Wykład profesora Mikaela Lindströma

Dnia 7 listopada 2017 r. o godzinie 10:30 w sali posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się wykład profesora Mikaela Lindströma z Åbo Akademi z Turku w Finlandii. Odczyt zatytułowany "Compactness and weak compactness of weighted composition operators on dual Banach spaces of analytic functions" organizowany jest w ramach wspólnego seminarium Zakładów Interpolacji i Aproksymacji, Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Analizy Funkcjonalnej naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu przedstawia się następująco: In this talk I will discuss the norm and the essential norm of weighted composition operators from a large class of non-necessarily reflexive Banach spaces of analytic functions on the open unit disk into weighted type Banach spaces of analytic functions and Bloch type spaces.  I also show the equivalence of compactness and weak compactness of weighted composition operators from these weighted type spaces into a class of Banach spaces of analytic functions, that includes a large family of conformally invariant spaces like BMOA.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zakładu Interpolacji i Aproksymacji. Serdecznie zapraszamy!