Login

Finał III edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych Juniorów

W sobotę, 9 czerwca 2018 r. o godz. 11.00 w Auli A, na naszym Wydziale rozegrany zostanie finałowy mecz Wielkopolskich Meczów Matematycznych Juniorów. W tegorocznej edycji turnieju  meczów matematycznych dla gimnazjalistów udział wzięło łącznie 10 reprezentacji szkolnych z Wielkopolski. Do finału przystąpią dwie drużyny - zwycięzcy meczów półfinałowych, które poznamy już 4 czerwca.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia w tym dniu na WMiI i wspólnego kibicowania  drużynom!

Międzyregionalny Mecz Matematyczny Gimnazjalistów

W środę, 13 czerwca o godz. 13.00, w sali  A1-33 naszego Wydziału rozegrany zostanie międzyregionalny trójmecz matematyczny gimnazjalistów: Dolny Śląsk-Pomorze-Wielkopolska.

Do meczu przystąpią finaliści turniejów meczów matematycznych rozgrywanych w odpowiednio tych trzech regionach Polski. Pomorze będzie reprezentowała drużyna z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum. Dwie pozostałe drużyny trójmeczu, tj. finalistów z Dolnego Śląska oraz Wielkopolski poznamy wkrótce (odpowiednio 26 maja oraz 9 czerwca br.).

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia w tym dniu na WMiI UAM i wspólnego kibicowania drużynom! 

Wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Zapraszamy do udziału w ostatnim w tym roku akademickim spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" 5 czerwca 2018 roku o godz. 12:00 w auli A naszego Wydziału.

Pan dr Andrzej Wójtowicz, pracownik naszego Wydziału wygłosi wykład zatytułowany Można pomylić z prawdziwością - najnowsze osiągnięcia w dziedzinie widzenia komputerowego.

Streszczenie:
Przez ostatnie lata byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju wielu dziedzin sztucznej inteligencji. Najnowsze wyniki w obszarze uczenia maszynowego oraz widzenia komputerowego spowodowały, że możemy coraz sprytniej manipulować obrazem wideo i towarzyszącym mu dźwiękiem. Podczas wykładu zobaczymy jak osiągnięcia z ostatnich 3 lat mogą wpłynąć na produkcję i rozprzestrzenianie tzw. fake news, w szczególności w mediach społecznościowych.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Kolejny wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" 22 maja 2018 roku o godz. 12:00 w auli A naszego Wydziału.

Pan mgr Bartłomiej Przybylski wygłosi wykład zatytułowany W poszukiwaniu liczb pierwszych.

Streszczenie:
Liczby pierwsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filozofów i matematyków od tysięcy lat - już nasi prehistoryczni przodkowie znali takie liczby, chociaż wcale nie nazywali ich pierwszymi. Tajemniczość, nieregularność i niedostępność liczb pierwszych pobudza ciekawość tysięcy matematyków na całym świecie. Pomimo tego, istnieje wciąż wiele prostych w formule pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Na inne odpowiedzi poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Jak szybko sprawdzić, czy dana liczba jest pierwsza? Czy da się szybko rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze? Jak znaleźć liczbę pierwszą odpowiednio dużą, aby można ją było wykorzystywać w kryptografii?

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Warsztaty dla nauczycieli LEGO Education

Zapraszamy do udziału w warsztatach LEGO Education Makerspace STEAM – cała PARA w edukację! prowadzonych przez Pana Jakuba Piaseckiego, certyfikowanego trenera Akademii LEGO® Education, współorganizatora polskiej edycji międzynarodowego konkursu FIRST® LEGO® League, współorganizatora Wielkopolskiej Ligii Robotyki.

MAKERSPACE to koncepcja przestrzeni zaaranżowanej do pracy projektowej z obszaru STEAM (z ang. Science, Technology, Engineering, Art/Design i Mathematics), która służy odkrywaniu, tworzeniu, uczeniu się i dzieleniu swoimi osiągnięciami. Adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, a umiejscowiona może być w szkole, bibliotece lub funkcjonować niezależnie. Sprzyja wyzwalaniu twórczości i kreatywności uczniów, co możliwe jest między innymi przez zastosowanie rozwiązań LEGO® Education, które zawsze starają się łączyć efektywną edukację z mądrą zabawą.

Podczas warsztatów będzie można sprawdzić czym jest MAKERSPACE przechodząc drogę od zdefiniowania problemu do stworzenia prototypu rozwiązania, by na końcu skonfrontować uzyskaną koncepcję z pomysłami innych a to wszystko z użyciem klocków i powszechnie dostępnych przedmiotów codziennego użytku.  

Spotkanie odbędzie się w piątek 20 kwietnia 2018 roku, w godz. 17:00-19:15 na naszym Wydziale w sali A2-24.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona, w przypadku większego zainteresowania rozważamy powtórzenie warsztatów. Tegoroczna edycja warsztatów dla nauczycieli odbywa się przy wsparciu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA

Wyniki konkursu „Pitagorejczycy"

23 marca 2018 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbyła się XI edycja Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Pitagorejczycy”. Organizatorami byli Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Luboniu. W konkursie uczestniczyło 80 pasjonatów matematyki z całej Wielkopolski, byli to uczniowie klas gimnazjalnych.

Młodzi matematycy walczyli o tytuł „Pitagorasa roku 2018” oraz cenne nagrody, które zostały ufundowane przez Urząd Miasta Luboń, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Radę Rodziców przy Szkołę Podstawowej nr 3 w Luboniu.

I miejsce oraz puchar Burmistrza Miasta Luboń otrzymał Tymoteusz Karalus ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu,
II miejsca wywalczyli: : Cezary Botta (Szkoła Podstawowa w Rokietnicy) oraz Oliwier Urbański (Szkoła Podstawowa nr 28 w Poznaniu),
III miejsce zajęli: Tymon Dydowicz (Szkoła Podstawowa nr 3 w Luboniu), Maria Szulc (XXXVIII Liceum Dwujęzyczne w Poznaniu), Laura Tabaczyńska (Gimnazjum Zakonu Pijarów w Poznaniu).

Wyróżnienia otrzymali: Michał Redmer (Gimnazjum Zakonu Pijarów w Poznaniu), Jan Nowak (Szkoła Podstawowa nr 2 w Komornikach), Antoni Stachowski (Szkoła Podstawowa nr 67 w Poznaniu) oraz Michał Jastrzębski (Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów w Poznaniu).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Po indeks z Pitagorasem: Węzełki, kliny, hieroglify... czyli o sposobach zapisu liczb

Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem"! 
17 kwietnia 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu o godz. 12.00 w auli A dr Izabela Bondecka-Krzykowska, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi wykład zatytułowany "Węzełki, kliny, hieroglify... czyli o sposobach zapisu liczb". 

Streszczenie:
Ludzie od zarania dziejów liczą i utrwalają wyniki swoich obliczeń. Podczas wykładu słuchacze poznają różne sposoby zapisu liczb wykorzystywane między innymi przez: starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Majów oraz przez Inków. Spróbują swoich sił w zapisywaniu i odczytywaniu liczb. Uczestnicy nauczą się również rozpoznawać rodzaje systemów liczbowych i wskazywać ich cechy.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy dostępny ze strony: https://rejestracja.matematyka.poznan.pl/pfm/wydarzenia/wydarzenia/szczegoly/67

Wykłady dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem" w 2018 roku są współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Konkurs "Horyzonty matematyki"

9 marca 2018 r. odbyła się kolejna edycja Horyzontów matematyki. Konkurs ma na celu poszerzenie i popularyzację wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych oraz motywowanie nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami. 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Jacka Kuronia w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia!

Warsztaty dla nauczycieli z programowania na platformie PixBlocks

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu z dr. Krzysztofem Krzywdzińskim, adiunktem naszego Wydziału, w sobotę 17 marca 2018 r. w sali D-1 w godz. 10:30–14:00.

W trakcie warsztatów przedstawione zostanie najnowsze narzędzie do nauki programowania przez dzieci – platforma PixBlocks. Jest to narzędzie dedykowane dla wszystkich poziomów edukacji umożliwiające zarówno kodowanie blokowe jak i tekstowe. Wprowadzone zostaną podstawowe pojęcia programistyczne, a następnie przeprowadzone warsztaty w rozwiązywaniu przykładowych zadań na platformie. Prelegent przekaże uczestnikom swoje doświadczenia dotyczące kolejności wprowadzenia pojęć programistycznych i trudności jakie można napotkać w nauczaniu programowania.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma bezpłatną wielostanowiskową licencję na platformę PixBlocks.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.

Po indeks z Pitagorasem: Sztuczna inteligencja - czy komputery naprawdę myślą?

Zapraszamy na czwarty wykład z cyklu Po indeks z Pitagorasem pt. "Sztuczna inteligencja - czy komputery naprawdę myślą?", który poprowadzi dr Rafał Jaworski. Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2018 r. o godz. 12:00 w Auli A na naszym Wydziale.

Opis wykładu: 

Często słyszymy, że coraz bardziej realne stają się scenariusze filmów z gatunku science-fiction, przedstawiające komputery myślące w ten sam sposób, jak człowiek. Z zaciekawieniem i lekką obawą wyczekujemy momentu, kiedy maszyny swoimi zdolnościami przewyższą człowieka. Do czego zdolne są komputery dzisiaj? Co będą, a czego nie będą potrafiły jutro? Podczas wykładu prześledzimy sposób działania komputera i spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Rejestracja: https://rejestracja.matematyka.poznan.pl/pfm/wydarzenia/wydarzenia/szczegoly/64

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31