Login

Nauka programowania w Baltie

Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i międzynarodowe stowarzyszenie Twórcza Informatyka z Baltie (TIB) we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu organizuje warsztaty pokazowe nt. “Nauka programowania w Baltie z lekcją pokazową”. Zajęcia te są formą wsparcia nauczycieli w związku z wdrażaniem w ramach reformy oświaty nauki programowania.

Warsztaty stwarzają szansę zapoznania się z niebywałymi możliwościami wizualnego języka programowania Baltie, platformą testową i konkursową umożliwiającą automatyczną ocenę prac uczniów, a także z wersją Baltie na tablety i telefony komórkowe (smartfony). W trakcie lekcji pokazowej przedstawione zostaną przykłady prowadzonych zajęć/ćwiczeń z programowania od pierwszej klasy szkoły podstawowej do szkoły średniej. Zaprezentowane zostaną rozwiązania metodyczne, dzięki którym uczniowie zrealizują swój pierwszy program.

Warsztaty odbędą się dnia 28 października 2017 r. o godzinie 10:00 na naszym Wydziale. Udział w warsztatach oraz korzystanie z programu Baltie są bezpłatne! Rejestrację, program spotkania oraz więcej informacji można znaleźć na stronie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Wykład profesora Mikaela Lindströma

Dnia 7 listopada 2017 r. o godzinie 10:30 w sali posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się wykład profesora Mikaela Lindströma z Åbo Akademi z Turku w Finlandii. Odczyt zatytułowany "Compactness and weak compactness of weighted composition operators on dual Banach spaces of analytic functions" organizowany jest w ramach wspólnego seminarium Zakładów Interpolacji i Aproksymacji, Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Analizy Funkcjonalnej naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu przedstawia się następująco: In this talk I will discuss the norm and the essential norm of weighted composition operators from a large class of non-necessarily reflexive Banach spaces of analytic functions on the open unit disk into weighted type Banach spaces of analytic functions and Bloch type spaces.  I also show the equivalence of compactness and weak compactness of weighted composition operators from these weighted type spaces into a class of Banach spaces of analytic functions, that includes a large family of conformally invariant spaces like BMOA.

O godzinie 10:00 planowane jest spotkanie z wykładowcą w mniej formalnej atmosferze przy kawie, herbacie oraz ciasteczkach. Z racji odbywających się tego dnia ,,Dni Kariery'' kawa i ciastka serwowane będą w sali posiedzeń Rady Wydziału (wykładu będzie można zatem wysłuchać z filiżanką kawy w ręku!). 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zakładu Interpolacji i Aproksymacji. Serdecznie zapraszamy!

Kamila Malanowicz laureatką stypendium "Nowe technologie dla dziewczyn"

25 maturzystek i studentek kierunków informatycznych z uczelni w całej Polsce otrzyma 12 października stypendia programu "Nowe technologie dla dziewczyn". Wybrano je spośród ponad 600 kandydatek. Wśród laureatek tegorocznej edycji znajduje się studiująca na naszym Wydziale Kamila Malanowicz.

"Nowe technologie dla dziewczyn" to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Jego celem jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Organizowany jest po raz trzeci przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz firmę Intel. Więcej informacji o programie na stronie: www.stypendiadladziewczyn.pl/.

Serdecznie gratulujemy Kamili i życzymy dalszych sukcesów!

Uczniowska konferencja matematyczna

Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM zapraszają wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych klas IV-VII województwa wielkopolskiego oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w Uczniowskiej Konferencji Matematycznej, która odbędzie się dnia 17 listopada 2017 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM.

Szczegółowe informacje i formularz zapisów można znaleźć pod adresem http://www.sp67poznan.pl/ukma-matematyka/

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej dra hab. Piotra Maćkowiaka

W piątek 20 października 2017 r. o godz. 11:00 w sali A1-33/34 odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej dra hab. Piotra Maćkowiaka.

Tytuł rozprawy: Non-linear superposition operators in the space of functions of bounded variation. Promotor: prof. UAM dr hab. Dariusz Bugajewski. Recenzenci: prof. dr hab. Janusz Matkowski (UZ) i prof. dr hab. Kazimierz Goebel (UMCS).

Z rozprawą można zapoznać się w Bibliotece Głównej UAM oraz w naszej Bibliotece wydziałowej, a także w formie elektronicznej w Repozytorium UAM. Streszczenia rozprawy oraz recenzje zostały zamieszczone na stronie http://www.wmi.amu.edu.pl/pl/awanse-naukowe.

Poznań Startup Weekend MedTech

Weekend 24-26 listopada w Poznaniu przebiegnie pod hasłem nowoczesnej medycyny. Wszystko to za sprawą Startup Weekendu - trzydniowego wydarzenia, podczas którego uczestnicy w interdyscyplinarnych zespołach będą pracować nad rozwiązaniami dedykowanymi szeroko pojętemu zdrowiu (od urządzeń, dzięki którym możemy monitorować zdrowie bliskich, przez sposoby na skuteczną profilaktykę chorób po rozwiązania ulepszające sposoby badania i leczenia pacjentów). Udział w wydarzeniu może wziąć każdy, kto chce przez weekend nauczyć się jak​ ​od​ ​pomysłu​ ​na​ ​biznes​ ​przejść​ ​do​ ​jego​ ​realizacji.

Czym jest Startup Weekend? To trwające 54 godziny wydarzenie, podczas którego uczestnicy, przy wsparciu międzynarodowej grupy mentorów opracowują pomysły na biznes. Wydarzenie rozpoczyna się piątkową prezentacją projektów, podczas których każdy ma okazję opowiedzieć o swoim pomyśle oraz zachęcić innych uczestników do współpracy w ramach zespołu. W sobotę i niedzielę uczestnicy biorą udział w warsztatach i sesjach mentorskich, podczas których zdobywają wiedzę niezbędną do rozwinięcia projektów i nabrania biznesowego spojrzenia. Wydarzenie kończy się prezentacją opracowanych projektów przed Jury złożonym z inwestorów i przedstawicieli biznesu, po których następuje wręczenie nagród.

Rejestracja uczestników oraz szczegółowy program wydarzenia dostępne są na stronie: http://swpoznan.pl/.

Dodatkowa rekrutacja na studia podyplomowe z matematyki (nauczycielskie)

Uprzejmie informujemy, że na studia podyplomowe Matematyka (nauczycielskie) została uruchomiona dodatkowa rekrutacja, która potrwa do 31 października 2017r. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do składania dokumentów! Więcej informacji można znaleźć na stronie studiów podyplomowych WMI.

Współpraca z Fundacją ALE Nauczanie i firmą AKCES Edukacja

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał umowę ramową o współpracy z Fundacją ALE Nauczanie i firmą AKCES Edukacja – oficjalnym dystrybutorem LEGO Education w Polsce. Rozwiązania LEGO Education są odpowiedzią na wyzwania edukacyjne przyszłości, lecz przyszli pedagodzy muszą najpierw sami nauczyć się posługiwać tymi narzędziami. Umowa ta zakłada organizację warsztatów dla studentów naszego Wydział pokazujących jak stosować w praktyce zestawy LEGO Education.

Sygnatariusze umowy chcą wspólne działać na rzecz włączenia aspektów robotyki do programu nauczania na kierunku Nauczanie Matematyki i Informatyki. Zamierzają także realizować wspólne projekty inżynierskie dotyczące robotyki oraz organizować tematyczne konkursy dla uczniów i studentów. W dalszej perspektywie planowane jest utworzenie na Wydziale LEGO Education Innovation Studio.

Umowę o współpracy podpisali: Prorektor ds. informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof.UAM dr hab. Marek Nawrocki, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki prof. dr hab. Jerzy Kaczorowski oraz Piotr Kurzyca i Jakub Piasecki reprezentujący Fundację ALE Nauczanie oraz firmę AKCES Edukacja.

Godziny otwarcia dziekanatu studenckiego

W związku z koniecznością rozliczenia ubiegłego roku akademickiego informujemy, że w dniach 09-13 października 2017 r. dziekanat będzie czynny w godzinach 12:30-13:45. Przypominamy także, iż w czwartki dziekanat jest nieczynny.

Nagroda Praeceptor Laureatus dla dra Rafała Jaworskiego

W roku akademickim 2016/2017 odbyła się pierwsza edycja konkursu "Praeceptor Laureatus". Wszyscy studenci przy pomocy systemu USOS wybierali najlepszego dydaktyka. Laureaci tej nagrody są wyłaniani w drodze głosowania na jednego z dwunastu wykładowców z wydziału, którzy osiągają najwyższe oceny w ankietach studenckich.

Na naszym Wydziale najlepszym dydaktykiem został dr Rafał Jaworski. Serdecznie gratulujemy pierwszemu laureatowi nagrody!

Już teraz zachęcamy do bacznego przyjrzenia się swoim wykładowcom, by w przyszłorocznym głosowaniu szybko wskazać swoich faworytów.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31