Wykład laureatki drugiej edycji konkursu im. Edyty Szymańskiej

Laureatką drugiej edycji konkursu im. Edyty Szymańskiej w 2019 roku została dr Aleksandra Kwiatkowska (Uniwersytet Wrocławski i Universität Münster). W dniu 15 marca 2019 roku o godz. 12:00 w Auli B na naszym Wydziale odbędzie się wykład laureatki zatytułowany "Uniwersalne potoki minimalne". Przed wykładem odbędzie się uroczystość wręczenie nagród i dyplomów za wyróżnienia uzyskane w konkursie.

Abstrakt: Grupa topologiczna G jest ekstremalnie średniowalna jeśli każdy G-potok ma punkt stały. W 1998 roku Pestov udowodnił, używając twierdzenia Ramsey'a, że grupa automorfizmów liczb wymiernych z porządkiem jest ekstremalnie średniowalna. W 2005 roku Kechris, Pestov i Todorcevic pokazali równoważność ekstremalnej średniowalności dla grup automorfizmów struktur przeliczalnych z własnością Ramsey'a dla odpowiadających im rodzin struktur skończonych. Ponadto wykorzystali oni tą równoważność, aby wyznaczyć uniwersalne potoki minimalne wielu grup automorfizmów struktur przeliczalnych. Podczas wykładu przedstawię wyniki dotyczące uniwersalnego potoku minimalnego grupy homeomorfizmów miotełki Lelka (uzyskane wspólnie z Bartosovą) jak również wyniki dotyczące uniwersalnych potoków minimalnych grup homeomorfizmów dendrytów Ważewskiego.

Z konkursem i sylwetką prelegentki można zapoznać się tutaj.