Login

Almost everywhere convergent Fourier series

Kontynuowane jest Ogólnopolskie Seminarium z Analizy zainicjowane w styczniu 2015 roku. 

Tym razem Seminarium odbędzie się w środę, 7 czerwca, o godz. 14:30, w sali 321 (III piętro) w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Wykład pt. "Almost everywhere convergent Fourier series'' wygłosi prof. Mieczysław Mastyło z naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu:
In the first part of the talk we will summarize the essential known results on almost everywhere convergent Fourier series. In the second part we will discuss a recent work with L. Rodriguez-Piazza concerning the novel interpolation estimates for the Carleson maximal operators generated by partial sums of the multiple Fourierseries and all its conjugate series over cubes defined on the d-dimensional torus. Combining these results we prove theorem which improves all established results on the convergence of multiple Fourier series over cubes.

Rozkład posiedzenia:
14:30-15:30 I Część
15:30-16:15 Przerwa na kawę i ciasteczka
16:15-17:15 II Część

Wykład prof. Matthiasa Krecka

W czwartek, 1 czerwca 2017 roku, w godz. 13:45-15:15 w sali posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się odczyt wydziałowy pt. "An overlooked problem: Betti numbers of closed manifolds", który wygłosi prof. Matthias Kreck z Uniwersytetu w Bonn.

Streszczenie: 
Until rather recently nobody seems to have thought about the following very simple problem: Given a sequence of natural numbers b0,...,bn, is there a closed n-dimensional manifold M with these Betti numbers?
Work by Su, Su-Fowler, Su-Kennard and Kreck-Zagier shows that this is a very delicate problem which relates topology to non-trivial number theory. The role of bordism in attempts to solve this simple problem will be explained.

Odczyt adresowany jest do wszystkich matematyków i doktorantów. Podczas odczytu dowiemy się o zapomnianym i niezupełnie rozwiązanym problemie na styku topologii algebraicznej i teorii liczb.

Prof. Matthias Kreck jest uznanym specjalistą z topologii algebraicznej i geometrycznej. Napisał kilka książek, w tym bardzo cenioną pozycję: "Differential Algebraic Topology: From Stratifolds to Exotic Spheres  Graduate Studies in Mathematics", Vol. 110, AMS 2010.
Był wieloletnim dyrektorem Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach oraz Hausdorff Research Institute for Mathematics w Bonn.

Przed odczytem (godz. 13:15-13:45) w Klubie Profesorskim odbędzie się spotkanie z prof. Kreckiem.

Wykład prof. Jose Bonet

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Jose Boneta (Universitat Politecnica de Velencia) pt. ,,Some questions about spaces of Dirichlet series''. Wykład odbędzie się 30 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału.

Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem.

Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Targi pracy "Kariera na językach"

30 maja 2017 w godzinach 11.00-15.00 w Collegium Novum (aleja Niepodległości 4) odbędą się targi pracy "Kariera na językach".

Udział w targach to niepowtarzalna okazja dla wszystkich osób, które chcą podnosić swoje kompetencje językowe, a karierę zawodową wiążą z pracą w międzynarodowym środowisku. W jednym miejscu zgromadzą się pracodawcy, którzy poszukują pracowników (studentów, absolwentów, specjalistów) znających języki obce na poziomie co najmniej B2.

Doświadczeni trenerzy poprowadzą szkolenia dotyczące aktualnych trendów związanych z rekrutacją i zdobywaniem doświadczenia zawodowego.

Na uczestników będzie czekać możliwość skonsultowania dokumentów aplikacyjnych, uzyskania porad ekspertów oraz wzięcia udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Otwarciu wydarzenia przewodniczyć będą prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk - prorektor ds. kształcenia oraz władze dziekańskie Wydziału Anglistyki oraz Neofilologii.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej. Można sprawdzić też opisy szkoleń, informacje o pracodawcach, którzy na Ciebie czekają, a kiedy jesteś gotowy - zarejestrować się poprzez formularz zapisów. Zapraszamy!

Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta - wykład prof. Grzegorza Lewickiego

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Grzegorza Lewickiego (Uniwersytet Jagielloński) pt. ,,Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta''. Wykład odbędzie się 23 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału. Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem. Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Badanie Jakości Kształcenia - akcja „Liczymy ankiety”

Badanie Jakości Kształcenia to coroczna akcja mająca na celu pozyskanie od studentów informacji zwrotnej o funkcjonowaniu wydziałów. W trakcie tegorocznej edycji Badania Jakości Kształcenia po raz pierwszy można w czasie zbliżonym do rzeczywistego obserwować liczbę ankiet wypełnionych przez studentów studiów stacjonarnych. Co więcej, wydział, który uzyska najwyższy wynik procentowy w swojej grupie otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3000zł. Spożytkuje ją na dowolny cel uzgodniony przez dziekanów z wydziałowymi radami Samorządu Studentów.

Nasz wydział rywalizuje z Wydziałem Anglistyki, Wydziałem Chemii oraz Wydziałem Historycznym. Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie.

Wykłady z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego

Już 24 maja na naszym Wydziale odbędzie się wykład profesora Christosa Papadimitriou w ramach Wykładów z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego.

Christos H. Papadimitriou urodził się i wychowywał w Grecji. Studiował elektrotechnikę na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach. W 1976 roku w Princeton uzyskał tytuł doktora. W latach 1976 – 1988 wykładał na Uniwersytecie Harvarda, MIT i Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, a od 1996 roku zajmuje prestiżowe stanowisko profesora imienia C. Lestera Hogana na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Profesor Papadimitriou to autor wielu szeroko znanych podręczników i książek z informatyki.

Na wykładzie omówione zostanie algorytmiczne spojrzenie na problemy w ekonomii i ewolucji oraz modele działania symbolicznych wspomnień w mózgu.

PROGRAM

10:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów
15:00 Spotkanie w Klubie Profesorskim WMiI
15:30 Christos H. Papadimitriou - "A computer scientist thinks about the brain", Aula A

Więcej informacji można znaleźć w załączniku oraz na stronie http://enigma.amu.edu.pl/.

Kontynuatorzy pracy organicznej

Biuro Prasowe informuje o konkursie pod hasłem „Młodzi Organicznicy XXI wieku” skierowanym do studentów uczelni publicznych miasta Poznania.

Do konkursu „Młodzi Organicznicy XXI wieku” można zgłosić się osobiście lub zostać zgłoszonym – przez osobę fizyczną, prawną, organizację lub instytucję. Kandydat powinien posiadać status studenta uczelni publicznej miasta Poznania. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

1. Następca Emilii Sczanieckiej – aktywista (oceniona zostanie działalność motywująca i inspirująca innych do działania w różnych sferach życia);
2. Następca Karola Marcinkowskiego – filantrop (oceniona zostanie działalność na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, wolontariat);
3. Następca Dezyderego Chłapowskiego – społecznik (oceniona zostanie działalność na rzecz społeczności lokalnej).
Emilia Sczaniecka, Karol Marcinkowski, Dezydery Chłapowski – to legendy pracy organicznej i pracy u podstaw. Pomagali innym za życia, teraz są dla wszystkich wzorem postępowania.

W każdej z kategorii przewidziano przyznanie nagrody głównej w wysokości 8000zł brutto, oraz drugiego i trzeciego miejsca - odpowiednio: 5000zł brutto oraz 3000zł brutto. Jury konkursu dokona oceny zgłoszeń biorąc pod uwagę osiągnięcia uczestnika, jego referencje oraz ogólne wrażenie. Dodatkowym uhonorowaniem zwycięzców będzie uroczysta Gala „Młodzi Organicznicy XXI wieku”.
Uwaga! Na zgłoszenia kandydatur Młodych Organiczników przez kartę zgłoszeniową czekamy w Biurze Prasowym UAM (Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1, pok. 305) do 19 maja 2017 roku do godz. 15:00! Zgłoszenia można przesyłać także pocztą (decyduje data stempla pocztowego). Więcej informacji w regulaminie konkursu.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku - Matematyczne (o)błędy

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury „Zamek” zapraszają na ósme spotkanie w ramach cyklu „Uniwersyteckich Wykładów na Zamku” poświęconego w tym roku problemowi błędu. Prelekcja odbędzie się 9 maja 2017 roku o godzinie 18.00 w Holu Balkonowym Centrum Kultury „Zamek”.

Wykład wygłosi prof. dr hab. Michał Karoński z naszego Wydziału.

W matematyce prawda ma charakter „zero-jedynkowy”. Twierdzenie jest prawdziwe lub nie. Dlatego weryfikacja poprawności dowodów twierdzeń to dla matematyków podstawowe zadanie. Z jednej strony każdy z nas musi mieć pewność, że przeprowadzone rozumowanie i użyte w dowodzie argumenty formalne uzasadniają prawdziwość postawionej tezy. Z drugiej, podczas seminariów i recenzowania prac, oceniamy czy dane twierdzenie, dowodzone przez innych matematyków, jest czy nie jest prawdziwe. Poszukiwanie błędów w dowodach twierdzeń jest więc, mówiąc nieco żartobliwie, naszym społecznym obowiązkiem.

O tym jak trudne jest to zadanie, szczególnie w przypadku skomplikowanych dowodów, dowiemy się w pierwszej części wykładu. Przedstawione też zostaną próby „automatycznego” sprawdzania poprawności dowodów twierdzeń.

W drugiej części, na przykładach teorii testowania hipotez statystycznych oraz teorii kodów, pokazane zostanie, jak matematyka pozwala kontrolować zakres popełnianych błędów, a nawet je korygować. Na zakończenie, omówione zostaną przypadki błędnych dowodów słynnych hipotez (takich jak hipoteza o kolorowaniu map za pomocą czterech kolorów), a w ramach „matematycznego (o)błędu” przeprowadzony zostanie dowód, że 1=2!

"Niedyskretnie o matematyce dyskretnej" wykład profesora Michała Karońskiego

Zakład Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM zaprasza na kolejny z cyklu Wykładów w Sali Lubrańskiego. Spotkanie w dniu 26 kwietnia 2017 o godz. 17.00 uświetni swoim wystąpieniem Pan prof. zw. dr hab. Michał Karoński. Spotkanie odbędzie się w Sali Lubrańskiego w Coll. Minus.

Profesor Michał Karoński jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Zakładu Matematyki Dyskretnej na naszym Wydziale. Prowadzi badania w zakresie matematyki dyskretnej (losowe struktury dyskretne, teoria grafów) oraz informatyki teoretycznej (algorytmy grafowe).

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30