Login

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Automatic Post-Editing Task

Zespół reprezentujący Wydział Matematyki i Informatyki UAM, w składzie dr Marcin Junczys-Dowmunt oraz mgr Roman Grundkiewicz, zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie pod nazwą Automatic Post-Editing Task.

Konkurs został zorganizowany w ramach najbardziej prestiżowej na świecie konferencji z dziedziny tłumaczenia maszynowego, Workshop for Machine Translation (WMT) 2016. System opracowany przez badaczy UAM uzyskał znaczącą przewagę nad rozwiązaniami zaproponowanymi przez inne ważne ośrodki zajmujące się tłumaczeniem automatycznym, m.in. University of Edinburgh czy Universität des Saarlandes.

Sukces studentki naszego Wydziału

Miło nam poinformować, że studentka naszego Wydziału Aleksandra Marta Ostrowska otrzymała pierwszą nagrodę za najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki za rok 2015 w konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Promotorem zwycięskiej pracy pt. „Warsztaty z matematyki finansowej dla młodzieży na IV etapie edukacji” była pani dr Edyta Juskowiak. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wykłady poświęcone teorii złożoności i metodom konstrukcji schematów aproksymacyjnych

W dniach 28 i 29 czerwca br. w sali posiedzeń Rady Wydziału Matematyki i Informatyki odbędą się wykłady poświęcone teorii złożoności i metodom konstrukcji schematów aproksymacyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z abstraktami. Wykładowcami będą dr Y. Shafransky oraz prof. Mikhail Kovalyov z Białoruskiej Akademii Nauk.

      Harmonogram wykładów jest następujący:
  1. Y. Shafransky - Complexity Theory: Basic Notions (28 czerwca, 9:15-10:45)
  2. M. Kovalyov - Solving Problems by Dynamic Programming (28 czerwca, 11:00-12:30)
  3. Y. Shafransky - Complexity Theory: Approaches to Proving NP-hardness of Optimization Problems (29 czerwca, 9:15-10:45)
  4. M. Kovalyov - General Techniques for Fully Polynomial Time Approximation Schemes Development (29 czerwca, 11:00-12:30)

Przed wykładami planowane jest spotkanie z wykładowcami przy kawie i herbacie (godz. 9:00, Klub Profesorski).

Współpraca z firmą Capgemini

Miło nam poinformować, że w czerwcu 2016 została podpisana umowa o współpracy między naszą Uczelnią a firmą Capgemini. Firma Capgemini specjalizuje się w usługach konsultingowych, technologicznych i outsourcingowych na szeroko rozumianym rynku informatycznym. W firmie zatrudnionych jest ponad 180 tys. pracowników w 40 krajach, posiada ona 7 oddziałów w Polsce, w tym nowo otwarty oddział w Poznaniu.

Jesteśmy pewni, że współpraca z tak dużą międzynarodową firmą jaką jest Capgemini przyniesie wiele korzyści naszym studentom szczególnie w zakresie transferu specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Warsztaty Git

Już w piątek 17 czerwca na naszym Wydziale odbędą się warsztaty wprowadzające do Git - powszechnie stosowanego systemu kontroli wersji. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się do czego służy ten system, poznać jego podstawowe komendy oraz przeprowadzić instalację i konfigurację środowiska. Podstawy Git-a przybliży nam Dariusz Tarczyński z firmy Ciber. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzenia.

Warsztat odbędzie się o godz. 9:00 w sali D1. Liczba miejsc ograniczona. Rejestracja potrwa do 15 czerwca. Do osób, które się zakwalifikują zostanie wysłany e-mail z potwierdzeniem. Zapraszamy!

Baza LMFDB

10 maja 2016 r. w Sant Jose (California) uruchomiona została baza LMFDB (http://lmfdb.org) – jeden z najbardziej unikalnych projektów matematycznych (nie było do tej pory bazy danych o takim rozmachu i zaangażowaniu finansowym i ludzkim).

W grupie pracujących nad tym projektem ponad 80 matematyków z 12 krajów świata jest dr Bartosz Naskręcki, adiunkt na Wydziale Matematyki I Informatyki naszego Uniwersytetu, obecnie postdoc w Uniwersytecie w Bristol (http://lmfdb.org/acknowledgment).

Podstawowym celem bazy LMFDB (L-function and Modular Forms Database) jest zebranie maksymalnie rozległej liczby obliczeń wykonywanych przez matematyków zajmujących się teorią liczb na całym świecie i zbudowanie wspólnej, dobrze zaprojektowanej i przemyślanej platformy, gdzie takie obliczenia numeryczne będą solidnie opisane teoretycznie, z odnośnikami do aktualnych algorytmów, możliwością dodawania własnych obliczeń, wykonywania statystyk na istniejących danych i stawiania nowych hipotez. Obecnie projekt obejmuje około 10 TB danych, które są w pełni zmodularyzowane, publicznie dostępne i doskonale opisane. Racją bytu tego projektu jest fakt, że wiele fundamentalnych twierdzeń w teorii liczb miało swoje początki w numerycznych obserwacjach, które przedstawione w odpowiedni sposób były formułowane w ogólne hipotezy (np. słynne Wielkie Twierdzenie Fermata jest tego najlepszym przykładem).

Idea projektu jest całkowicie open source i co najważniejsze kody programów, jak i same dane są wielokrotnie weryfikowane, dzięki temu można uniknąć wielu błędów, które grożą badaczom wykonującym takie obliczenia samodzielnie.

Dodatkowo cały projekt ma walor edukacyjny, bo wiele elementów działa na zasadzie encyklopedii/uniwersalnego źródła, gdzie bardzo głębokie twierdzenia z zakresu teorii liczb, udowodnione głównie w ostatnich 20-30 są ilustrowane równie trudnymi do uzyskania przykładami.

Więcej informacji o tym unikatowym przedsięwzięciu można znaleźć na stronach:

Współpraca z firmą STX Next

Miło nam poinformować, że w dniu 19 maja 2016 została podpisana umowa o współpracy między naszą Uczelnią a firmą STX NEXT. STX NEXT jest dynamicznie rozwijającą się firmą programistyczną koncentrującą swoją działalność głównie na technologiach internetowych i mobilnych zatrudniającą ponad 100 programistów. Obecnie firma posiada cztery oddziały: w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi oraz w Pile.

Właśnie fakt posiadania oddziału w Pile bardzo pozytywnie wpłynął na zapoczątkowanie współpracy między firmą STX NEXT a naszym Wydziałem. Pracownicy firmy STX NEXT prowadzą część zajęć na aktualnie odbywających się studiach podyplomowych w Pile przekazując słuchaczom specjalistyczną wiedzę z zakresu programowania nowoczesnych aplikacji internetowych. Jesteśmy pewni, że współpraca między firmą STX NEXT a naszym Wydziałem będzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach.

XXIII Wykład im. Wojtka Pulikowskiego

3 czerwca 2016 r. o godz. 12.00 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się XXIII Uroczysty Wykład im. Wojtka Pulikowskiego. Odczyt pt. Kohomologiczna sztywność grup i jej zastosowania wygłosi dr Piotr Nowak. Streszczenie wykładu i więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Wykład prof. Davida Matuli

W piątek 3.06.2016 o godz. 10:00 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału prof. David W. Matula  (http://lyle.smu.edu/~matula/) wygłosi wykład na temat ,,Partitioning Random Geometric Graphs Into Planar Bipartite Subgraph’’.

 

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31