Login

Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki θβℓιcℤε

W dniach 12-14 maja na naszym Wydziale odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki θβℓιcℤε 2017, organizowana przez Koło Naukowe Matematyków oraz Koło Naukowe Matematyki i Informatyki Stosowanej UAM. Głównym założeniem konferencji jest ukazanie różnych aspektów matematyki w popularnonaukowy sposób. Podczas trzech poprzednich edycji można było się dowiedzieć m.in. dlaczego tak ciężko zmienić konstytucję i na czym polega analiza dużych zbiorów danych, ale także jak wykonywać sztuczki karciane i na które pola w grze Monopoly trafiamy najczęściej.

Informacje dt. rejestracji i opłaty konferencyjnej znajdziecie na stronie: http://oblicze.wmi.amu.edu.pl. Referaty można zgłaszać do 31 marca. Zapraszamy do uczestnictwa oraz do zgłaszania własnych referatów!

Horyzonty Matematyki

W piątek, 10 marca 2017 r. w godz. 12.00-15.30 na WMiI i w salach Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, odbędzie się konkurs Horyzonty Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
Organizatorami konkursu są Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia  w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM i Poznańska Fundacja Matematyczna. Spodziewamy się około 300 uczestników konkursu przybyłych z całej Wielkopolski.

Muzyka 12-tonowa

W dniu 19 grudnia 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu odbędzie się wykład popularnonaukowy "Muzyka 12-tonowa". Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce", a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Trzecie spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie technice kompozytorskiej XX wieku, której podstawowym elementem jest seria, czyli ciąg następujących po sobie dwunastu dźwięków. W tym podejściu do kompozycji zakłada się również, że żaden dźwięk nie może być powtórzony, dopóki nie z użyje się wszystkich 12 dźwięków. W konsekwencji taka muzyka może brzmieć w naszych uszach jak losowy ciąg dźwięków i wydawać się mało atrakcyjna do słuchania. Pokażemy jednak, że tego typu kompozycje są dalekie od losowości i są pełne ładu i wewnętrznej logiki. Czytaj dalej...

Warsztaty dla nauczycieli matematyki i informatyki

W imieniu władz naszego Wydziału oraz Poznańskiej Fundacji Matematycznej zapraszamy do udziału w warsztatach dla nauczycieli matematyki i informatyki, które poprowadzi dr Bartłomiej Bzdęga, pracownik naszego Wydziału.

Tematem warsztatów będzie „Pierwszy etap LXVIII Olimpiady Matematycznej”. Porozmawiamy o niektórych zadaniach z etapu korespondencyjnego aktualnej Olimpiady Matematycznej, zakończonego 30 listopada bieżącego roku. Skupimy się na różnorodności metod rozwiązywania omawianych zadań oraz na elementach teorii matematycznych, które za nimi stoją.

Spotkanie odbędzie się 5.12.2016 roku, w godz. 16.00-19.00 w Sali A1-33/34. Rejestracja na wydarzenie po przez formularz zgłoszeniowy rozpocznie się w środę 16 listopada 2016 r.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Potęga Matematyki". Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Miasta Poznań.

Po indeks z Pitagorasem

Zapraszamy do udziału w kolejnym w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

 

6 grudnia 2016 roku
na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM
o godz. 12 w auli A

Pan dr hab Jerzy Grzybowski, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki w Poznaniu wygłosi wykład zatytułowany "Rozwinięcie dziesiętne, liczby p-adyczne i dziurawy zbiór Cantora". Pokażemy zalety i pewne wady nieskończonych rozwinięć liczb w systemie dziesiętnym i dwójkowym. Przedstawimy liczby 2-adyczne jako liczby o nieskończonych rozwinięciach na lewo od przecinka. Pokażemy dwie wizualizacje zbioru liczb 2-adycznych przy pomocy figur, które „składają się głównie z dziur".

Rejestracja odbywa się za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Wykład odbywa się w ramach projektu "Potęga Matematyki". Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Miasta Poznań.

Wykład popularnonaukowy "Muzyka generowana"

W dniu 25 listopada 2016 roku na naszym Wydziale odbędzie się wykład popularnonaukowy "Muzyka generowana". Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce", a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Drugie spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie zdarzeniom losowym i ich odpowiednimi analogiami występującymi w szeroko rozumianych improwizacjach muzycznych. Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: "Czy potrafimy wygenerować za pomocą komputera sensowną muzykę?"

Wstęp na każdy z wykładów jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa (max. 25 osób + 3 opiekunów) poprzez formularz rejestracji (rejestracja będzie czynna od 9 listopada 2016 od godz. 00:00 do 21 listopada 2016 roku do godziny 23:59).

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Potęga Matematyki" finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań. Wykład "Muzyka generowana" jest efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: mgr Jan Barański, pianista, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, dr Marek Kaluba z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce" jest dr Maciej Grześkowiak z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Noc Naukowców 2016

W piątek 30 września w ramach Nocy Naukowców nasz Wydział tętnił życiem do późnych godzin nocnych. Dziękujemy wszystkim za liczne odwiedziny i udział w wykładach, warsztatach i zabawach, które dla Was przygotowaliśmy! Również dziękujemy za wsparcie naszym Partnerom: Allegro, Indago, Pearson IOKI oraz PSI.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. [Fot. Katarzyna Popek]

Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce

W dniu 20 października 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu odbędzie się wykład popularnonaukowy Geometria w muzyce. Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów gimnazjów.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”, a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Pierwsze spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie przekształceniom geometrycznym i ich odpowiednimi analogiami występującymi w kompozycjach wielkich mistrzów: Mozarta, Pachelbela i Bacha. Podczas wykładu uczniowie będą mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć na żywo rozmaite muzyczne translacje, symetrie oraz obroty.

Wstęp na każdy z wykładów jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa (max. 25 osób + 3 opiekunów) poprzez formularz rejestracji (rejestracja będzie czynna od 1 października 2016 od godz. 00:00 do 14 października 2016 roku do godziny 23:59).

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Potęga Matematyki" finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań. Wykład "Geometria w muzyce" jest efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: mgr Dorota Blinkiewicz (UAM), dr Marek Kaluba (UAM), prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM) oraz studenci obu uczelni. Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” jest dr Maciej Grześkowiak.

Warsztaty dla nauczycieli informatyki "Computer Science Unplugged"

Serdecznie zapraszamy studentów, nauczycieli informatyki i zajęć komputerowych do udziału w warsztatach z prof. Timem Bellem z Nowej Zelandii, współtwórcą projektu "Computer Science Unplugged". Spotkanie odbędzie się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w dniu 8 października (sobota), w godz. 10:00 - 13:00 wg następującego planu:

  • 10.00-11.00 – wykład Myślenie komputacyjne i informatyka bez komputera (CS Unplugged)
  • 11.00-11.30 – przerwa
  • 11.30-13.00 – warsztat: Jak lekcje programowania wzbogacić o elementy informatyki (bez komputera)?

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza: https://goo.gl/tfO56H.

Prof. Tim Bell, informatyk, jeden z największych autorytetów w dziedzinie dydaktyki informatyki, wspaniały popularyzator naukowych podstaw informatyki (uczestnicy jego pokazów Computer Science Unplugged to ludzie w wieku od 5 do 105 lat), odpowiedzialny w latach 2011-2013 za wprowadzenie przedmiotu Informatyka i programowanie do szkół średnich Nowej Zelandii. 

Projekt Computer Science Unplugged (Informatyka bez komputera) jest rozwijany od ponad 20 lat. Pierwotnie stanowił głównie wsparcie dla uniwersytetów popularyzujących informatykę poza murami uczelni np. w szkołach. W ostatnich latach w wielu krajach do programów szkolnych wprowadza się elementy informatyki. Scenariusze projektu CS Unplugged są wskazywane przez ekspertów jako wzory dobrej praktyki, przydatne w prezentacji pojęć i koncepcji informatyki, służące kształceniu myślenia komputacyjnego. Takie zajęcia są cennym uzupełnieniem zajęć z podstaw programowania na poziomie starszych klas szkół podstawowych.

Koło Olimpijskie z matematyki dla gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Poznańska Fundacja Matematyczna przy Wydziale Matematyki i Informatyki UAM oraz Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu i VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają wszystkich zainteresowanych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Poznania i Wielkopolski na zajęcia Koła Olimpijskiego z matematyki.

Zajęcia rozpoczną się w sobotę 1 października 2016 roku. Zajęcia dla gimnazjalistów odbywać się będą w soboty w godzinach 9:00−11:00 w Gimnazjum nr 12 w Poznaniu na osiedlu Stefana Batorego 101.
Zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbywać się będą w soboty w godz. 12:00−15:00 w VIII LO w Poznaniu, ul. Hipolita Cegielskiego 1.
Zajęcia są dla uczniów nieodpłatne a poprowadzi je dr Bartłomiej Bzdęga z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.
Zajęcia Koła Olimpijskiego w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 prowadzone są w ramach projektu Potęga matematyki sfinansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31