Login

Horyzonty Matematyki - VI edycja

Na naszym Wydziale odbyła się VI edycja konkursu Horyzonty Matematyki dla uczniów szkół podstawowych. W konkursie udział wzięło łącznie 180 uczniów szóstych, siódmych i ósmych klas z 22 wielkopolskich szkół. Uczniowie wysłuchali wykładu konkursowego pt. "Bryły obrotowe", a następnie przez 45 minut rozwiązywali zadania testu tematycznie związanego z wykładem. Nauczyciele - opiekunowie wzięli udział w warsztatach pt. "Triki Matematyki - dla kogo, gdzie i kiedy?". Ponadto w ramach spotkania, uczniowie i ich opiekunowie wspólnie uczestniczyli w warsztatach składania origami, przygotowanych i poprowadzonych przez studentów Wydziału.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Organizatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa nr 67 im. Jacka Kuronia w Poznaniu i Wydział Matematyki i Informatyki UAM.

Wykład z cyklu Po indeks z Pitagorasem

26 marca 2019 r. o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem".

Dr Bartłomiej Bzdęga wygłosi wykład pod tytułem "Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo". Na wydarzenie obowiązuje rejestracja

Streszczenie:

Rachunek prawdopodobieństwa jest tak stary jak gry hazardowe, choć jego solidne matematyczne podstawy stworzono dopiero w XVII wieku. Okazuje się, że dopiero model matematyczny zdarzenia losowego pozwala w pełni je zrozumieć. Przekonamy się o tym na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów.

Cykl wykładów "Po indeks z Pitagorasem" w 2018 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Horyzonty Matematyki - konkurs dla uczniów szkół podstawowych

Na naszym Wydziale, w piątek 15 marca 2019 r. odbędzie się kolejna edycja  konkursu Horyzonty Matematyki. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi  im. Jacka Kuronia  w  Poznaniu oraz nasz Wydział. Uczniowie po wysłuchaniu wykładu przystąpią do rozwiązywania zadań testu tematycznie związanego z wykładem. Dla biorących udział w konkursie uczniów oraz ich opiekunów zaplanowano też warsztaty origami, prowadzone przez  studentów naszego Wydziału.  Nauczyciele będą mieli  okazję wysłuchać wykład pt. "Triki Matematyki - dla kogo, gdzie i kiedy?", który poprowadzi Pani  Anetta Dropińska-Pawlicka, dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu.

Spodziewamy się, że w konkursie udział weźmie około 200 uczniów.

Memoriał Urszuli Marciniak

Już 24 marca na naszym Wydziale odbędzie się Memoriał Urszuli Marciniak, czyli otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków.
Zawody składają się z dwóch etapów – eliminacyjnego, który odbywa się dla uczniów w szkole, a w przypadku uczestników dorosłych online oraz z Finału Memoriału, który odbędzie się między innymi na naszym Wydziale.
Przypominamy, że formularze zgłoszeniowe można składać do 1 marca 2019 roku. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie naszego Wydziału poświęconej Edukacji matematyczno-informatycznej.

Finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych - zdjęcia

Na naszym Wydziale, 29 stycznia 2019 r., odbył się Finał 6. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Zwycięzcą tej edycji turnieju została reprezentacja szkolna z II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie, serdecznie gratulujemy zwycięskiej drużynie zdobycia pucharu WMM. Drużyna z LO im. Marii Skłodowskiej Curie z Wolsztyna zajęła II miejsce w turnieju. Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową z tego wydarzenia.

VI konkurs uczniowski KOALA

Zapraszamy uczniów do udziału w kolejnej edycji drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: 1) dla uczniów klas 7 i 8 SP oraz uczniów gimnazjów, 2) dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Udział jest bezpłatny.

Pierwszy etap konkursu rozpocznie się 7 lutego 2019, a zapisy już trwają. Regulamin, zadania treningowe i aktualności znajdują się na stronie: koala.poznan.pl

Finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych

Na naszym Wydziale, we wtorek 29 stycznia 2019 r. o godz. 11:15 w sali RW, odbędzie się finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych.

O puchar, walczyć będą drużyny: II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie oraz LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie. Po meczu można będzie wysłuchać wykładu pt. "Kolorowanie liczb", który zaprezentuje dr Katarzyna Taczała z naszego Wydziału.

Mecze turniejowe VI edycji WMM, prowadzone są od listopada 2018 r. Organizatorami tej edycji turnieju są Oddział Poznański PTM oraz nauczyciele współpracujący z PTM. Organizację konkursu wspiera WMiI. Koordynatorem konkursu jest mgr Paweł Perekietka z Publicznego LO KSW w Poznaniu. 

Akcja „Złóż Serca dla Hospicjum”

Już po raz 7 Małopolskie Hospicjum dla Dzieci organizuje pod patronatem Polskiego Towarzystwa Origami ogólnopolską akcję „Złóż serce dla hospicjum”. W tym roku nasze koło naukowe StudMat zaprasza studentów oraz pracowników Wydziału do wzięcia udziału w akcji.

Jedyne co wystarczy zrobić to złożyć serce zgodnie z dołączonym diagramem i przekazać je do członków koła StudMat. Od poniedziałku do czwartku na długich przerwach na holu przy aulach studenci będą służyć pomocą i dostarczać papier do składania.

Serca zostaną rozdane przechodniom w Krakowie podczas najbliższych Walentynek przez wolontariuszy wraz z ulotkami informującymi o działalności Hospicjum. Akcja potrwa do 24 stycznia. Zachęcamy do udziału!

First Lego League na naszym Wydziale

5 stycznia 2019 r. na naszym Wydziale odbył się etap regionalny konkursu First Lego League. Dziesięć drużyn zmierzyło się ze sobą w czterech "kosmicznych" konkurencjach. Wszystkie zespoły prezentowały się na bardzo wysokim poziomie i sędziowie mieli przed sobą trudne zadanie. Roboty wykonywały misje w kosmosie, a drużyny prezentowały efekty swojej prawie półrocznej pracy.
W kategorii "Robot Design" statuetkę zdobył zespół Matrobocik, w kategorii "Teamwork" - RoboFani, "Research Project" - Orzesze Team, "Robot Game" - Power Control i to właśnie ten zespół wygrał w klasyfikacji generalnej i przeszedł do dalszego etapu. Równolegle odbyła się wystawa FLL Junior, nagrodę "Na przeciw wszystkiemu" zdobył Junior LEGO Masters, "Niesamowite sposoby poruszania" - Robomaniacy na Księżycu, "Kompleksowość i dekoracje" - Kosmiczna Ekipa, "Wysiłek i nauka" - CosmoTeam.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. Na stronie http://www.first-lego-league.org.pl/ można znaleźć wszystkie szczegóły na temat konkursu, może to właśnie Twoja drużyna zmierzy się z misjami w przyszłym roku!

Uczniowskie Sympozjum Matematyczne - relacja zdjęciowa

Na naszym Wydziale, 11 grudnia  2018 r. odbyło się Uczniowskie Sympozjum Matematyczne. W wydarzeniu wzięło udział 70 uczniów szkół podstawowych i 35 nauczycieli.

W ramach sympozjum odbyły się wykłady i warsztaty dla uczniów, seminarium dla nauczycieli oraz wykład dla uczniów i nauczycieli.

Prelegentami byli uczniowie z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu, a także pracownicy naukowi z Wydziału Studiów Edukacyjnych i Wydziału Matematyki i Informatyki. Warsztaty dla uczniów przygotowali i poprowadzili studenci z naszego Wydziału oraz nauczyciele z ZSP nr 9. W ramach warsztatów rozegrano konkursy matematyczne.

Współorganizatorami USM były: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Poznaniu, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej STO, Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM. 

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31