Login

Laureaci szesnastej edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM

Z radością informujemy, że wśród laureatów szesnastej edycji ogłoszonych przez NCN konkursów OPUS i PRELUDIUM znaleźli się pracownik i doktorant z naszego Wydziału. W kategorii OPUS 16 zakwalifikowany do finansowania został projekt prof. dra hab. Wojciecha Gajdy zatytułowany "Rozmaitości Abelowe i działania grup Galois", natomiast projekt mgra Pawła Piaseckiego pt. "Klasyfikacja szeregów czasowych z wykorzystaniem lasów podobieństwa i głębokich sieci neuronowych" uzyskał finansowanie w kategorii PRELUDIUM 16.

Serdecznie gratulujemy obu laureatom!

Wykład pt. "Spectra of tridiagonal matrices" - prof. Charles R. Johnson

W dniu 28 maja 2019 roku o godz. 12:00 w sali posiedzeń Rady Wydziału (A1-33/34) odbędzie się wykład pt. "Spectra of tridiagonal matrices", który wygłosi profesor Charles R. Johnson (College of William and Mary, Williamsburg, USA).

Streszczenie wykładu można znaleźć na stronie Zakładu Algorytmiki i Metod Numerycznych.

XXVI Uroczysty Wykład im. Wojtka Pulikowskiego

Zapraszamy na XXVI Uroczysty Wykład im. Wojtka Pulikowskiego, który odbędzie się 6 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 w sali posiedzeń Rady Wydziału. Wykład "Typy homotopii w geometrii algebraicznej" wygłosi dr Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego PAN. Streszczenie wystąpienia oraz informacje o prelegencie można znaleźć na naszej stronie w sekcji poświęconej Wykładom im. Wojtka Pulikowskiego.

Kolejny wykład ze statystyki

W dniu 29 maja 2019 roku o godz. 17:30 w sali A1-33 naszego Wydziału odbędzie się kolejny wykład z cyklu wykładów otwartych poświęconych wielowymiarowym metodom statystycznym. Cykl ten organizują Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Wydział Nauk Przyrodniczych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Wykład na temat: "Fundamental concepts of functional data analysis and an application to global cooling", wygłosi prof. dr Piotr Kokoszka z Colorado State University.

Po indeks z Pitagorasem #55

6 czerwca 2019 r. o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.

Prof. dr hab. Michał Szurek wygłosi wykład pod tytułem "Wycieczka w n-ty wymiar". Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.

Opis:
Geometria  brył położonych w przestrzeniach 4,5,6,… - wymiarowych. Jak się dostać do czwartego wymiaru? Jak wygląda kostka (np. taka do gry)? Jak wygląda kula? Jak grać w rożne gry w przestrzeniach większych wymiarów.

Cykl wykładów „Po indeks z Pitagorasem” w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Warsztaty dla nauczycieli matematyki i informatyki

Zapraszamy na warsztat dedykowany nauczycielom matematyki i informatyki, który poprowadzi prof. dr hab. Michał Szurek. Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca w godz. 16:30 - 18:00 w sali A1-33,34 i obowiązuje na nie rejestracja.

Opis:
Warsztaty te będą odwróceniem trendu panującego od kilku lat, a którego szczytową prezentację oglądałem na zjeździe SNM w Opolu w tym roku. Pewien profesor z Hiszpanii demonstrował program komputerowy do malowania ścian wielościanów. Ładnie pokolorowana bryłka była celem. Powinna być początkiem, szczególnym przypadkiem rozwiązania. Doświadczenie uczy, że programy komputerowe pomagają tym, którzy są w stanie rozwiązać dane zadanie i bez komputera. Nietrudno jest zbudować bryłę z klocków i piłeczek. Większą sztuką jest wykorzystanie tych pomocy naukowych do postawienia ciekawych i kształcących zadań geometrycznych. To będziemy robić.

Konkurs im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki

Miło nam poinformować, że w konkursie im. A. Z. Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki - edycja 2018 - zostały nagrodzone studentki naszego Wydziału. Agata Polowczyk z pracą magisterską pt. "Matematyka w szkole zawodowej" otrzymała III nagrodę, natomiast Magdalena Cieślak z pracą licencjacką pt. "Ozoboty - Roboty edukacyjne, jako współczesna propozycja prowokowania aktywności uczniowskiej w ramach zajęć dodatkowych" otrzymała wyróżnienie. Promotorem obu prac była dr Edyta Juskowiak. Serdecznie gratulujemy!

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Bartłomieja Przybylskiego

W czwartek 23 maja 2019 r. o godz. 12:00 w sali A1-33/34 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Bartłomieja Przybylskiego.
 
Tytuł rozprawy: Parallel-machine scheduling of generalized unit-time jobs.
 
Promotor: prof. UAM dr hab. Stanisław Gawiejnowicz.
Recenzenci: prof. dr hab. Jacek Błażewicz (Politechnika Poznańska) i prof. dr hab. inż. Marek Kubale (Politechnika Gdańska).
 
Z rozprawą można zapoznać się w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz w naszej Bibliotece wydziałowej, a także w formie elektronicznej w Repozytorium UAM. Streszczenia rozprawy oraz recenzje zostały zamieszczone na stronie naszego Wydziału.

Odznaczenie prof. dr hab. Macieja Wygralaka Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Maciej Wygralak został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wręczenie odznaczenia nastąpiło 7 maja 2019 r. w ramach obchodów stulecia Uczelni, w trakcie połączonego posiedzenia Senatów czterech uczelni poznańskich wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego. Serdecznie gratulujemy.

Nagrody Fundacji UAM "Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce"

Miło nam poinformować, że jednym z czterech laureatów konkursu Fundacji UAM "Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce" został pracownik naszego Wydziału - dr hab. Krzysztof Dyczkowski!

Konkurs ogłoszony został w marcu 2019 i dedykowany był wszystkim tym, którzy w trakcie Dekady Jubileuszowej UAM 2009-2019, realizując swoje badania oraz działania naukowe o charakterze aplikacyjnym, chcieli przede wszystkim aktywnie i z pożytkiem społeczno-gospodarczym łączyć naukę z biznesem.

Serdecznie gratulujemy!

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31