Login

Konkurs "Horyzonty matematyki"

9 marca 2018 r. odbyła się kolejna edycja Horyzontów matematyki. Konkurs ma na celu poszerzenie i popularyzację wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych oraz motywowanie nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami. 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Jacka Kuronia w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!

Warsztaty dla nauczycieli z programowania na platformie PixBlocks

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu z dr. Krzysztofem Krzywdzińskim, adiunktem naszego Wydziału, w sobotę 17 marca 2018 r. w sali D-1 w godz. 10:30–14:00.

W trakcie warsztatów przedstawione zostanie najnowsze narzędzie do nauki programowania przez dzieci – platforma PixBlocks. Jest to narzędzie dedykowane dla wszystkich poziomów edukacji umożliwiające zarówno kodowanie blokowe jak i tekstowe. Wprowadzone zostaną podstawowe pojęcia programistyczne, a następnie przeprowadzone warsztaty w rozwiązywaniu przykładowych zadań na platformie. Prelegent przekaże uczestnikom swoje doświadczenia dotyczące kolejności wprowadzenia pojęć programistycznych i trudności jakie można napotkać w nauczaniu programowania.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma bezpłatną wielostanowiskową licencję na platformę PixBlocks.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Po indeks z Pitagorasem: Sztuczna inteligencja - czy komputery naprawdę myślą?

Zapraszamy na czwarty wykład z cyklu Po indeks z Pitagorasem pt. "Sztuczna inteligencja - czy komputery naprawdę myślą?", który poprowadzi dr Rafał Jaworski. Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2018 r. o godz. 12:00 w Auli A na naszym Wydziale.

Opis wykładu: 

Często słyszymy, że coraz bardziej realne stają się scenariusze filmów z gatunku science-fiction, przedstawiające komputery myślące w ten sam sposób, jak człowiek. Z zaciekawieniem i lekką obawą wyczekujemy momentu, kiedy maszyny swoimi zdolnościami przewyższą człowieka. Do czego zdolne są komputery dzisiaj? Co będą, a czego nie będą potrafiły jutro? Podczas wykładu prześledzimy sposób działania komputera i spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Rejestracja: https://rejestracja.matematyka.poznan.pl/pfm/wydarzenia/wydarzenia/szczegoly/64

Konkurs "Horyzonty matematyki"

Na naszym Wydziale oraz Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu, w dniu 9 marca 2018 r. odbędzie się kolejna edycja konkursu "Horyzonty matematyki" dla uczniów szkół podstawowych.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Jacka Kuronia w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

Konferencja "O nauczaniu i uczeniu się informatyki inaczej - jak uczyć programowania"

20 stycznia 2018 roku na naszym Wydziale odbędzie się konferencja „O nauczaniu i uczeniu się informatyki inaczej – jak uczyć programowania”. Celem konferencji jest przedstawienie rozwiązań i oczekiwań odnośnie nauczania programowania w ciągu całego procesu edukacji: od pierwszoklasisty do maturzysty.

Konferencja skierowana jest do wszystkich nauczycieli informatyki, matematyki i innych przedmiotów zainteresowanych nauką programowania w szkołach, do dyrektorów szkół, którzy są odpowiedzialni za realizację nowej podstawy programowej oraz do studentów, szczególnie kierunku Nauczanie Matematyki i Informatyki.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale prosimy o wcześniejszą rejestrację. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.

Finał V edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych

Finałowy mecz V edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych rozegrany zostanie na naszym Wydziale, w sobotę, 16 grudnia 2017 r. o godz. 11:30 w sali A1-33.

O puchar WMM, walczyć będą finaliści tegorocznej edycji turnieju, tj. reprezentacje szkolne: VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po meczu odbędzie się wykład prof. dr hab. Andrzeja Rucińskiego pt. "Kolorowanie grafów".

Wszystkich zainteresowanych uczniów oraz nauczycieli serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

Po indeks z Pitagorasem: "Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo"

W odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie udziałem uczniów w październikowym wykładzie, zatytułowanym "Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo", postanowiliśmy go powtórzyć. Uprzejmie zapraszamy do udziału w grudniowym spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" realizowanym na naszym Wydziale.

12 grudnia 2017 roku
na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM
o godz. 12 w auli A

Pan dr Bartłomiej Bzdęga, pracownik naszego Wydziału wygłosi wykład zatytułowany "Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo".

Streszczenie: Rachunek prawdopodobieństwa jest tak stary jak gry hazardowe, choć jego solidne matematyczne podstawy stworzono dopiero w XVII wieku. Okazuje się, że dopiero model matematyczny zdarzenia losowego pozwala w pełni je zrozumieć. Przekonamy się o tym na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Wykłady odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki prowadzonego przez Poznańską Fundację Matematyczną. Środki na realizacje projektu pozyskano od Miasta Poznań.

Uczniowska Konferencja Matematyczna

W dniu 17 listopada 2017 roku na naszym Wydziale odbędzie się Uczniowska Konferencja Matematyczna. Jej organizatorami są Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM. Uczestnikami tego wydarzenia będą uczniowie szkół podstawowych klas IV-VII zainteresowani matematyką wraz ze swoimi opiekunami.

Podczas referatów, wykładów oraz warsztatów, które odpowiednio poprowadzą uczniowie, nauczyciele akademiccy oraz studenci. Młodzież będzie miała okazję poszerzyć swoją wiedzę o nowe i ciekawe zagadnienia matematyczne, spotkać się z doświadczoną kadrą oraz studentami Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych. Opiekunowie – nauczyciele oprócz udziału w działaniach skierowanych do swoich uczniów będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak pracować z uczniem, którego interesuje matematyka, także ta niemieszcząca się w programach szkolnych.

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem konferencji.

Wykład z cyklu "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”

W dniu 21 listopada 2017 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87, odbędzie się wykład popularnonaukowy "Geometria dźwięków". Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Nasze spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie geometrii, w szczególności interesującemu obiektowi, jakim jest wstęga Möbiusa. Podczas wykładu dowiemy się, czy Jan Sebastian Bach ukrył wstęgę Möbiusa w swoich kompozycjach. 

Wstęp na każdy z wykładów jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa poprzez formularz rejestracji, który będzie dostępny od 2 do 17 listopada 2017 roku.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu ,,Potęga Matematyki” finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań. Wykład ,,Geometria dźwięków” jest efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), prof. AM dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Izabela Bondecka-Krzykowska (UAM), dr Paweł Kroczek (AM), mgr Piotr Sołkowicz (AM), Zespół Rytmiki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu; opieka artystyczna: dr Kinga Ceynowa (AM), dr Agnieszka Chenczke-Orłowska (AM). Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” jest dr Maciej Grześkowiak (UAM).

Wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie dla młodzieży z cyklu Po indeks z Pitagorasem, który odbędzie się na naszym Wydziale w dniu 21 listopada 2017 roku o godz. 12 w auli A.

Prof. dr hab. Tomasz Szemberg, dyrektor Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pracownik Katedry Geometrii wygłosi wykład zatytułowany Splątane kabelki. Punktem wyjścia wykładu jest prosta zabawa żarówkami. Profesor zaprezentuje jak dla tej zabawy znaleźć model matematyczny oraz w jaki sposób ten model można wykorzystać do stworzenia asymetrycznego protokołu kryptograficznego. 

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy

Wykłady odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki prowadzonego przez Poznańską Fundację Matematyczną. Środki na realizacje projektu pozyskano od Miasta Poznań.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31