Login

Medal dla prof. Mirosława Krzyśki

Prof. Mirosław Krzyśko, emerytowany profesor naszego Wydziału, otrzymał medal im. Jerzego Spławy-Neymana przyznany przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

Medal został wręczony podczas odbywającego się w Warszawie, w dniach 10-12 lipca 2018 roku II Kongresu Statystyki Polskiej, w którym uczestniczyło prawie pół tysiąca uczestników. Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Kongres zainaugurował oficjalne obchody 100-lecia ustanowienia Głównego Urzędu Statystycznego.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Lidii Typańskiej

 W czwartek 6 września 2018 r. o godz. 12:00 w sali A1-33/34 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Lidii Typańskiej.
 
Tytuł rozprawy: Krata rozszerzeń logiki relewantnej E.
 
Promotor: prof. dr hab. Kazimierz Świrydowicz.
Recenzenci: dr hab. Tomasz Połacik (UŚ) i prof. UO dr hab. Piotr Wojtylak (UO).
 
Z rozprawą można zapoznać się w Bibliotece Głównej UAM oraz w naszej Bibliotece wydziałowej, a także w formie elektronicznej w Repozytorium UAM. Streszczenia rozprawy oraz recenzje zostały zamieszczone na stronie naszego Wydziału.
 

Współpraca z firmą Cognifide

21 sierpnia 2018 roku została podpisana umowa o współpracy z firmą Cognifide.

Firma od 2005 roku tworzy aplikacje internetowe, oparte o CMS: Adobe Experience Manager i Sitecore dla znanych marek: Ford, Lincoln, Shell, Colgate-Palmolive, Unilever czy Telegraph. Swoje biura ma w Londynie, Nowym Jorku, Bydgoszczy i Poznaniu. Wśród celów i planów tej współpracy najważniejsze jest współdziałanie w kształceniu młodych ludzi na kierunkach informatycznych i matematycznych, wsparcie studentów przy wykorzystaniu wiedzy teoretycznej w biznesowych realiach np. w trakcie warsztatów. Umowa przewiduje także staże studenckie oraz konsultacje w sprawie programu nauczania.

W spotkaniu udział wzięli: Prorektor prof. UAM dra hab. Marek Nawrocki, Prodziekan ds. studenckich naszego Wydziału prof. UAM dr hab. Jerzy Szymański oraz, z firmy Cognifide, Ewa Łusiak-Jędra - Dyrektor Finansowa oraz Marcin Stańczyk - Dyrektor Zarządzający.

Międzynarodowa konferencja matematyczna Arithmetic Algebraic Geometry

W dniach 26 sierpnia - 1 września 2018 r. na naszym Wydziale odbędzie się międzynarodowa konferencja matematyczna Arithmetic Algebraic Geometry (Conference in honor of the 60th birthday of Grzegorz Banaszak). Wszystkie informacje o konferencji można znaleźć na stronie https://banaszak-60-aag.wmi.amu.edu.pl/.
 
Sponsorzy i instytucje współorganizujące: L'Agence nationale de la recherche, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Rektor UAM w Poznaniu, Instytut Matematyki Politechniki Poznańskiej, Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. Stefana Banacha, Kaczmarek Malewo Sp. j., Number Theory Foundation, Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Konkurs na stypendium naukowe dla doktoranta w ramach projektu SONATA BIS

Do 5 września br. można składać wnioski w ramach projektu SONATA BIS finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki,  p.t. „Rola systemu waskularnego w tworzeniu wzorów u roślin” kierowanego przez dr hab. Agatę Burian. Prace badawcze obejmują: 

  • symulacje komputerowe wzrostu merystemu apikalnego pędu oraz liści w modelowych roślinach jedno- i dwuliściennych;
  • symulacje komputerowe tworzenia różnych wzorów unerwienia w wierzchołku pędu oraz rosnących liściach.

Dodatkowe informacje oraz warunki zatrudnienia: szczegóły_konkursu.pdf.

Dokumenty należy nadesłać w terminie do 05.09.2018 do godziny 12.00 w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór kandydata odbędzie się zgodnie z Regulaminem przyznawania stypendiów naukowych dla młodych naukowców w projektach badawczych (Załącznik do uchwały Rady NCN 50/2013 z dnia 3 czerwca 2013 r.). Przewidujemy możliwość rozmowy z kandydatami.

Spotkanie z LEGO Education

26 lipca 2018 na naszym Wydziale odbyło się spotkanie przedstawicieli LEGO Education, AKCES Edukacja oraz przedstawicieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas którego zaprezentowane zostały sale, w których już niebawem powstanie na naszej uczelni LEGO® Education Innovation Studio. Na zbudowanie LEIS Wydział otrzyma od LEGO Education ponad 100 zestawów różnych rozwiązań klocków LEGO (DUPLO, WeDo 2.0, EV3) wraz z zestawami rozszerzającymi o wartości ponad 120 tysięcy złotych.

LEGO Education Innovation Studio bazuje na koncepcji praktycznego ujęcia procesu dydaktycznego, wyzwalającego u dzieci autentyczny zapał do odkrywania. Inżynierowie oraz naukowcy, którzy jutro będą zmieniać świat, siedzą dzisiaj w szkolnych ławkach i czekają na inspirujące, pobudzające i aktywizujące zadania.

fot. Przemysław Stanula

Doktoraty wdrożeniowe na WMI UAM

Wydział Matematyki i Informatyki UAM otrzymał pozytywną ocenę projektu w II edycji konkursu w ramach programu "Doktorat wdrożeniowy".

Głównym założeniem programu jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego, ma za zadanie rozwiązać technologiczny problem, z jakim boryka się jego firma.

Ze strony WMI UAM doktoraty będą prowadzone pod opieką:

W ramach projektu badania naukowe będą prowadzone wspólnie z firmami: Allegro, Applica, Samsung Electronics oraz LIDL Polska i dotyczyć będą takich obszarów badawczych jak rozpoznawanie mowy, analiza danych, uczenie maszynowe oraz głębokie sieci neuronowe.

Więcej informacji na temat programu znaleźć można na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Współpraca z Chinami

W dniu 25 maja 2018 r. podczas 37. posiedzenia Polsko-Chińskiej Międzyrządowej Komisji ds. współpracy naukowo-technologicznej w Pekinie został rozstrzygnięty konkurs na wymianę osobową na lata 2018-2019. Do udziału w wymianie osobowej zakwalifikowano 20 projektów badawczych realizowanych wspólnie przez polskie i chińskie uczelnie.

Miło nam poinformować, że wśród zakwalifikowanych wniosków znalazł się projekt „Badanie własności geometrycznych i topologicznych wybranych przestrzeni Banach i F-unormowanych oraz ich zastosowania” złożony przez prof. UAM dr hab. Marka Wisłę i dr Hai Feng Ma z Harbin Normal University. Wymianą zostanie objętych łącznie 8 pracowników naukowych w latach 2018-2019.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Katarzyny Taczały

W czwartek 28 czerwca 2018 r. o godz. 12:00 w sali A2-14 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Katarzyny Taczały.

Tytuł rozprawy: Ramsey properties of the linear equations.

Promotor: prof. dr hab. Tomasz Schoen.
Recenzenci: dr hab. Maciej Ulas (UJ) i prof. UW dr hab. Mariusz Skałba (UW).

Z rozprawą można zapoznać się w Bibliotece Głównej UAM oraz w naszej Bibliotece wydziałowej, a także w formie elektronicznej w Repozytorium UAM. Streszczenia rozprawy oraz recenzje zostały zamieszczone na stronie naszego Wydziału w zakładce Awanse naukowe.

Międzynarodowa konferencja pt. "The Second International Workshop on Dynamic Scheduling Problems"

W dniach 26 - 28 czerwca br. na naszym Wydziale odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. "The Second International Workshop on Dynamic Scheduling Problems", poświęcona problemom szeregowania zadań ze zmiennymi czasami wykonywania oraz ich zastosowaniom.

Przewodniczącym Komitetu Programowego oraz Komitetu Organizacyjnego tej konferencji jest prof. UAM dr hab. Stanisław Gawiejnowicz. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konferencji iwdsp2018.wmi.amu.edu.pl.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30