Login

Probabilistyczne zonki 

Łukasz Rajkowski 

Szansa na wygraną na loterii wynosi 50%, przecież albo wygramy albo przegramy! – nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do błędności takiego rozumowania. Okazuje się jednak, że w rachunku prawdopodobieństwa można znaleźć wiele sytuacji, w których nasza intuicja zawodzi. Na wykładzie przyjrzymy się tego typu problemom i przekonamy się, że ilekroć w grę wchodzi probabilistyka, trzeba zachować wzmożoną czujność.

Liczenie ryb w stawie i inne statystyczne sztuczki

Łukasz Rajkowski

Na wykładzie będziemy odpowiadać na niewygodne pytania, liczyć ryby w stawie i czołgi przeciwnika, przy okazji zapoznając się z kilkoma bardzo pożytecznymi pojęciami fundamentalnymi dla statystyki matematycznej.

Szyfry i okolice

Wojciech Czerwiński

Szyfry są wszędzie wokół nas, kiedy wybieramy pieniądze z bankomatu, gdy umieszczamy zdjęcia w Internecie, robimy przelew czy korzystamy z maila. Opowiem o kilku pomysłach z dziedziny kryptografii, czyli nauki o szyfrach, które umożliwiły zastosowania, z którymi się dziś spotykamy. Koncepcje te są raczej proste, niemniej jednak niezwykle pomysłowe.

Problem za milion dolarów: czy zgadywanie pomaga?

Wojciech Czerwiński

24 maja 2000 roku Instytut Matematyczny Claya ogłosił siedem problemów matematycznych, nazywanych milenijnymi, które uznano za najważniejsze wyzwania dzisiejszej matematyki. Za rozwiązanie każdego z nich ustalono nagrodę w wysokości miliona dolarów. Opowiem o jednym z nich, uznawanym za największy problem informatyki teoretycznej, Czy P = NP? (oznacza to tyle co Czy zgadywanie pomaga programom?) oraz o tym jakie konsekwencje dla naszego życia mogłoby mieć rozwiązanie tego problemu.

Sztuczna inteligencja

Wojciech Czerwiński

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej słyszymy o sztucznej inteligencji. I to nie przez przypadek, bo na naszych oczach odnosi ona spektakularne sukcesy.
Niecałe 3 lata temu program pokonał zawodowego gracza w grę Go, potem wygrał z samym mistrzem świata, i to zdecydowanie. Specjaliści byli w szoku, spodziewano się, że nie stanie się to jeszcze przez długie lata. To tylko przykład, sztuczna inteligencja odnosi wiele innych triumfów. Opowiem czym tak naprawdę jest i jak działa sztuczna inteligencja, spróbujemy zastanowić się jaka może być jej przyszłość.

Ile jest gwiazd?

Marek Kordos 

Łamana zamknięta złożona z pewnej liczby równej długości cięciw okręgu to n-kąt foremny. Zazwyczaj rozpatruje się tylko wielokąty foremne, których boki nie przecinają się. Ale, oczywiście, istnieją również wielokąty foremne gwiaździste, czyli takie, których boki się przecinają. Najbardziej znany jest pentagram – pięciokąt foremny gwiaździsty. Dla n=7 istnieją dwa różne wielokąty gwiaździste, dla 6 nie ma ich wcale, a dla 8 znów tylko jeden. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, ile jest n-kątów gwiaździstych prowadzi do funkcji ϕ Eulera i innych ciekawych problemów teorii liczb.

Hugonotki i rzeczy poważne

Marek Kordos 

Sto lat temu, w świeżo odrodzonej Polsce, została stworzona Polska Szkoła Matematyczna, która uzyskała zasłużoną sławę na całym świecie. Będę mówił o niej i o jednym z jej najwybitniejszych przedstawicieli, Hugonie Steinhausie. Będzie trochę historii i więcej matematyki.

Elektronika - pierwsze kroki (pokazy fizyczne)

Piotr Kaźmierczak

Elektronika to wspaniały świat, w którym nie ma rzeczy niemożliwych, a droga do ich realizacji jest niezwykle ciekawa i daje wiele satysfakcji. Na zajęciach postawimy pierwsze kroki, które jak wiadomo bywają najtrudniejsze. Pokażemy, że tak naprawdę nie jest to nic trudnego i każdy z nas ma możliwość zająć się zabawą z elektroniką na własną rękę. Zaczniemy od najprostszych praw jak prawo Ohma i podłączanie diodek i brzęczków, aby przejść do pracy z czujnikami (światła, nacisku, odległości, dźwięku) i układami logicznymi. Praca odbywa się w parach na przygotowanych zestawach.

Czym różni się komputer kwantowy od klasycznego 

Szymon Charzyński

Wszystkie komputery, których używamy aktualnie na co dzień to tzw. komputery klasyczne. Od wielu lat fizycy pracują nad stworzeniem maszyny wykorzystującej zjawiska kwantowe do obliczeń. Przewiduje się, że komputery kwantowe otworzą zupełnie nowe możliwości, jeżeli chodzi o wydajne rozwiązywanie pewnych klas problemów. W referacie opowiem, jakie to są nowe możliwości, skąd się bierze przewaga komputerów kwantowych i dlaczego tak trudno je zbudować.

Co to jest Wieki Wybuch?

Szymon Charzyński 

Czy Wielki Wybuch się skończył, czy może nadal trwa? Skąd wiemy, że Wszechświat się rozszerza? Czy ekspansja przyspiesza, czy zwalnia? Przeszłość i przyszłość Wszechświata rodzi wiele fundamentalnych pytań. Na część z nich potrafimy odpowiedzieć, a część nadal pozostaje dla nas zagadką.

Niezmienniki i półniezmienniki

Kamila Łyczek 

Na dziesięciu drzewach, rozmieszczonych na okręgu, siedzi dziesięć wiewiórek (po jednej na każdym drzewie). Od czasu do czasu dwie wiewiórki przeskakują na sąsiednie drzewa. Czy wiewiórki mogą zebrać się na jednym drzewie?  W tego typu sytuacji, mimo że jest dynamiczna, bo w końcu wiewiórki skaczą, można dostrzec pewną cechę, która nie będzie się zmieniać – jest to niezmiennik. Na wykładzie przyjrzymy się temu narzędziu bliżej.

Koła graniaste i kanciaste

Kamila Łyczek 

Koło – każdy wie, każdy widział. Nie ma wątpliwości: ustalony środek i zbiór wszystkich punktów, od których do środka jest mniej niż r lub równo r. Czy ten opis jest precyzyjny? Czy koło musi mieć okrągły kształt? Zbudujemy koła różne, różniaste, zdecydowanie nieokrągłe.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29