Setna rocznica urodzin prof. dr hab. Andrzeja Alexiewicza

11 lutego 2017 roku minęła setna rocznica urodzin prof. dr hab. Andrzeja Alexiewicza, który wniósł ogromny wkład w dynamiczny rozwój poznańskiego środowiska matematycznego. Swoją edukację rozpoczął  we Lwowie, w czasach świetności Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Był studentem Stefana Banacha, a pracę doktorską przygotował pod opieką innej wielkiej znakomitości jaką był prof. dr hab. Władysław Orlicz. Zainteresowania badawcze Andrzeja Alexiewicza dotyczyły głównie różnych działów analizy funkcjonalnej (w tym algebr Banacha, różniczkowania i całkowania funkcji o wartościach wektorowych, analityczności funkcji wektorowych, przestrzeni dwunormowych). Jest autorem obszernej monografii „Analiza Funkcjonalna” opublikowanej w serii „Monografie Matematyczne”. W latach pięćdziesiątych minionego wieku pełnił funkcję prodziekana  i dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, a także prorektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przez osiemnaście lat, do roku 1987, był dyrektorem Instytutu Matematyki, poprzednika dzisiejszego Wydziału Matematyki i Informatyki. Słynął z oryginalnie i specyficznie prowadzonych wykładów. Wykształcił liczne grono uczniów, z których osiemnastu broniło rozpraw doktorskich napisanych pod Jego opieką. Zmarł 11 lipca 1995 roku.