Nowy kierunek studiów "Analiza i przetwarzanie danych"

Pierwszy taki kierunek w Polsce!

Kierunek Analiza i przetwarzanie danych powstał na zapotrzebowanie rynku pracy, a jego program uwzględnia teraźniejsze i przyszłe zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. W Polsce kierunek ten nie uzyskał jeszcze oficjalnej terminologii, w języku angielskim znany jest jako Data Science a odpowiadający mu specjaliści jako Data Scientists. W naszym kraju, kierunek ten oferowany na kilku uczelniach jako studia podyplomowe lub jako specjalność na studiach informatycznych.

Nazwa kierunku studiów Analiza i przetwarzanie danych ma charakter opisowy spowodowany brakiem ugruntowanej polskiej terminologii. Nazwa ta też pokazuje związek efektów kształcenia z dwiema dziedzinami wiedzy – matematyką (statystyka matematyczna) i informatyką (przetwarzanie danych, bazy danych)

Duże zainteresowanie kształceniem takich specjalistów wyraziły m.in. firmy branży IT na corocznym spotkaniu Rady Pracodawców przy Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Do tej pory specjaliści tej dziedziny byli indywidualnie dokształcani w swoich firmach lub kończyli odpowiednie studia podyplomowe. Firmy branży IT wskazują na duży brak specjalistów analizy i przetwarzania danych (Data Science) na rynku pracy.

Na studia drugiego stopnia Analiza i przetwarzanie danych przyjmowani są absolwenci różnych kierunków studiów pierwszego stopnia. Ogólnie, od kandydatów oczekuje się umiejętności precyzyjnego myślenia oraz podstawowej wiedzy na tematy informatyczne.

Kandydaci na studia będą pisać test kompetencyjny, którego zadaniem będzie w pierwszym rzędzie zapoznanie się z umiejętnościami studentów aby dostosować zajęcia do ich poziomu wiedzy, a w przypadku bardzo dużej liczby kandydatów do utworzenia listy rankingowej decydującej o przyjęciu na studia.