Login

Kolejny wykład ze statystyki na naszym Wydziale

W dniu 12 grudnia 2018 roku o godz. 17.30 w Sali A1.33  odbędzie się następny wykład z cyklu wykładów otwartych poświęconych wielowymiarowym metodom statystycznym.

Cykl ten organizują Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Wydział Nauk Przyrodniczych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Wykład na temat: "Test permutacyjny w problemie dwóch prób dla danych cenzurowanych”, wygłosi dr Grzegorz Wyłupek z Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolejny wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

We wtorek 18 października 2018 r. o godzinie 12:00 w auli A odbędzie się kolejny wykład dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Dr Patryk Żywica wygłosi wykład zatytułowany Bitcoin „wirtualne złoto” XXI wieku. Jak to jest z tymi kryptowalutami i jak działa sieć blockchain. Zachęcamy do rejestracji! Więcej informacji oraz streszczenie wykładu można znaleźć na naszej stronie.

Tabele przestawne w pracy nauczyciela, czyli jak ułatwić tworzenie analiz, zestawień i raportów

Tabele przestawne przydają się przy analizie danych np. uzyskanych z formularzy, ankiet itp. Okazuje się także, iż wiele zestawień, których przygotowanie zajmuje nam zazwyczaj sporo czasu, można wykonać kilkoma kliknięciami i odpowiednim ułożeniem pól w obszarach tabeli (oszczędzając przede wszystkim swój drogocenny czas). Wykonane w trakcie warsztatów przykłady pomogą zrozumieć, jaka siła tkwi w tym niepozornym i przez wielu niedocenianym narzędziu.

Pracę z tabelami przestawnymi przećwiczymy korzystając z arkusza kalkulacyjnego Google, który w połączeniu z formularzami Google stanowi zgraną parę programów, jakie z powodzeniem można zastosować w pracy w szkole. Nabyte umiejętności pracy z tabelami przestawnymi w arkuszu Google można bardzo łatwo wykorzystać także w pracy z innymi arkuszami (np. MS Excel czy LibreOffice Calc).

Prowadzący: dr Krzysztof Winnicki

REJESTRACJA

Warsztaty dla nauczycieli w 2018 roku są współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA

Uczniowskie Sympozjum Matematyczne

We wtorek, 11 grudnia 2018 r. na naszym Wydziale odbędzie się Uczniowskie Sympozjum Matematyczne. Sympozjum skierowane jest do uczniów i nauczycieli, a przygotowują je wspólnie: uczniowie, nauczyciele, studenci oraz pracownicy naukowi. W ramach sympozjum odbędą się wykłady i warsztaty dla uczniów oraz seminarium dla nauczycieli. Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Poznaniu, Społeczna Szkoła Podstawowa STO nr 1,  WMiI oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM.

Wykład z cyklu "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce"

W dniu 13 grudnia 2018 roku, o godzinie 10.00, w Auli im. Lubrańskiego w Collegium Minus przy ulicy Wieniawskiego 1 w Poznaniu, odbędzie się kolejne wydarzenie naukowo-artystyczne z cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce''. Referat "Losowość w muzyce" wygłosi prof. dr hab. Jarosław Grytczuk z Politechniki Warszawskiej i będzie on adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Kolejne spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie szeroko rozumianej losowości, którą wykorzystuje wielu kompozytorów w swoich dziełach. Dzięki losowości wykonanie dzieła muzycznego zależy - w pewnym sensie - od rzutu monetą. 

Wstęp na wykład jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa poprzez formularz rejestracji, który będzie dostępny do 7 grudnia br. 

Wydarzenie "Losowość w muzyce" jest efektem współpracy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: prof. dr hab. Jarosław Grytczuk (PW), prof. AM dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Paweł Kroczek (AM), mgr Piotr Szulc (AM). Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce" jest dr Maciej Grześkowiak (UAM).

Wykład prof. Enrique A. Sancheza Pereza "Extensions and factorization of Lipschitz maps on Banach function spaces and applications"

W imieniu seminariów zakładów Teorii Interpolacji i Aproksymacji, Analizy Funkcjonalnej oraz Teorii Funkcji Rzeczywistych zapraszamy na wykład wydziałowy, który wygłosi prof. Enrique A. Sanchez Perez (Universitat Politecnica de Valencia), pt. "Extensions and factorization of Lipschitz maps on Banach function spaces and applications".

Wykład odbędzie się 4 grudnia (wtorek) o godz. 10:30 w Auli C. Przed wykładem zapraszamy na tradycyjną herbatę/kawę do klubu profesorskiego na godz. 10:00. 

Zapraszamy do zapoznania się z abstraktem.

XXVI Uroczysty Wykład im. prof. Orlicza

Serdecznie zapraszamy na kolejny, już XXVI Uroczysty Wykład im. prof. Orlicza. Wykład pt. "Zespolone równanie Monge'a-Ampere'a w geometrii" wygłosi prof. dr hab. Sławomir Kołodziej z Uniwersytetu Jagielońskiego.

Wykład odbędzie się 7 grudnia 2018 r. o godzinie 12:00 w sali posiedzeń Rady Wydziału.

Zachęcamy do zapoznania się z postacią profesora Orlicza oraz informacjami o wcześniejszych wykładach, które znajdują się na stronie naszego Wydziału w części poświęconej Wykładom.

Gala Laurów Uniwersyteckich

Już po raz drugi Nasz Uniwersytet ma szansę na zdobycie prestiżowych nagród podczas Gali Laurów Uniwersyteckich w Krakowie. A to za sprawą 4 projektów, które zostały docenione i walczą teraz o tytuł najlepszych inicjatyw w całej Polsce!

Wśród tegorocznych finalistów znalazły się następujące projekty:

  • Studenckie Forum Jakości,
  • Wielkie Grillowanie UAM,
  • Kowadło 2.0,
  • Poznańska Mapa Barier.

Teraz to właśnie my wspólnie możemy udowodnić, że w społeczności UAM tkwi ogromna siła. Jak to zrobić? Do 25 listopada (do godziny 12:00) wystarczy oddać swoje cenne głosy na wyżej wskazane przedsięwzięcia. Każdego dnia można oddać głos na wszystkie 4 projekty!

50 wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Już 20 listopada o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem".

Prof. dr hab. Roman Murawski, pracownik naszego Wydziału wygłosi wykład zatytułowany "Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?".

Streszczenie:
W wykładzie opowiemy, jak matematycy radzili sobie z trudnym i paradoksalnym pojęciem nieskończoności. Opowiemy o podejściu starożytnych Greków, uczonych średniowiecznych i nowożytnych, o próbach omijania trudności poprzez eliminację nieskończoności i wreszcie o współczesnej matematycznej teorii nieskończoności. Wskażemy też pewne (pozornie niezgodne z intuicjami) tezy tej teorii.

Podczas uroczystego 50go spotkania będziemy gościć Panią Prorektor Beatę Mikołajczyk, która podsumuje cały cykl wykładów. Z wydarzenia będzie prowadzona transmisja, zachęcamy do oglądania!

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Elizy Jackowskiej-Boryc

Uprzejmie informuję, że we wtorek 4 grudnia 2018 r. o godz. 10:30 w sali A1-33/34 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Elizy Jackowskiej-Boryc.
 
Tytuł rozprawy: Turán and Ramsey numbers for 3-uniform hyperpaths.
 
Promotor: prof. dr hab. Andrzej Ruciński.
Recenzenci: prof. UG dr hab. Tomasz Dzido (UG) i dr hab. Andrzej Żak (AGH).
 
Z rozprawą można zapoznać się w Bibliotece Głównej UAM oraz w naszej Bibliotece wydziałowej, a także w formie elektronicznej w Repozytorium UAM. Streszczenia rozprawy oraz recenzje zostały zamieszczone na stronie naszego Wydziału.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31