Wykład z cyklu "Matematyka i muzyka" dla szkół ponadpodstawowych

W dniu 17 października 2017 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu odbędzie się wykład popularnonaukowy ,,Matematyka w rytmie muzyki''. Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”, a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi - na pozór - dziedzinami. Kolejne spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie pewnym szczególnym ciągom liczb naturalnych, które można odnaleźć w rytmie wielu dzieł stworzonych przez współczesnych kompozytorów. Pokażemy również, w jaki sposób  obliczanie największego wspólnego dzielnika dwóch ustalonych liczb naturalnych związane jest rytmem występującym w wielu kompozycjach ludowych.

Wstęp na każdy z wykładów jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa (max. 25 osób + 3 opiekunów) poprzez formularz rejestracji.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu ,,Potęga Matematyki” finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań. Wykład ,,Matematyka w rytmie muzyki” jest efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Maciej Grześkowiak (UAM),  mgr Piotr Sołkowicz (AM). Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” jest dr Maciej Grześkowiak (UAM).