Login

Paradoksy logiczne

Wiktor Bartol

Paradoks pojawia się w różnych okolicznościach: czasami świadczy o tym, że coś umyka naszej intuicji, czasami wynika ze szczególnej konstrukcji zdania lub zdań, niekiedy bierze się z braku precyzji języka - albo po prostu z niedostatecznej wiedzy. Na wykładzie omówimy kilka paradoksów różnego rodzaju i przyjrzymy się ich konsekwencjom.

Hotel Hilberta

Wiktor Bartol

W XIX wieku matematyka ujarzmiła nieskończoność. Sposób, w jaki to uczyniła, ilustruje "hotel Hilberta", hotel, w którym można pomieścić nieskończenie wiele wycieczek – ale nie zawsze. Dlaczego czasami tak, a czasami nie? Czy wszystkie nieskończoności są takie same? Odpowiedzi na te pytania stały się fundamentem współczesnej matematyki.

Alicja po drugiej stronie lustra

Marek Kordos

Zwyczajne lustro pokazuje nam najtrudniejsze pojęcie matematyki – orientację. A gdy się jej przyjrzymy zobaczymy, jak wiele przeróżnych zjawisk i problemów jest z nią związanych. Będzie mowa o geografii, fizyce, biologii, chemii, sztuce, technice, kryształach i – oczywiście – o matematyce.

Cyrk

Kamila Łyczek, Marek Kordos

Cyrk, czyli przedstawienie o matematyce lekkiej i niefrasobliwej, o tym do czegóż ona nam się tak właściwie przydaje i o tym jak to wyniki nie są najważniejsze. Będzie cylinder, wiązanie rąk, zamiana banknotu w człowieka, słowem cyrk na przyzwoitym poziomie. Dedykowany szczególnie tym, którzy matematykami nie są i prawdopodobnie nigdy nie będą.

Bryły nie tylko trójwymiarowe

Kamila Łyczek

Prosta linia, płaszczyzna (ogromna, niekończąca się z żadnej strony kartka papieru), zwykły trójwymiar i co dalej? Czy to co jest dalej można zobaczyć, zbudować? Można! No może prawie...

Parę historii o młodych i zdolnych – Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki

Kamila Łyczek

Opowiem parę słów o młodych zdolnych ludziach, o ich interesujących pracach, które wzięły udział w Konkursie Uczniowskich Prac z Matematyki. Jego pierwszym laureatem (w roku 1978) był Paweł Domański. W dorosłym życiu wybitny profesor matematyki, zajmujący się analizą funkcjonalną. Konkurs organizowany jest przez czasopismo "Delta" oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Co to jest promieniowanie grawitacyjne?

Szymon Charzyński

W 2015 roku po raz pierwszy w historii bezpośrednio zarejestrowano promieniowanie grawitacyjne. Czym różni się ono od innych rodzajów promieniowania? Jak się rejestruje fale grawitacyjne i co jest ich źródłem? Odpowiemy na te i inne pytania, a także zastanowimy się co to jest zakrzywienie czasoprzestrzeni i posłuchamy zlewających się czarnych dziur. 

Podróże w czasie i przestrzeni

Szymon Charzyński

Paradoksy związane z podróżami w czasie stały się inspiracją dla wielu scenariuszy filmowych. W innych filmach widzimy pojazdy kosmiczne przemierzające w jednej chwili dystanse rzędu lat świetlnych, lub postacie prowadzące swobodną videorozmowę z osobą znajdującą się na drugim końcu galaktyki. Okazuje się, że wszystkie te powszechnie pojawiające się w filmach zjawiska mają ze sobą bardzo wiele wspólnego i są źródłem podobnych paradoksów. Wyobraźnia scenarzysty filmowego jest oczywiście niczym nie ograniczona, ale można się poważnie zastanowić na ile scenariusze filmowe są zgodne ze znanymi prawami przyrody. Referat będzie poświęcony ograniczeniom jakie nakłada na podróże w czasie i przestrzeni Teoria Względności, a także spekulacjom, jak można te ograniczenia próbować obejść.

A jednak się da, czyli o kryptografii z kluczem publicznym

Tomasz Kazana

Szyfrowanie jest niemal tak stare jak świat. Wymyślono setki jeżeli nie tysiące różnych (lepszych lub gorszych) szyfrów. Do roku 1976 wszystkie te szyfry miały jedną wspólną cechę: osoby komunikujące musiały, zanim się skomunikują, wymienić się potajemnie jakimś sekretem, tzw. kluczem. Założenie to wydawało się nieuniknione. A jednak...

Kryptografia kwantowa

Tomasz Kazana

Komputer kwantowy to wciąż święty Graal informatyki. Istnieje na razie tylko w głowach teoretyków obliczeń. Jednakże - o czym nie wszyscy wiedzą - tak zwana kryptografia kwantowa, czyli (naprawdę) bezpieczna komunikacja, której bezpieczeństwo opiera się na własnościach fizyki kwantowej, istnieje i jest całkiem praktyczna. Na tym wykładzie spróbujemy opowiedzieć na czym ona polega.

Problem za milion dolarów: czy zgadywanie pomaga?

Wojciech Czerwiński

24 maja 2000 roku Instytut Matematyczny Claya ogłosił siedem problemów matematycznych, nazywanych milenijnymi, które uznano za najważniejsze wyzwania dzisiejszej matematyki. Za rozwiązanie każdego z nich ustalono nagrodę w wysokości miliona dolarów. Opowiem o jednym z nich, uznawanym za największy problem informatyki teoretycznej, Czy P = NP? (oznacza to tyle co Czy zgadywanie pomaga programom?) oraz o tym jakie konsekwencje dla naszego życia mogłoby mieć rozwiązanie tego problemu.

Szyfry i okolice

Wojciech Czerwiński

Szyfry są wszędzie wokół nas, kiedy wybieramy pieniądze z bankomatu, gdy umieszczamy zdjęcia w Internecie, robimy przelew czy korzystamy z maila. Opowiem o kilku pomysłach z dziedziny kryptografii, czyli nauki o szyfrach, które umożliwiły zastosowania, z którymi się dziś spotykamy. Koncepcje te nie należą do prostych, niemniej są niezwykle pomysłowe.

Pokazy fizyczne

Piotr Kaźmierczak

W trakcie pokazów, zostaną zaprezentowane ciekawe doświadczenia, ukazujące naszym oczom działanie praw fizyki. Przejdziemy przez mechanikę, elektryczność, optykę czy termodynamikę. Będzie można zobaczyć m.in. rzeczy staczające się pod górę, ładunki elektryczne w desce, kubek pułapkę dla spragnionych, samopijącego ptaszka zabawkę, wbijanie gwoździa bananem oraz wiele innych ciekawych i zaskakujących zjawisk. Przewidziany jest również konkurs kto głośniej krzyknie przy polewaniu ciekłym azotem.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31