Dzień Delty 2017 - podsumowanie

31 marca 2017 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu odbyła się druga edycja Dnia Delty, popularyzatorska impreza czasopisma "Delta".

„Delta" jest najstarszym w Polsce magazynem popularnonaukowym, prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. "Delta" realizuje ideę "mówiącej nauki" - czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami "Delty" są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka "Mała Delta" skierowana jest do młodszej młodzieży.

Wykłady i warsztaty podczas Dnia Delty dla uczniów wszystkich etapów kształcenia (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna)
poprowadzili redaktorzy „Delty" - fizycy, informatycy oraz matematycy - Marek Kordos, Wojciech Czerwiński, Tomasz Kazana, Szymon Charzyński, Piotr Kaźmierczak, Wiktor Bartol oraz Kamila Łyczek.

W trakcie Dnia Delty odbyło się 15, 45-minutowych spotkań z uczniami. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych: "Paradoksy logiczne", "Podróże w czasie i przestrzeni", "Problem za milion dolarów", "Kryptografia kwantowa", "Bryły nie tylko trójwymiarowe", "Co to jest promieniowanie grawitacyjne", czy "Pokazy fizyczne".

Z ogromną przyjemnością młodzież wysłuchała wykładu o dotychczasowych uczestnikach Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki. Jego pierwszym laureatem (w roku 1978) był zmarły w minionym roku (2016) Paweł Domański. W dorosłym życiu wybitny profesor matematyki, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, zajmujący się analizą funkcjonalną. Konkurs organizowany jest przez czasopismo "Delta" oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne, od tego roku jest to Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego.

W wydarzeniu uczestniczyło około 850 osób z Poznania oraz innych miejscowości Wielkopolski (Śremu, Suchego Lasu, Środy Wlkp., Pobiedzisk, Gostynia, Wągrowca, Leszna, Gniezna, Chludowa, Pleszewa, Mogilna, Wolsztyna), mieliśmy także gości z Warszawy, spośród 4478 zgłoszeń udziału w Dniu Delty, jakie nadesłano do organizatorów.

Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zadawała pytania prowadzącym i bez obaw zgłaszała się do odpowiedzi. W chwilach przerwy pomiędzy zajęciami uczniowie zwiedzali budynek wydziału pod opieką studentów-wolonatriuszy, którzy nie tylko pokazywali budynek, ale także udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące studiowania na naszym wydziale.

Dodatkowymi atrakcjami było stoisko Delty oraz stoisko orgiami. Na pierwszym można było przejrzeć czasopisma, otrzymać darmowy egzemplarz a także obejrzeć filmy ilustrujące problemy matematyczne opisywane w czasopiśmie. Przy stoisku orgiami studentki WMiI, specjalistki w sztuce składania papieru przekazywały zainteresowanym swoje umiejętności i pomagały w wykonaniu różnych obiektów z papieru.

Za pomoc przy organizacji całego wydarzenia dziękuję Panu Tomaszowi Piłce i jego zespołowi, a także studentom WMiI, którzy odpowiedzialni byli za prowadzenie biura wydarzenia, organizację wystawy czasopism oraz porządek w każdej z sal, w których odbywały się spotkania.

Edyta Juskowiak

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!