E-szkoła

Pracownicy Wydziału Biologii, Chemii, Geografii, Fizyki, Matematyki i Informatyki oraz Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu włączyli się aktywnie w prace Projektu e-Szkoła - Moja Wielkopolska. Projekt e-Szkoła - Moja Wielkopolska realizowany będzie od 1 lipca 2011 roku do 31 października 2014 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej. Jego działania obejmą 105 szkół województwa wielkopolskiego, w tym 70 gimnazjów i 35 liceów ogólnokształcących.

Celem Projektu jest popularyzacja przedmiotów matematyczno-przyrodniczych wśród uczniów gimnazjum i liceów ogólnokształcących z całej Wielkopolski. W okresie jego realizacji w szkołach wdrożone zostaną programy rozwojowe w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego, wspomaganych internetową platformą edukacyjną. Rezultatem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK).

Realizacja Projektu, która obejmie corocznie trzy grupy uczniów w każdej ze szkół w nim uczestniczących, powinna przyczynić się do upowszechnienia kształcenia przez rozwiązywanie problemów oraz metodę projektów jako sposobów realizacji zajęć pozalekcyjnych. W przyszłości może się to przyczynić do intensywniejszego wykorzystywania wspomnianych strategii na lekcjach przedmiotowych. Wszelkie działania uczniów zaangażowanych w projekcie będą realizowane na platformie cyfrowej. Wartością dodaną Projektu, poza poprawą wyników w egzaminach zewnętrznych w tym względzie, będzie niewątpliwie zbiór materiałów cyfrowych, wypracowanych przez uczniów, materiałów związanych przede wszystkim z Wielkopolską.

Pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza sprawować będą opiekę naukową nad realizacją projektu w szkołach. Zorganizowane zostaną wizyty pracowników w szkołach, konsultacje dla nauczycieli oraz doradztwo naukowe. Przygotowane i przeprowadzone zostaną także wykłady online, w których uczestniczyć będą zespoły uczniowskie wraz z opiekunami.

Do grona pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki zaangażowanych w prace na rzecz Projektu należą: Prof. dr hab. Maria Korcz, dr Edyta Nowińska, dr Tomasz Karolak oraz dr Edyta Juskowiak.

Więcej o projekcie na stronie http://www.ofek.pl/att/1/eSzkola_Moja_Wielkopolska_-_opis_projektu_i_zasady_udzialu.pdf

Pytania dotyczące Projektu proszę kierować do Pani dr Edyty Nowińskiej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..