Login

Cykl spotkań z trenerem nauczycieli Lambrechtem Spijkerboer

W dniach 8-12 maja br. gościć będziemy w Poznaniu Pana Lambrechta Spijkerboera, cenionego w Holandii trenera nauczycieli oraz studentów.

Podczas swojego pobytu w Poznaniu Lambrecht Spijkerboer m.in. poprowadzi trzy warsztaty dla nauczycieli matematyki oraz dla studentów. Na zajęciach omawiane będą m.in. koncepcje kształtowania pojęć matematycznych, pomysły na efektywne nauczanie matematyki oraz różne sposoby pracy na lekcji. Udział w zajęciach jest darmowy. Liczba miejsc niestety ograniczona.

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Współorganizatorzy tych warsztatów – nauczyciele matematyki w szkołach z wykładowym językiem angielskim, będą pomagać w tłumaczeniu.

Zapisy oraz szczegółowe informacje na temat zajęć można znaleźć w formularzu zgłoszeniowym od środy 26 kwietnia 2017r. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach, drugi raz taka okazja może się nie powtórzyć!

Po indeks z Pitagorasem

Zapraszamy do udziału w kolejnym w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu ,,Po indeks z Pitagorasem” realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pani mgr Eliza Jackowska-Boryc, doktorantka na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 16 maja 2017 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Odkrywanie tajemnic przeliczania”.

Na wykładzie zaprezentujemy różne sposoby zliczania poczynając od tych najbardziej pierwotnych, poprzez standardowe schematy wyboru, aż do tych wyjątkowo interesujących. Nauczymy się przeliczać, porządkować i losować, w taki sposób, że już nie będzie to stanowiło żadnego problemu, a nawet okaże się świetną zabawą.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki-kontynuacja. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Fundacji mBanku.

Konferencja dla nauczycieli informatyki oraz zajęć komputerowych

Zapraszamy nauczycieli informatyki i zajęć komputerowych do udziału w konferencji połączonej z warsztatami: „Baltie, Scratch i algorytmy… Jak uczyć programowania w klasach I, IV i VII zgodnie z nową podstawą programową?”

Konferencja odbędzie się 25 kwietnia na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Wykład wygłosi oraz warsztaty poprowadzi autorka podręczników do informatyki – Grażyna Koba.

Wykład odbędzie się w godz. 15:30-17:00. Podczas wykładu omówione zostaną wybrane cele i treści nowej podstawy programowej w kontekście wykorzystywanych środowisk programowania oraz zasady pracy w środowiskach Baltie i Scratch.
Odbędzie się też prezentacja m.in. podręczników z nowej serii Teraz bajty do informatyki dla klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz pomocy dla nauczyciela.

Warsztaty odbędą się w godz. 17:15-18:30. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają ćwiczenia w środowiskach Baltie i Scratch.

Szczegóły konferencji oraz zapisy na stronie: www.migra.pl

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W środę, 26.04, odbędzie się na naszym Wydziale dwudziesta już edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jak co roku, przedstawimy uczniom szkół z całej Polski ciekawe tematy, którymi się zajmujemy, pokazując, że studia u nas mogą być ciekawą przygodą. Ochotnicy z naszego Wydziału przygotowali w tym roku ponad dwadzieścia różnego rodzaju atrakcji dla gości. Plan Festiwalu można znaleźć pod adresem http://festiwal.amu.edu.pl/ a zapisy na wydarzenia na naszym Wydziale pod adresem
http://rejestracja.festiwal.amu.edu.pl/i/wydarzenia/wydarzenia/1

Dzień Delty 2017 - podsumowanie

31 marca 2017 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu odbyła się druga edycja Dnia Delty, popularyzatorska impreza czasopisma "Delta".

„Delta" jest najstarszym w Polsce magazynem popularnonaukowym, prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. "Delta" realizuje ideę "mówiącej nauki" - czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami "Delty" są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka "Mała Delta" skierowana jest do młodszej młodzieży.

Wykłady i warsztaty podczas Dnia Delty dla uczniów wszystkich etapów kształcenia (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna)
poprowadzili redaktorzy „Delty" - fizycy, informatycy oraz matematycy - Marek Kordos, Wojciech Czerwiński, Tomasz Kazana, Szymon Charzyński, Piotr Kaźmierczak, Wiktor Bartol oraz Kamila Łyczek.

W trakcie Dnia Delty odbyło się 15, 45-minutowych spotkań z uczniami. Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach zatytułowanych: "Paradoksy logiczne", "Podróże w czasie i przestrzeni", "Problem za milion dolarów", "Kryptografia kwantowa", "Bryły nie tylko trójwymiarowe", "Co to jest promieniowanie grawitacyjne", czy "Pokazy fizyczne".

Z ogromną przyjemnością młodzież wysłuchała wykładu o dotychczasowych uczestnikach Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki. Jego pierwszym laureatem (w roku 1978) był zmarły w minionym roku (2016) Paweł Domański. W dorosłym życiu wybitny profesor matematyki, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, zajmujący się analizą funkcjonalną. Konkurs organizowany jest przez czasopismo "Delta" oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne, od tego roku jest to Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego.

W wydarzeniu uczestniczyło około 850 osób z Poznania oraz innych miejscowości Wielkopolski (Śremu, Suchego Lasu, Środy Wlkp., Pobiedzisk, Gostynia, Wągrowca, Leszna, Gniezna, Chludowa, Pleszewa, Mogilna, Wolsztyna), mieliśmy także gości z Warszawy, spośród 4478 zgłoszeń udziału w Dniu Delty, jakie nadesłano do organizatorów.

Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zadawała pytania prowadzącym i bez obaw zgłaszała się do odpowiedzi. W chwilach przerwy pomiędzy zajęciami uczniowie zwiedzali budynek wydziału pod opieką studentów-wolonatriuszy, którzy nie tylko pokazywali budynek, ale także udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące studiowania na naszym wydziale.

Dodatkowymi atrakcjami było stoisko Delty oraz stoisko orgiami. Na pierwszym można było przejrzeć czasopisma, otrzymać darmowy egzemplarz a także obejrzeć filmy ilustrujące problemy matematyczne opisywane w czasopiśmie. Przy stoisku orgiami studentki WMiI, specjalistki w sztuce składania papieru przekazywały zainteresowanym swoje umiejętności i pomagały w wykonaniu różnych obiektów z papieru.

Za pomoc przy organizacji całego wydarzenia dziękuję Panu Tomaszowi Piłce i jego zespołowi, a także studentom WMiI, którzy odpowiedzialni byli za prowadzenie biura wydarzenia, organizację wystawy czasopism oraz porządek w każdej z sal, w których odbywały się spotkania.

Edyta Juskowiak

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!

Konkurs matematyczny "Pitagorejczycy"

24 marca 2017 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbył się konkurs matematyczny „Pitagorejczycy", którego współorganizatorem jest Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu. Uczestniczyli w nim pasjonaci tego przedmiotu z całej Wielkopolski (21 szkół). Uczniowie walczyli o tytuł „Pitagorasa roku 2017" oraz cenne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Luboń, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Radę Rodziców przy Gimnazjum nr 1 oraz firmę Vemat.

  • I miejsce oraz puchar Burmistrza Miasta Luboń otrzymała Zuzanna Makowska ze Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu.
  • II miejsca wywalczyli: Wojciech Bohdan (Gimnazjum nr 2 w Luboniu) oraz Jan Kiwlenko (Gimnazjum w Baranowie).
  • III miejsce zajęli: Cezary Botta (Gimnazjum w Rokietnicy), Tymon Dydowicz (Gimnazjum nr 1 w Luboniu) oraz Kosma Kasprzak (Gimnazjum nr 58 w Poznaniu).
  • Wyróżnienia przyznano Wojciechowi Majewskiemu (Gimnazjum w Komornikach), Annie Gwizdek (Społeczne Gimnazjum nr 1 im. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu), Maksymowi Ratajczyk (Gimnazjum Dwujęzyczne im. Dąbrówki w Poznaniu) i Marcinowi Gólskiemu (Gimnazjum nr 58 w Poznaniu).

 

 

Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki θβℓιcℤε

W dniach 12-14 maja na naszym Wydziale odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki θβℓιcℤε 2017, organizowana przez Koło Naukowe Matematyków oraz Koło Naukowe Matematyki i Informatyki Stosowanej UAM. Głównym założeniem konferencji jest ukazanie różnych aspektów matematyki w popularnonaukowy sposób. Podczas trzech poprzednich edycji można było się dowiedzieć m.in. dlaczego tak ciężko zmienić konstytucję i na czym polega analiza dużych zbiorów danych, ale także jak wykonywać sztuczki karciane i na które pola w grze Monopoly trafiamy najczęściej.

Informacje dt. rejestracji i opłaty konferencyjnej znajdziecie na stronie: http://oblicze.wmi.amu.edu.pl. Referaty można zgłaszać do 31 marca. Zapraszamy do uczestnictwa oraz do zgłaszania własnych referatów!

Horyzonty Matematyki

W piątek, 10 marca 2017 r. w godz. 12.00-15.30 na WMiI i w salach Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, odbędzie się konkurs Horyzonty Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
Organizatorami konkursu są Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia  w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM i Poznańska Fundacja Matematyczna. Spodziewamy się około 300 uczestników konkursu przybyłych z całej Wielkopolski.

Muzyka 12-tonowa

W dniu 19 grudnia 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu odbędzie się wykład popularnonaukowy "Muzyka 12-tonowa". Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce", a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Trzecie spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie technice kompozytorskiej XX wieku, której podstawowym elementem jest seria, czyli ciąg następujących po sobie dwunastu dźwięków. W tym podejściu do kompozycji zakłada się również, że żaden dźwięk nie może być powtórzony, dopóki nie z użyje się wszystkich 12 dźwięków. W konsekwencji taka muzyka może brzmieć w naszych uszach jak losowy ciąg dźwięków i wydawać się mało atrakcyjna do słuchania. Pokażemy jednak, że tego typu kompozycje są dalekie od losowości i są pełne ładu i wewnętrznej logiki. Czytaj dalej...

Warsztaty dla nauczycieli matematyki i informatyki

W imieniu władz naszego Wydziału oraz Poznańskiej Fundacji Matematycznej zapraszamy do udziału w warsztatach dla nauczycieli matematyki i informatyki, które poprowadzi dr Bartłomiej Bzdęga, pracownik naszego Wydziału.

Tematem warsztatów będzie „Pierwszy etap LXVIII Olimpiady Matematycznej”. Porozmawiamy o niektórych zadaniach z etapu korespondencyjnego aktualnej Olimpiady Matematycznej, zakończonego 30 listopada bieżącego roku. Skupimy się na różnorodności metod rozwiązywania omawianych zadań oraz na elementach teorii matematycznych, które za nimi stoją.

Spotkanie odbędzie się 5.12.2016 roku, w godz. 16.00-19.00 w Sali A1-33/34. Rejestracja na wydarzenie po przez formularz zgłoszeniowy rozpocznie się w środę 16 listopada 2016 r.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Potęga Matematyki". Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Miasta Poznań.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30