Wykłady z informatyki

Rady Wydziału Matematyki i Informatyki
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

z okazji 75. rocznicy złamania szyfru Enigmy

Z okazji 75. rocznicy złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, składając hołd Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu oraz Henrykowi Zygalskiemu, absolwentom naszej uczelni, ustanawia cykl corocznych wykładów z informatyki ich imienia. Cykl zostanie zainaugurowany 25 stycznia 2008 roku Dniem Kryptologii.

Na przełomie lat 1932 i 1933, ci trzej absolwenci Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Poznańskiego dokonali dekryptażu szyfru Enigmy, co pozwoliło na odczytywanie tajnej korespondencji III Rzeszy.

Sześć lat później, w przededniu napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, przekazano wywiadowi francuskiemu i angielskiemu kopię niemieckiej maszyny do kodowania oraz urządzenia i metody umożliwiające odszyfrowywanie depesz nieprzyjaciela.

Historycy są zgodni w ocenie, że możliwość odczytywania przez Sprzymierzonych korespondencji szyfrowanej z wykorzystaniem Enigmy przyczyniła się do skrócenia czasu trwania II wojny światowej i do ocalenia wielu istnień ludzkich. To był istotny wkład Polski w pokonanie nazizmu.
Osiągnięcia naukowe i postawa etyczna trzech polskich kryptologów to także świadectwo dla obecnych i przyszłych pokoleń, że walczyć o niepodległość i pomyślność ojczyzny można równie skutecznie potęgą umysłu, jak daniną krwi.

Zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego są godne upamiętnienia także z uwagi na fakt, iż badania tych wybitnych absolwentów poznańskiej uczelni odegrały również znaczącą rolę w rozwoju informatyki.

Warte podkreślenia jest, że ich sukces, dający początek wykorzystaniu zaawansowanej matematyki w kryptologii, był możliwy dzięki wysokiej jakości wykształcenia zdobywanego na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego pod kierunkiem profesora Zdzisława Krygowskiego. Równocześnie nie sposób nie wspomnieć zasług w złamaniu szyfru Enigmy Gwidona Langera, Franciszka Pokornego, Maksymiliana Ciężkiego, Antoniego Pallutha oraz całej rzeszy innych pracowników przedwojennego Biura Szyfrów i polskiego wywiadu. Im również oddajemy dzisiaj hołd.