Login

Finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych

Na naszym Wydziale, we wtorek 29 stycznia 2019 r. o godz. 11:15 w sali RW, odbędzie się finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych.

O puchar, walczyć będą drużyny: II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie oraz LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie. Po meczu można będzie wysłuchać wykładu pt. "Kolorowanie liczb", który zaprezentuje dr Katarzyna Taczała z naszego Wydziału.

Mecze turniejowe VI edycji WMM, prowadzone są od listopada 2018 r. Organizatorami tej edycji turnieju są Oddział Poznański PTM oraz nauczyciele współpracujący z PTM. Organizację konkursu wspiera WMiI. Koordynatorem konkursu jest mgr Paweł Perekietka z Publicznego LO KSW w Poznaniu. 

Wykład pt. "Pizzas full of geometry and graphs" - dr Juan Margalef Bentabol

Dnia 28 stycznia br. o godz. 12.00 w sali A1-33 dr Juan Margalef Bentabol wygłosi wykład pt. "Pizzas full of geometry and graphs". Wykład kierowany jest do szerokiej publiczności zainteresowanej matematyką, będzie miał charakter popularyzujący pewne koncepcje matematyczne za pomocą przykładów wziętych z życia.

Abstrakt: In this talk, we will explore some mathematical concepts, such as graphs or curvature, using examples of our everyday life.

Informacja o prelegencie: The mathematician and physicist Juan Margalef finished his Ph.D. in 2018 and he is now a postdoc at the Polytechnical University of Catalonia. His research is focused on the geometric aspects of some field theories like General Relativity. Besides, he was an international finalist of the FameLab contest (UK) of scientific monologues. Thanks to that, he has participated in several science communication events across Europe.

Przed wykładem zapraszamy do klubu profesorskiego na spotkanie przy herbacie/kawie, które rozpocznie się o godz. 11.30.

W związku  obchodzonym, i wprowadzonym uchwałą  Senatu RP,  "2019 Rokiem Matematyki w Polsce" po wykładzie Polskie Towarzystwo Matematyczne poczęstuje uczestników pizzą. 

Supported by the 2016/21/P/ST1/03460 Polonez 2 project "Algebraic topology and its applications" of the Polish National Science Center and European Union's Horizon 2020 research and innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie grant agreement No. 665778.

      

Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w stulecie PTM

W dniach 3-7 września 2019 r. w Krakowie odbędzie się Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w 100-lecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Obrady Zjazdu staną się okazją do podsumowania ostatnich stu lat matematyki polskiej. W spotkaniu brać będą udział przedstawiciele świata matematyki z polskich uczelni, a także polscy matematycy pracujący na uczelniach zagranicznych. Oprócz naukowców, w Zjeździe uczestniczyć będą nauczyciele matematyki oraz przedstawiciele innych środowisk związanych z matematyką.

Podstawowe informacje zostały zamieszczone na stronie Zjazdu.

Akcja „Złóż Serca dla Hospicjum”

Już po raz 7 Małopolskie Hospicjum dla Dzieci organizuje pod patronatem Polskiego Towarzystwa Origami ogólnopolską akcję „Złóż serce dla hospicjum”. W tym roku nasze koło naukowe StudMat zaprasza studentów oraz pracowników Wydziału do wzięcia udziału w akcji.

Jedyne co wystarczy zrobić to złożyć serce zgodnie z dołączonym diagramem i przekazać je do członków koła StudMat. Od poniedziałku do czwartku na długich przerwach na holu przy aulach studenci będą służyć pomocą i dostarczać papier do składania.

Serca zostaną rozdane przechodniom w Krakowie podczas najbliższych Walentynek przez wolontariuszy wraz z ulotkami informującymi o działalności Hospicjum. Akcja potrwa do 24 stycznia. Zachęcamy do udziału!

First Lego League na naszym Wydziale

5 stycznia 2019 r. na naszym Wydziale odbył się etap regionalny konkursu First Lego League. Dziesięć drużyn zmierzyło się ze sobą w czterech "kosmicznych" konkurencjach. Wszystkie zespoły prezentowały się na bardzo wysokim poziomie i sędziowie mieli przed sobą trudne zadanie. Roboty wykonywały misje w kosmosie, a drużyny prezentowały efekty swojej prawie półrocznej pracy.
W kategorii "Robot Design" statuetkę zdobył zespół Matrobocik, w kategorii "Teamwork" - RoboFani, "Research Project" - Orzesze Team, "Robot Game" - Power Control i to właśnie ten zespół wygrał w klasyfikacji generalnej i przeszedł do dalszego etapu. Równolegle odbyła się wystawa FLL Junior, nagrodę "Na przeciw wszystkiemu" zdobył Junior LEGO Masters, "Niesamowite sposoby poruszania" - Robomaniacy na Księżycu, "Kompleksowość i dekoracje" - Kosmiczna Ekipa, "Wysiłek i nauka" - CosmoTeam.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. Na stronie http://www.first-lego-league.org.pl/ można znaleźć wszystkie szczegóły na temat konkursu, może to właśnie Twoja drużyna zmierzy się z misjami w przyszłym roku!

Rekrutacja Mentorów ESN UAM Poznań

Wszyscy, którzy chcieliby poznać bliżej program Erasmus+, przełamać barierę językową i poznać ludzi z całego świata mogą dołączyć do programu Mentor. Waszym zadaniem będzie pomoc Erasmusowi po przyjeździe, poznanie miasta i wydziału, udział w wydarzeniach organizowanych przez ESN UAM Poznań. Zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego a wszystkie pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konkurs o nagrodę im. Edyty Szymańskiej

Wydział Matematyki i Informatyki UAM ogłasza II edycję konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej na najlepszy wynik lub serie wyników naukowy z zakresu matematyki i informatyki teoretycznej, uzyskany w latach 2017-2018 przez kobietę związaną z polskim środowiskiem matematycznym.

Konkurs adresowany jest do wszystkich kobiet nie posiadających jeszcze stopnia doktora habilitowanego, w tym do studentek i doktorantek.

Więcej informacji na stronie: https://www.wmi.amu.edu.pl/pl/konkurs-o-nagrode-im-edyty-szymanskiej.

Światowy Dzień Logiki na UAM

W dniu 14 stycznia obchodzony będzie po raz pierwszy Światowy Dzień Logiki. Z tej okazji na kampusie Ogrody odbędzie się spotkanie (godzina 17.00, sala 311, bud. D).

Program obejmuje trzy odczyty:

  • Roman Murawski - "100 lat logiki na uniwersytecie w Poznaniu",
  • Andrzej Wisniewski - "Sprzeczności, dowody i refutacje",
  • Jerzy Pogonowski - "O intuicjach matematycznych".

Po odczytach odbędą się warsztaty dla studentów "Logika i programowanie" (godzina 19.30, sala 67, bud. AB). Więcej informacji na stronie: www.logica-universalis.org/wld

Kolejny wykład ze statystyki na naszym Wydziale

W dniu 16 stycznia 2019 roku o godz. 17:30 w sali A1-33 naszego Wydziału odbędzie się kolejny wykład z cyklu wykładów otwartych poświęconych wielowymiarowym metodom statystycznym. Cykl ten organizują Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Wydział Nauk Przyrodniczych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Wykład na temat: "Doświadczenia z ortogonalną strukturą blokową", wygłosi prof. dr hab. Radosław Kala z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dziekanat nieczynny - 5 stycznia

W najbliższą sobotę, tj. 5 stycznia br., dziekanat studencki będzie nieczynny. 

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31