Dzień Delty 2017

31 marca 2017 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu odbyła się druga edycja Dnia Delty, popularyzatorska impreza czasopisma "Delta". Wykłady i warsztaty podczas Dnia Delty dla uczniów wszystkich etapów kształcenia (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) poprowadzili redaktorzy „Delty" - fizycy, informatycy oraz matematycy - Marek Kordos, Wojciech Czerwiński, Tomasz Kazana, Szymon Charzyński, Piotr Kaźmierczak, Wiktor Bartol oraz Kamila Łyczek.

W trakcie Dnia Delty odbyło się 15, 45-minutowych spotkań z uczniami. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych: "Paradoksy logiczne", "Podróże w czasie i przestrzeni", "Problem za milion dolarów", "Kryptografia kwantowa", "Bryły nie tylko trójwymiarowe", "Co to jest promieniowanie grawitacyjne", czy "Pokazy fizyczne".

Z ogromną przyjemnością młodzież wysłuchała wykładu o dotychczasowych uczestnikach Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki. Jego pierwszym laureatem (w roku 1978) był zmarły w minionym roku (2016) Paweł Domański. W dorosłym życiu wybitny profesor matematyki, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, zajmujący się analizą funkcjonalną. Konkurs organizowany jest przez czasopismo "Delta" oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne, od tego roku jest to Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego.

W wydarzeniu uczestniczyło około 850 osób z Poznania oraz innych miejscowości Wielkopolski (Śremu, Suchego Lasu, Środy Wlkp., Pobiedzisk, Gostynia, Wągrowca, Leszna, Gniezna, Chludowa, Pleszewa, Mogilna, Wolsztyna), mieliśmy także gości z Warszawy, spośród 4478 zgłoszeń udziału w Dniu Delty, jakie nadesłano do organizatorów.

Więcej informacji o wydarzeniu w zakładce Dla szkół. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!