Login

Podsumowanie konkursu "Matematyka bez Granic"

6 czerwca 2018 na naszym Wydziale już po raz kolejny odbyło się uroczyste podsumowanie XXIX edycji tego konkursu "Matematyka bez Granic". Udział w nim biorą pierwsze klasy liceum oraz trzecie klasy gimnazjalne. Uczniowie liceów mają do rozwiązania 13 zadań, natomiast gimnazjaliści 10.  Uczniowie mają 90 minut na rozwiązanie zadań, co wiąże się z maksymalnym skupieniem i umiejętnością pracy w grupach. Konkurs nie jest tylko rywalizacją o pierwsze miejsce, ale także dobrą zabawą.

Organizatorem tego konkursu w Wielkopolsce jest Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym. Nagrody, które otrzymali uczniowie zwycięskich klas, sfinansowane zostały przez: Powiat Poznański, Kuratorium Oświaty, Gminę Tarnowo Podgórne oraz firmy: Centrum Techniki Macro, Komplet Polska, Schattdecor, Millano, Lorenz Bahlsen Snack-World, Hotel 500 oraz Ridex Dekoracja.

Mimo wielkiego stresu, które wiązało się z przeprowadzeniem tej uroczystości, wszystko zakończyło się pomyślnie. Prowadzący Roksana Walkowiak i Kamil Baranowski spisali się na medal, to dzięki nim podsumowanie przebiegło sprawnie i w miłej atmosferze. Nad całością czuwała Pani Anna Gorońska-koordynator konkursu w regionie Wielkopolska. Uroczystość zakończyła się wysłuchaniem interesującego wykładu pt. „Węzełki, kliny, hieroglify, czyli o sposobach zapisu liczb” wygłoszonym przez Panią dr Izabelę Bondecką-Krzykowską.

Gratulacje należą się uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom XXIX edycji konkursu „Matematyka bez Granic”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Warsztaty "Nauczanie informatyki na różnych etapach edukacyjnych"

11 czerwca 2018 roku odbyły się na naszym Wydziale warsztaty dedykowane nauczycielom, które poprowadziła Pani Alina Gościniak - nauczycielka informatyki, techniki oraz technologii informacyjnej.

Celem warsztatów było omówienie zagadnień związanych ze zmianami w podstawie programowej, przykładów dobrych praktyk w realizacji zajęć oraz warsztatu pracy nauczyciela informatyki i oceny jakości pracy szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z wydarzenia.

Międzyregionalny Mecz Matematyczny Gimnazjalistów - 13.06.2018 r.

Międzyregionalny Mecz Matematyczny Gimnazjalistów, który odbył się na WMiI 13 czerwca 2018 r. rozegrany został pomiędzy reprezentacjami szkolnymi z Gdańska (Gdańskie Autonomiczne Gimnazjum GFO), Wrocławia (Gimnazjum Akademickie Politechniki Wrocławskiej) oraz Poznania (38. Dwujęzyczne LO w Poznaniu). Zwyciężyła drużyna z Gdańska. Drugie miejsce ex aequo zajęły Wrocław i Poznań.

Gratulujemy zwycięzcy i nauczycielowi opiekunowi. Pozostałym drużynom gratulujemy wyrównanej rywalizacji i dziękujemy za udział w meczu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Finał III edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych Juniorów

Zwycięzcą meczu finałowego III edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych Juniorów została reprezentacja szkolna oddziałów gimnazjalnych 38. Dwujęzycznego LO w Poznaniu. Gratulujemy zwycięstwa! Opiekunem drużyny jest pan Przemysław Pela.

Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Społecznych nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej STO w Poznaniu. Opiekunem drużyny z jest pan Patryk Jankowski.

Tym samym zakończyliśmy III edycje turnieju. Dziękujemy za udział wszystkim dziesięciu reprezentacjom szkolnym, które wzięły udział w tegorocznym turnieju. Dziękujemy za pracę wszystkim nauczycielom - opiekunom drużyn, jurorom, sędziom, organizatorom III edycji WMMJ. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Konferencja "Informatyka w szkole - z komputerem i bez"

16 czerwca 2018 r. w godz. 9:30-16:00 w auli A odbędzie się konferencja "Informatyka w szkole - z komputerem i bez", na którą zapraszamy nauczycieli informatyki i edukacji wczesnoszkolnej, jak również studentów.

Prelegentami będą wybitni specjaliści z dydaktyki informatyki i nauczania dzieci programowania, z różnych stron Europy: m.in. Bułgarii, Ukrainy i Słowacji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapisy, program i informacje o prelegentach: na stronie ODN.

Finał III edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych Juniorów

Uwaga zmiana terminu!

Finałowy mecz Wielkopolskich Meczów Matematycznych Juniorów odbędzie się na naszym Wydziale we wtorek, 12 czerwca o godz. 9:30 w Auli C, a nie jak wcześniej informowaliśmy w sobotę, 9 czerwca. 

Mecz o tytuł finalisty WMMJ rozegrają między sobą dwie drużyny gimnazjalne: reprezentacja szkolna Zespołu Szkół Społecznych nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu STO oraz gimnazjalna reprezentacja XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Po meczu odbędzie się wykład pt. "O niewymierności liczby pierwiastek z 2", który wygłosi mgr Paweł Perekietka z V LO w Poznaniu.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia na WMiI i wspólnego kibicowania drużynom oraz wzięcia udziału w wykładzie!

Nauczanie informatyki na różnych etapach edukacyjnych - warsztat nauczyciela

Zapraszamy do udziału w ostatnich w tym roku akademickim warsztatach dla nauczycieli, zatytułowanych "Nauczanie informatyki na różnych etapach edukacyjnych - warsztat nauczyciela", które poprowadzi Pani Alina Gościniak - nauczycielka informatyki, techniki oraz technologii informacyjnej.

Pani Alina Gościniak pracuje w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ponadto jest:

  • Stypendystką Fundacji im. Jana Łukasiewicza (stypendia dla nauczycieli przyczyniających się do sukcesów polskiej informatyki).
  • Współautorką zbioru zadań maturalnych z informatyki.
  • Autorką opracowania innowacji pedagogicznej Informatycznej Klasy Akademickiej (IKA).
  • Egzaminatorem maturalnym z informatyki.
  • Celem warsztatów będzie omówienie zagadnień związanych ze zmianami w podstawie programowej, przykładów dobrych praktyk w realizacji zajęć oraz warsztatu pracy nauczyciela informatyki i oceny jakości pracy szkoły.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 11.06.2018 roku, w godz. 16.30 - 19.00 Sala D1. Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy dostępny ze strony https://rejestracja.matematyka.poznan.pl/pfm/wydarzenia/wydarzenia/szczegoly/89.

Warsztaty dla nauczycieli w 2018 roku są współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA

Uroczystość zakończenia trzech konkursów matematycznych

W piątek 25 maja br. na naszym Wydziale odbyła się uroczystość zakończenia trzech konkursów matematycznych:

  • LXIX Olimpiady Matematycznej,
  • IX Wielkopolskiej Ligi Matematycznej,
  • III Wielkopolskiej Ligi Matematycznej Juniorów.

Finaliści, laureaci oraz wyróżnieni uczniowie wraz z ich opiekunami przed otrzymaniem dyplomów oraz nagród wysłuchali wykładu zatytułowanego „Kwadraty magiczne", który zaprezentował dr Bartłomiej Bzdęga.

Listy osób nagrodzonych i wyróżnionych w poszczególnych konkursach dostępne są na stronach konkursów. Opiekę nad WLM oraz WLMJ sprawują dr Bartłomiej Bzdęga oraz dr Edyta Juskowiak. Organizacją Olimpiady Matematycznej zajmują się prof. Artur Michalak oraz Przemysław Grudziński.

Poniżej znajduje się kilka zdjęć z wydarzenia.

Międzyregionalny Mecz Matematyczny Gimnazjalistów

W środę, 13 czerwca o godz. 13.00, w sali  A1-33 naszego Wydziału rozegrany zostanie międzyregionalny trójmecz matematyczny gimnazjalistów: Dolny Śląsk-Pomorze-Wielkopolska.

Do meczu przystąpią finaliści turniejów meczów matematycznych rozgrywanych w odpowiednio tych trzech regionach Polski. Pomorze będzie reprezentowała drużyna z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum. Dwie pozostałe drużyny trójmeczu, tj. finalistów z Dolnego Śląska oraz Wielkopolski poznamy wkrótce (odpowiednio 26 maja oraz 9 czerwca br.).

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia w tym dniu na WMiI UAM i wspólnego kibicowania drużynom! 

Wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Zapraszamy do udziału w ostatnim w tym roku akademickim spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" 5 czerwca 2018 roku o godz. 12:00 w auli A naszego Wydziału.

Pan dr Andrzej Wójtowicz, pracownik naszego Wydziału wygłosi wykład zatytułowany Można pomylić z prawdziwością - najnowsze osiągnięcia w dziedzinie widzenia komputerowego.

Streszczenie:
Przez ostatnie lata byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju wielu dziedzin sztucznej inteligencji. Najnowsze wyniki w obszarze uczenia maszynowego oraz widzenia komputerowego spowodowały, że możemy coraz sprytniej manipulować obrazem wideo i towarzyszącym mu dźwiękiem. Podczas wykładu zobaczymy jak osiągnięcia z ostatnich 3 lat mogą wpłynąć na produkcję i rozprzestrzenianie tzw. fake news, w szczególności w mediach społecznościowych.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31