Login

Dziekanat i Biblioteka nieczynne

Uprzejmie informujemy, że w dniu 14 sierpnia br. Dziekanat i Biblioteka Wydziału Matematyki i Informatyki UAM będą nieczynne. Do dziekanatu zapraszamy w środę 16 sierpnia w godzinach 8:00-15:30.

Studia w systemie "Double Degree"

W ubiegłym roku została zawarta umowa pomiędzy naszym Wydziałem a Dipartimento di Matematica e Informatica Uniwersytetu w Perugii we Włoszech w sprawie prowadzenia studiów w systemie "Double Degree" na kierunku Matematyka dla studentów studiów magisterskich.

Studia w systemie "Double Degree" polegają na odbyciu części nauki w swojej uczelni a części na uczelni partnerskiej, i napisaniu jednej pracy magisterskiej pod opieką dwóch (współ)promotorów, po jednym z każdej z tych uczelni. Po ukończeniu studiów i pomyślnej obronie pracy magisterskiej student otrzyma dwa dyplomy ukończenia studiów - UAM i Uniwersytetu w Perugii. Pobyt w Perugii będzie wspierany stypendium programu Erasmus.

Wszystkie osoby zainteresowane, a w szczególności studentów, którzy zamierzają w październiku tego roku rozpocząć studia magisterskie na kierunku Matematyka zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami studiów Double Degree na stronie
www.wmi.amu.edu.pl/pl/studia-double-degree-kandydat.

Number Theory Week 2017

W dniach od 4 do 8 września 2017 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbędzie się konferencja naukowa “Number Theory Week 2017” z okazji sześćdziesiątych urodzin Pana prof. dra hab. Jerzego Kaczorowskiego, wybitnego specjalisty z dziedziny teorii liczb, matematyka o światowej renomie, członka PAN, dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Współorganizatorami konferencji są: Wydział Matematyki i Informatyki UAM, Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Instytut Matematyczny PAN. Głównym tematem konferencji będzie szeroko rozumiana teoria liczb, ze szczególnym uwzględnieniem analitycznej teorii liczb. Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji ntw.amu.edu.pl.

Międzynarodowa konferencja Random Structures&Algorithms

W dniach od 7 do 11 sierpnia 2017 roku w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie odbędzie się organizowana przez Wydział Matematyki i Informatyki osiemnasta konferencja Random Structures&Algorithms. Jest to kolejna konferencja z cyklu odbywających się co dwa lata spotkań badaczy z zakresu matematyki dyskretnej, informatyki teoretycznej i teorii optymalizacji połączonych wspólnym zainteresowaniem stosowania narzędzi probabilistyki w tych dziedzinach.

Zapoczątkowane w 1983 roku są najważniejszym międzynarodowym forum przedstawiania wyników z tej tematyki. Z wyjątkiem czterech konferencji - Atlanta 1996, 2011, Tel Aviv 2007, Pittsburgh 2015 - wszystkie pozostałe odbyły się w Poznaniu.
Wykłady plenarne na tegorocznej konferencji wygłoszą: prof. László Babai (University of Chicago), prof.  Jacob Fox (Stanford Unversity), prof. David Conlon (University of Oxford), prof. Benjamin Sudakov (ETH, Zurich), prof. Penny Haxell (University of Waterloo), prof. Tibor Szabó (Freie Universität Berlin), prof. Daniel Kráľ (University of Warwick), prof. Rob Morris (IMPA, Rio de Janeiro).

W konferencji weźmie udział ponad 170 uczestników z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji.

Konferencja Abelian Varieties & Galois Action

W dniach 25-27 lipca 2017r. odbywa się kolejna edycja konferencji Abelian Varieties & Galois Action. Organizatorami tegorocznej edycji są Gebhard Böcke (Universität Heidelberg), Marc Hindry (University Diderot Paris VII) oraz Wojciech Gajda, profesor naszego Wydziału. Więcej szczegółów o konferencji można znaleźć na stronie https://avga.wmi.amu.edu.pl/

 

 

 

 

Festiwal Matematyki 2017

28 września 2017r. na naszym Wydziale odbędzie się Festiwal Matematyki adresowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Festiwal poświęcony będzie matematyce dyskretnej. Na wykładach uczniowie będą mieli okazję posłuchać o m.in. kombinatoryce, grafach i sieciach. Jednym z wykładowców będzie światowej sławy ekspert od struktur losowych, profesor Tomasz Łuczak. Prócz wykładów odbędą się półtoragodzinne warsztaty dla uczniów, a festiwal zakończy konkurs matematyczno-rozrywkowy.

Projekt Potęga matematyki 2017 finansowany jest przez Miasto Poznań. Organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

I Hackathon Allegro Tech Days

Jeśli chcesz wziąć udział w tworzeniu największego w kraju rowerowego serwisu dla społeczności lokalnych i samorządów, to zapraszamy na I HACKATHON ALLEGRO TECH DAYS, który odbędzie się 15 lipca w Poznaniu. 24-godzinny maraton programowania jest częścią kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię, której organizatorem jest Fundacja Allegro All For Planet. Najlepsza drużyna na I HACKATHON ALLEGRO TECH DAYS podzieli się kwotą 10.000 złotych!

START sobota 15 lipca o 18:00
KONIEC niedziela 16 lipca o 18:00
MIEJSCE ulica Grunwaldzka 182 Poznań (Pixel, siedziba Allegro)

I HACKATHON ALLEGRO TECH DAYS rozpoczyna serię kilku maratonów programowania, na których powstawać będą części serwisu rowerowego przeznaczonego dla lokalnych społeczności i samorządów. Do dyspozycji programistów będą dane z miliona aktywności rowerowych Polaków. Fundacja zdecydowała się je udostępnić w zanonimizowanej formie na otwartej licencji wszystkim zainteresowanym. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc merytoryczną mentorów – inżynierów Allegro, skupionych pod marką Allegro Tech.

Poszukiwani są programiści/ graficy /specjaliści ux i data scientist gotowi w kreatywny sposób podejść do danych o aktywnościach rowerowych Polaków. Na wydarzeniu organizatorzy gwarantują świetną atmosferę, kreatywne miejsce pracy oraz pyszny catering.

Więcej informacji i zapisy na stronie.

Międzynarodowa konferencja Banach Spaces and Operator Theory with Applications

W dniach 3-7 lipca 2017 roku na Wydziale trwać będzie międzynarodowa konferencja Banach Spaces and Operator Theory with Applications. Celem spotkania będzie zgromadzenie specjalistów zajmujących się analizą funkcjonalną i jej zastosowaniami i przedyskutowanie współczesnych aspektów i najnowszych osiągnięć we wspomnianych dziedzianach. W szczególności zakres tematyczny konferencji obejmuje:

  • interpoalcję operatorów między przestrzeniami Banacha
  • geometrię i lokalną teorię przestrzeni Banacha
  • odwzorowania wieloliniowe i wielomiany
  • geometryczne i topologiczne własności krat Banacha
  • faktoryzację operatorów między funkcyjnymi przestrzeniami Banacha.

Konferencji towarzyszą wykłady otwarte skierowane do młodych badaczy i studentów.

[Fot. Bartłomiej Przybylski]

 

Almost everywhere convergent Fourier series

Kontynuowane jest Ogólnopolskie Seminarium z Analizy zainicjowane w styczniu 2015 roku. 

Tym razem Seminarium odbędzie się w środę, 7 czerwca, o godz. 14:30, w sali 321 (III piętro) w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Wykład pt. "Almost everywhere convergent Fourier series'' wygłosi prof. Mieczysław Mastyło z naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu:
In the first part of the talk we will summarize the essential known results on almost everywhere convergent Fourier series. In the second part we will discuss a recent work with L. Rodriguez-Piazza concerning the novel interpolation estimates for the Carleson maximal operators generated by partial sums of the multiple Fourierseries and all its conjugate series over cubes defined on the d-dimensional torus. Combining these results we prove theorem which improves all established results on the convergence of multiple Fourier series over cubes.

Rozkład posiedzenia:
14:30-15:30 I Część
15:30-16:15 Przerwa na kawę i ciasteczka
16:15-17:15 II Część

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31