Kolejny wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" 22 maja 2018 roku o godz. 12:00 w auli A naszego Wydziału.

Pan mgr Bartłomiej Przybylski wygłosi wykład zatytułowany W poszukiwaniu liczb pierwszych.

Streszczenie:
Liczby pierwsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filozofów i matematyków od tysięcy lat - już nasi prehistoryczni przodkowie znali takie liczby, chociaż wcale nie nazywali ich pierwszymi. Tajemniczość, nieregularność i niedostępność liczb pierwszych pobudza ciekawość tysięcy matematyków na całym świecie. Pomimo tego, istnieje wciąż wiele prostych w formule pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Na inne odpowiedzi poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Jak szybko sprawdzić, czy dana liczba jest pierwsza? Czy da się szybko rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze? Jak znaleźć liczbę pierwszą odpowiednio dużą, aby można ją było wykorzystywać w kryptografii?

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.