Login

Współpraca z firmą Egnyte Poland

Grono partnerów naszego Wydziału w ostatnich dniach powiększyło się o firmę Egnyte Poland, z którą podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Egnyte jest amerykańską firmą z siedzibą główną w Dolinie Krzemowej, będącą liderem w zakresie tworzenia i rozwijania Enterprise File Sharing dla klientów biznesowych. Poznański zespół liczy sobie już ponad 80 osób, z których większość to programiści.

Jednym z pierwszych wspólnych działań są wykład oraz panel dyskusyjny poświęcone tematyce Software Quality Assurance. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy wtorek, 31 maja 2016 roku. Zainteresowanych uczestnictwem zachęcamy do rejestracji poprzez formularz goo.gl/Cg9nTU.

Alan Turing and the Enigma

W dniu 24.05.2016 odbył się kolejny wykład z cyklu Wykładów z Informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego. Tegoroczny wykład wygłosił Sir John Dermot Turing, 12. baronet, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park, bratanek Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki. Tytuł wykładu brzmiał "Alan Turing and the Enigma".

Międzynarodowa konferencja pt. "The First International Workshop on Dynamic Scheduling Problems"

W dniach 30 czerwca - 1 lipca br. na naszym Wydziale odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. "The First International Workshop on Dynamic Scheduling Problems", poświęcona szeroko rozumianej tematyce szeregowania zadań ze zmiennymi czasami wykonywania.

Przewodniczącym Komitetu Programowego oraz Komitetu Organizacyjnego tej konferencji jest prof. UAM dr hab. Stanisław Gawiejnowicz. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konferencji iwdsp2016.wmi.amu.edu.pl.

XXIII Wykład im. Wojtka Pulikowskiego

3 czerwca 2015 r. o godz. 12.00 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się XXIII Uroczysty Wykład im. Wojtka Pulikowskiego. Odczyt pt. Kohomologiczna sztywność grup i jej zastosowania wygłosi dr Piotr Nowak. Streszczenie wykładu i więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Wykład - "The ‘unknown’ Alan Turing"

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na drugi wykład otwarty, który podczas swoejego pobytu w Poznaniu wygłosi Dermot Turing. Wykład zatytułowany The ‘unknown’ Alan Turing odbędzie się  25 maja 2016 roku o godz. 15:30 w sali kinowej Centrum Kultury ZAMEK, ul. Święty Marcin 80/82. Wykład poświęcony będzie mniej znanym aspektom życia i twórczości Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka uznawanego za ojca informatyki.

Oprócz tych wykładów, planowane są również konsultacje i seminarium związane z działa-lnością Sir Johna Dermota Turinga w Blechley Park. Ten aspekt wizyty jest szczególnie ważny w kontekście planów władz Poznania stworzenia Centrum Szyfrów ENIGMA im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Sir John Dermot Turing, 12. Baronet, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park jest bratankiem Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki. Dermot Turing obronił doktorat z genetyki (Oxford), ale jest przede wszystkim znany jako prawnik i ekonomista (jest partnerem Clifford Chance, London i autorem dwóch książek z zakresu bankowości i regulacji prawnych w tym obszarze: Clearing and Settlement in Europe (2012, drugie wydanie 2016), Managing Risk in Financial Firms (2009). Jest również autorem Demistyfying the Bombe (2014) oraz „Prof“ Alan Turing Decoded (2015). Ta ostatnia została uznana za najlepszą tegoroczną książkę biograficzną o matematyku.

Zwycięzcy konkursu "Modelowanie rynku energii"

W dniu 17 maja 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się konkurs pod nazwą „Modelowanie rynku energii” o nagrodę Prezesa Zarządu Enea SA, zorganizowany wspólnie przez Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy wsparciu Enea SA oraz Enea Trading. Celem konkursu była popularyzacja tematyki funkcjonowania rynku energii oraz zapoznanie studentów obu wydziałów ze specyfiką pracy analityka w tym obszarze. Do konkursu zgłosiło się 10 kilkuosobowych zespołów. Zadanie konkursowe dotyczyło analizy oddziaływania produkcji energii przez elektrownie wiatrowe na poziomy cen energii na rynku SPOT. Decyzją Kapituły Konkursu I nagroda przypadła zespołowi studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w składzie: Magdalena Kłosowska, Dariusz Ratajczyk i Paulina Zięba. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły z Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP. Sukces organizacyjny Konkursu był w głównej mierze dziełem jego organizatorów z ramienia UEP: prof. dr hab. Małgorzaty Doman, dr hab. Barbary Będowskiej-Sójki oraz dr Aleksandry Rutkowskiej. Ze strony UAM organizatorem Konkursu oraz członkiem Kapituły był prof. dr hab. Ryszard Doman, kierownik Pracowni Ekonometrii Finansowej.

Pierwsze miejsce w konkursie w ramach konferencji Workshop for Machine Translation (WMT) 2016

Zespół składający się z dra Marcina Junczysa-Dowmunta oraz mgra Tomasza Dwojaka (Parcownia Systemow Informacyjnych) zajął pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie automatycznego systemu tłumaczenia automatycznego wiadomości prasowych z języka rosyjskiego na język angielski.

Konkurs odbył się w ramach Workshop for Machine Translation (WMT) 2016, najważniejszej na świecie konferencji naukowej poświęconej zagadnieniom związanym z tłumaczeniem maszynowym. W pokonanym polu zostały m.in. ośrodki uważane za wiodące w paradygmacie tłumaczenia statystycznego (University of Edinborough) oraz w paradygmacie zastosowań sieci neuronowych (University of Montreal).

Wykłady z Informatyki
im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego

Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają na wykład otwarty – kolejny odczyt z cyklu Wykładów z Informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego, który wygłosi Dermot Turing. Sir John Dermot Turing, 12. Baronet, członek rady powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park jest bratankiem Alana Turinga, genialnego brytyjskiego matematyka, ojca informatyki. Dermot Turing obronił doktorat z genetyki (Oxford), ale jest przede wszystkim znany jako prawnik i ekonomista (jest partnerem Clifford Chance, London i autorem dwóch książek z zakresu bankowości i regulacji prawnych w tym obszarze: Clearing and Settlement in Europe (2012, drugie wydanie 2016), Managing Risk in Financial Firms (2009).
Jest również autorem Demistyfying the Bombe (2014) oraz „Prof“ Alan Turing Decoded (2015). Ta ostatnia została uznana za najlepszą tegoroczną książkę biograficzną o matematyku.
Wykład (w języku angielskim),

Alan Turing and the Enigma,

odbędzie się 24 maja 2016 o godz.15:30, w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Umultowska 87.
W czasie swojej wizyty w Poznaniu Dermot Turing wygłosi również drugi wykład – 25 maja 2016 roku o godz. 15:30 w sali kinowej Centrum Kultury ZAMEK, ul. Święty Marcin 80/82:

The ‘unknown’ Alan Turing

Oprócz tych wykładów, planowane są również konsultacje i seminarium związane z działa-lnością Sir Johna Dermota Turinga w Blechley Park. Ten aspekt wizyty jest szczególnie ważny w kontekście planów władz Poznania stworzenia Centrum Szyfrów ENIGMA im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Więcej informacji znajduje się w załączniku i na stronie enigma.amu.edu.pl

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Patryka Żywicy

Uprzejmie informujemy, że we wtorek 31 maja 2016 r. o godz. 13:00 w sali A1-33/34 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Patryka Żywicy.

Tytuł rozprawy: Miary podobieństwa przedziałowych zbiorów rozmytych w klasyfikacji danych niepewnych. Zastosowania w diagnostyce guzów jajnika. .

Promotor: prof. dr hab. Maciej Wygralak.
Recenzenci: prof. dr hab. inż. Eulalia Szmidt (IBS PAN) i dr hab. Michał Baczyński (UŚ).

Z rozprawą można zapoznać się w Bibliotece Głównej UAM oraz w naszej Bibliotece Wydziałowej, a także w formie elektronicznej w Repozytorium UAM (repozytorium.amu.edu.pl).
Streszczenia rozprawy oraz recenzje zostały zamieszczone na stronie
http://www.wmi.amu.edu.pl/pl/awanse-naukowe.

Wykład w ramach Seminarium z Arytmetycznej Geometrii Algebraicznej

W ramach Seminarium z Arytmetycznej Geometrii Algebraicznej (organizatorzy: Grzegorz Banaszak, Piotr Krasoń) w czwartek 19 maja 2016 o godz. 12:00 w sali A1-33 Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, Prof. Andrzej Schinzel Instytut Matematyczny PAN, Warszawa wygłosi wykład pt.: Ciągi rekurencyjne i kongruencje. O godzinie 11:30 w klubie profesorskim odbędzie się spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do udziału w wykładzie.
Zachęcamy do zapoznania się z abstraktem wykładu.

Kalendarz wydarzeń

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31