Login

Dziekanat dla studentów studiów niestacjonarnych

Informujemy, że w bieżącym roku akademickim (2016/2017) dziekanat studencki w soboty będzie czynny w następujących terminach:

  • 10 czerwca
  • 17 czerwca - dziekanat nieczynny
  • 24 czerwca 
  • 1 lipca 

Almost everywhere convergent Fourier series

Kontynuowane jest Ogólnopolskie Seminarium z Analizy zainicjowane w styczniu 2015 roku. 

Tym razem Seminarium odbędzie się w środę, 7 czerwca, o godz. 14:30, w sali 321 (III piętro) w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Wykład pt. "Almost everywhere convergent Fourier series'' wygłosi prof. Mieczysław Mastyło z naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu:
In the first part of the talk we will summarize the essential known results on almost everywhere convergent Fourier series. In the second part we will discuss a recent work with L. Rodriguez-Piazza concerning the novel interpolation estimates for the Carleson maximal operators generated by partial sums of the multiple Fourierseries and all its conjugate series over cubes defined on the d-dimensional torus. Combining these results we prove theorem which improves all established results on the convergence of multiple Fourier series over cubes.

Rozkład posiedzenia:
14:30-15:30 I Część
15:30-16:15 Przerwa na kawę i ciasteczka
16:15-17:15 II Część

Wyniki Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki - edycja 2016

Miło nam poinformować, że ogłoszono wyniki Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki - edycja 2016. Laureatkami są magistrantki naszego Wydziału.

Nagrody zostaną wręczone na Uniwersytecie Pedagogicznym w sobotę 16 września 2017 r. podczas XXVIII Szkoły Dydaktyki Matematyki w Krakowie.
Nagroda Pierwsza:
Anna Plewińska – Sprawdzian szóstoklasisty z matematyki - analiza zmian i stopnia przygotowania uczniów.
Nagroda Druga:
Marta Witkowska – Matematyka w świecie dźwięków – propozycja warsztatów dla uczniów.
Nagroda Trzecia:
Kornelia Jurga – Wpływ gier dydaktycznych opracowanych przez GWO na rozwijanie aktywności matematycznej uczniów gimnazjum.

Wszystkie trzy prace były pisane pod nadzorem dr Edyty Juskowiak. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom oraz Pani Promotor!

Na zdjęciu widzimy Kornelię Jurgę i Annę Plewińską oraz dr Edytę Juskowiak.

Program "Nowe technologie dla dziewczyn"

„Nowe technologie dla dziewczyn” – to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną.

Inicjatywa ma na celu pomoc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce.

Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Niektóre z nich zostaną również zaproszone do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel w Europie.

Więcej informacji na stronie: https://www.stypendiadladziewczyn.pl.

Warsztaty z Ruby on Rails

Firma Netguru współpracująca z naszym Wydziałem zaprasza na warsztaty z Ruby on Rails.

Szukasz swojego :code:języka:code: na Ziemi? Nie masz pewności, czy aby Ruby to dobry, efektywny wybór, a Railsy to odpowiedni framework do programowania? Mamy dla Ciebie dwutygodniowe warsztaty, na których eksperci z Netguru nie tylko pokażą Ci jak dobrze programować w Ruby on Rails, ale także przeprowadzą Cię przez cały proces realizacji komercyjnego projektu. Dokładnie tak, jak robimy to na co dzień!

Aplikuj już teraz, masz czas do 9.06.2017r. Szczegóły oraz rejestracja na stronie.

Warsztaty z wykorzystania systemu JIRA

Zapraszamy na warsztaty poświęcone wykorzystaniu systemu JIRA w powadzeniu projektów, na których omawiane będą następujące zagadnienia:

  • Podstawy Scrum i Kanban
  • Co to jest JIRA i jak jest używana w Netguru
  • Konfiguracja projektów, boardów
  • Praca z raportami i dashboardami

Uczestnicy pracować będą w grupach nad praktycznymi zagadnieniami pod opieką ekspertów z firmy Netguru.

Warsztaty odbędą się 3 czerwca (sobota) 2017 roku w godzinach 9.00-17.00 na naszym Wydziale. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja na wydarzenie trwa do 31 maja (środa) 2017 roku do godziny 15.00: https://goo.gl/ednWtN.

Nowy kierunek studiów "Analiza i przetwarzanie danych"

Pierwszy taki kierunek w Polsce!

Kierunek Analiza i przetwarzanie danych powstał na zapotrzebowanie rynku pracy, a jego program uwzględnia teraźniejsze i przyszłe zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. W Polsce kierunek ten nie uzyskał jeszcze oficjalnej terminologii, w języku angielskim znany jest jako Data Science a odpowiadający mu specjaliści jako Data Scientists. W naszym kraju, kierunek ten oferowany na kilku uczelniach jako studia podyplomowe lub jako specjalność na studiach informatycznych.

Nazwa kierunku studiów Analiza i przetwarzanie danych ma charakter opisowy spowodowany brakiem ugruntowanej polskiej terminologii. Nazwa ta też pokazuje związek efektów kształcenia z dwiema dziedzinami wiedzy – matematyką (statystyka matematyczna) i informatyką (przetwarzanie danych, bazy danych)

Duże zainteresowanie kształceniem takich specjalistów wyraziły m.in. firmy branży IT na corocznym spotkaniu Rady Pracodawców przy Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Do tej pory specjaliści tej dziedziny byli indywidualnie dokształcani w swoich firmach lub kończyli odpowiednie studia podyplomowe. Firmy branży IT wskazują na duży brak specjalistów analizy i przetwarzania danych (Data Science) na rynku pracy.

Na studia drugiego stopnia Analiza i przetwarzanie danych przyjmowani są absolwenci różnych kierunków studiów pierwszego stopnia. Ogólnie, od kandydatów oczekuje się umiejętności precyzyjnego myślenia oraz podstawowej wiedzy na tematy informatyczne.

Kandydaci na studia będą pisać test kompetencyjny, którego zadaniem będzie w pierwszym rzędzie zapoznanie się z umiejętnościami studentów aby dostosować zajęcia do ich poziomu wiedzy, a w przypadku bardzo dużej liczby kandydatów do utworzenia listy rankingowej decydującej o przyjęciu na studia.

Nauczanie Matematyki i Informatyki

Jedyny taki kierunek studiów w Polsce!
Rekrutacja 2017/2018 na studia I i II stopnia

Wydział Matematyki i Informatyki UAM po raz kolejny ogłasza nabór na nowy kierunek studiów - Nauczanie matematyki i informatyki. Studia skierowane są do przyszłych nauczycieli matematyki i informatyki i odbywają się w trybie dwustopniowym. Jest to pierwszy i jedyny tego typu kierunek studiów w Polsce.

Absolwenci studiów I stopnia otrzymają uprawnienia do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela matematyki i informatyki w szkołach podstawowych oraz możliwość kontynuowania edukacji na studiach II stopnia. Absolwenci studiów II stopnia będą posiadać pełne kwalifikacje do nauczania matematyki i informatyki w szkołach ponadpodstawowych.
Kandydatami na studia II stopnia mogą być absolwenci studiów I stopnia specjalności nauczycielskiej na kierunku matematyka, a także absolwenci studiów I stopnia z kierunków pokrewnych, którzy posiadają uprawnienia pedagogiczne do nauczania w szkole podstawowej.

Celem studiów jest dobre przygotowanie merytoryczne przyszłych nauczycieli matematyki i informatyki oraz wyposażenie ich w kompetencje zawodowe, które umożliwią im sprostanie wyzwaniom jakie stawia współczesna szkoła.

Kultura Warta Poznania

2 czerwca 2017 roku odbędzie się, w biurze Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży przy ul. Działyńskich 4/5 w Poznaniu, gra intelektualna "Kultura Warta Poznania".
Celem projektu jest zaprezentowanie młodzieży studiującej w Poznaniu kultury, historii, geografii, obyczajów narodów mieszkających w Europie Wschodniej (Armenia, Azerbajdżan, Białoruś, Mołdowa, Gruzja, Rosja, Ukraina).
Organizatorami projektu są stypendyści oraz koordynatorzy Programu L. Kirklanda w Poznaniu.

Rejestracja uczestników trwa do 28 maja 2017 roku. Ilość osób jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej.

Harmonogram wydarzenia oraz więcej informacji na stronie Uniwersytetu.

Bezpieczeństwo aplikacji webowych

W nadchodzącym semestrze planujemy uruchomić przedmiot związany z bezpieczeństwem aplikacji webowych. Zajęcia prowadzone będą w ramach współpracy z firmą Egnyte Polska. Chcąc przybliżyć Państwu tematykę nowych zajęć zapraszamy na spotkanie wprowadzające w temat bezpieczeństwa aplikacji webowych. W trakcie przedstawione zostaną podstawowe błędy bezpieczeństwa jakie może zrobić programista aplikacji webowej i zademonstrujemy wyszukiwanie podatności w aplikacji na przykładzie hackme z OWASP. Spotkanie zakończymy dyskusją o pracy programisty i pentestera, z sesją Q&A.
Prowadzący:
Dawid Bałut - z perspektywy pentestera
Zbyszek Tenerowicz - z perspektywy software developera

Zachęcamy do zainstalowania i próby zaatakowania przykładowej aplikacji we własnym zakresie.

Spotkanie odbędzie się na naszym Wydziale 30 maja 2017r., godz. 11:45-13:00 w auli C. Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez formularz i jest obowiązkowa.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30