Login

Almost everywhere convergent Fourier series

Kontynuowane jest Ogólnopolskie Seminarium z Analizy zainicjowane w styczniu 2015 roku. 

Tym razem Seminarium odbędzie się w środę, 7 czerwca, o godz. 14:30, w sali 321 (III piętro) w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Wykład pt. "Almost everywhere convergent Fourier series'' wygłosi prof. Mieczysław Mastyło z naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu:
In the first part of the talk we will summarize the essential known results on almost everywhere convergent Fourier series. In the second part we will discuss a recent work with L. Rodriguez-Piazza concerning the novel interpolation estimates for the Carleson maximal operators generated by partial sums of the multiple Fourierseries and all its conjugate series over cubes defined on the d-dimensional torus. Combining these results we prove theorem which improves all established results on the convergence of multiple Fourier series over cubes.

Rozkład posiedzenia:
14:30-15:30 I Część
15:30-16:15 Przerwa na kawę i ciasteczka
16:15-17:15 II Część

Wykład prof. Matthiasa Krecka

W czwartek, 1 czerwca 2017 roku, w godz. 13:45-15:15 w sali posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się odczyt wydziałowy pt. "An overlooked problem: Betti numbers of closed manifolds", który wygłosi prof. Matthias Kreck z Uniwersytetu w Bonn.

Streszczenie: 
Until rather recently nobody seems to have thought about the following very simple problem: Given a sequence of natural numbers b0,...,bn, is there a closed n-dimensional manifold M with these Betti numbers?
Work by Su, Su-Fowler, Su-Kennard and Kreck-Zagier shows that this is a very delicate problem which relates topology to non-trivial number theory. The role of bordism in attempts to solve this simple problem will be explained.

Odczyt adresowany jest do wszystkich matematyków i doktorantów. Podczas odczytu dowiemy się o zapomnianym i niezupełnie rozwiązanym problemie na styku topologii algebraicznej i teorii liczb.

Prof. Matthias Kreck jest uznanym specjalistą z topologii algebraicznej i geometrycznej. Napisał kilka książek, w tym bardzo cenioną pozycję: "Differential Algebraic Topology: From Stratifolds to Exotic Spheres  Graduate Studies in Mathematics", Vol. 110, AMS 2010.
Był wieloletnim dyrektorem Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach oraz Hausdorff Research Institute for Mathematics w Bonn.

Przed odczytem (godz. 13:15-13:45) w Klubie Profesorskim odbędzie się spotkanie z prof. Kreckiem.

Laureaci 12. edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki

Z radością informujemy, że wśród laureatów dwunastej edycji ogłoszonych przez NCN konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA znalazło się dwoje pracowników naszego Wydziału. W kategorii SONATA zakwalifikowane do finansowania zostały dwa projekty: dr Joanny Berlińskiej zatytułowany „Szeregowanie zadań w sieciach zbierających dane” oraz dra Łukasza Pańkowskiego pt. „Rozmieszczenie wartości funkcji typu dzeta i funkcji typu L”. Serdecznie gratulujemy!

Wykład prof. Jose Bonet

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Jose Boneta (Universitat Politecnica de Velencia) pt. ,,Some questions about spaces of Dirichlet series''. Wykład odbędzie się 30 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału.

Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem.

Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Konferencja Władz Uczelnianych Matematyki i Informatyki

W dniach 12-13 maja br. odbyła się na naszym Wydziale Konferencja Władz Uczelnianych Matematyki i Informatyki 2017 (KWUMI) będąca kontynuacją corocznych spotkań poświęconych wymianie doświadczeń i omawianiu aktualnych problemów działalności naukowej, dydaktycznej oraz kształcenia kadry, tradycyjnie organizowanych w różnych ośrodkach akademickich w Polsce.

Odbyły się cztery panele dyskusyjne:
• model kariery akademickiej w dziedzinie nauk matematycznych,
• co oznacza wysoka jakość kształcenia w dziedzinie nauk matematycznych?
• umiędzynarodowienie – teoria, praktyka, możliwości,
• problemy i trudności w działalności wydziałów.

W konferencji uczestniczyło 42 przedstawicieli władz uczelnianych z 21 ośrodków naukowych.

Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta - wykład prof. Grzegorza Lewickiego

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Grzegorza Lewickiego (Uniwersytet Jagielloński) pt. ,,Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta''. Wykład odbędzie się 23 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału. Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem. Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Wykłady z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego

Już 24 maja na naszym Wydziale odbędzie się wykład profesora Christosa Papadimitriou w ramach Wykładów z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego.

Christos H. Papadimitriou urodził się i wychowywał w Grecji. Studiował elektrotechnikę na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach. W 1976 roku w Princeton uzyskał tytuł doktora. W latach 1976 – 1988 wykładał na Uniwersytecie Harvarda, MIT i Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, a od 1996 roku zajmuje prestiżowe stanowisko profesora imienia C. Lestera Hogana na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Profesor Papadimitriou to autor wielu szeroko znanych podręczników i książek z informatyki.

Na wykładzie omówione zostanie algorytmiczne spojrzenie na problemy w ekonomii i ewolucji oraz modele działania symbolicznych wspomnień w mózgu.

PROGRAM

10:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów
15:00 Spotkanie w Klubie Profesorskim WMiI
15:30 Christos H. Papadimitriou - "A computer scientist thinks about the brain", Aula A

Więcej informacji można znaleźć w załączniku oraz na stronie http://enigma.amu.edu.pl/.

Wykład prof. Christophe'a Soulé

W ramach Seminarium z Arytmetycznej Geometrii Algebraicznej (organizatorzy: Grzegorz Banaszak, Piotr Krasoń) w środę 10 maja 2017 o godz. 11:00 w sali A1-33 Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu prof. Christophe Soulé z CNRS & IHES Paris wygłosi wykład pt. On the Arakelov theory of arithmetic surfaces (link do abstraktu).

O godzinie 10:30 w klubie profesorskim odbędzie się spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie.

"Niedyskretnie o matematyce dyskretnej" wykład profesora Michała Karońskiego

Zakład Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM zaprasza na kolejny z cyklu Wykładów w Sali Lubrańskiego. Spotkanie w dniu 26 kwietnia 2017 o godz. 17.00 uświetni swoim wystąpieniem Pan prof. zw. dr hab. Michał Karoński. Spotkanie odbędzie się w Sali Lubrańskiego w Coll. Minus.

Profesor Michał Karoński jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Zakładu Matematyki Dyskretnej na naszym Wydziale. Prowadzi badania w zakresie matematyki dyskretnej (losowe struktury dyskretne, teoria grafów) oraz informatyki teoretycznej (algorytmy grafowe).

Spółka Poznańskie Innowacje

W dniu 31 marca Rektorzy trzech uczelni poznańskich prowadzących kształcenie w zakresie informatyki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, podpisali umowę spółki Poznańskie Innowacje, której głównym celem jest prowadzenie działalności wspomagającej rozwój przedsiębiorczości, techniki, wynalazczości i innowacyjności w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Działalność spółki jest przede wszystkim adresowana do studentów i absolwentów kierunków informatycznych, którzy rozpoczynają działalność w branży IT. Planowane jest udzielenie tym osobom wsparcia zarówno materialnego jak i merytorycznego. Przewidywany jest tryb konkursowy selekcji wniosków kierowanych do spółki. Wsparcie otrzymają najciekawsze i najbardziej innowacyjne projekty, które mają szanse na sukces komercyjny.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Uczelni.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30