Login

Dwa zespoły z naszego Wydziału awansowały do półfinałów konkursu Imagine Cup

W dniach 17-19 marca 2017r. w siedzibie Microsoftu w Warszawie odbył się Imagine Cup: Demo Day podczas którego w każdej spośród trzech kategorii - "Innovation/Games/World Citizenship" zostało wyłonione 5 zespołów awansujących do półfinału konkursu. Wśród nich znalazły się dwa zespoły z naszego Wydziału.

W kategorii „Games” do półfinałów dostał się zespół „Pyra Squad" działający pod opieką dr Krzysztofa Dyczkowskiego w składzie Artur Pereć, Mateusz Pusty, Tymon Oziemblewski z projektem "The Blindness". W kategorii „Innvation” do półfinałów dostał się zespół "Midi Studio Team" działający od opieką dr Krzyztofa Krzywdzińskiego w składzie: Hubert Dworczyński, Wojciech Olejnik z projektem "Midi Studio VR".

Półfinały Imagine Cup, odbędą się już za miesiąc 26 kwietnia 2017r. również w siedzibie Microsoft. Serdecznie gratulujemy zespołom i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu.

  

XXIV Wykład im. Wojtka Pulikowskiego

12 maja 2017 r. o godz. 12.00 w Auli A odbędzie się XXIV Uroczysty Wykład im. Wojtka Pulikowskiego. Odczyt pt. "Zastosowanie metody łańcuchowej do szacowania procesów stochastycznych" wygłosi dr hab. Witold Bednorz (Uniwersytet Warszawski). Streszczenie wykładu i więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

Prof. dr hab. Jerzy Albrycht uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 7 marca 2017 r. prof. dr hab. Jerzy Albrycht został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Profesor Jerzy Albrycht przez wiele lat pracował w najbardziej znanych i cenionych uczelniach poznańskich: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest najprawdopodobniej najstarszym żyjącym matematykiem, który miał osobisty kontakt z większością znamienitych członków Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

Kawaler tego niezwykle zaszczytnego wyróżnienia wniósł bardzo znaczący wkład w rozwój poznańskiego środowiska matematycznego publikując szereg wartościowych artykułów, głównie z zakresu analizy funkcjonalnej, i poświęcając wiele energii  kształceniu młodych kadr.  Jego zainteresowania naukowe dotyczyły wielu dziedzin matematyki, w tym stosowanej - przyczynił się między innymi do podjęcia prac badawczych w dyscyplinach, które zainspirowały powstanie poznańskiej informatyki. [Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki]

Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki θβℓιcℤε

W dniach 12-14 maja na naszym Wydziale odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Studentów Matematyki θβℓιcℤε 2017, organizowana przez Koło Naukowe Matematyków oraz Koło Naukowe Matematyki i Informatyki Stosowanej UAM. Głównym założeniem konferencji jest ukazanie różnych aspektów matematyki w popularnonaukowy sposób. Podczas trzech poprzednich edycji można było się dowiedzieć m.in. dlaczego tak ciężko zmienić konstytucję i na czym polega analiza dużych zbiorów danych, ale także jak wykonywać sztuczki karciane i na które pola w grze Monopoly trafiamy najczęściej.

Informacje dt. rejestracji i opłaty konferencyjnej znajdziecie na stronie: http://oblicze.wmi.amu.edu.pl. Referaty można zgłaszać do 31 marca. Zapraszamy do uczestnictwa oraz do zgłaszania własnych referatów!

BrainCode 2017

Zapraszamy na BrainCode 2017 - 24h hackathon organizowany przez @AllegroTech gdzie obok poznania niesamowitych osób, będzie możliwość wzięcia udziały w rywalizacji o płatny staż w Allegro. Szczegóły na stronie: http://allegro.tech/braincode/.

Wykład laureatki pierwszej edycji konkursu im. Edyty Szymańskiej

W piątek, 17 marca 2017 roku, godz. 12:00-13:00, w Auli B Collegium Mathematicum, odbędzie się wykład laureatki pierwszej edycji konkursu im. Edyty Szymańskiej, organizowanego przez Poznańską Fundację Matematyczną. Laureatką konkursu jest dr Maria Donten-Bury z Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała nagrodę za swoje wyniki z geometrii algebraicznej. Tytuł wykładu: Rozwiązywanie osobliwości ilorazowych.

Abstrakt: Bardzo ważnym aspektem badania rozmaitości algebraicznych są pytania dotyczące ich osobliwości, czyli punktów niegładkich. Przede wszystkim chcielibyśmy wiedzieć, jak wyglądają rozwiązania osobliwości: możliwie niewielkie modyfikacje rozmaitości, w których punkty osobliwe są zastępowane zbiorami punktów gładkich. Ciekawą i łatwą do skonstruowania klasą osobliwości są osobliwości ilorazowe, powstające jako ilorazy przestrzeni afinicznych przez działania liniowe grup skończonych. W trakcie wykładu opowiem o poszukiwaniu rozwiązań tego typu osobliwości, w szczególności rozwiązań ciekawszych niż inne, spełniających założenia związane z minimalnością.

I Ogólnopolska Konferencja "Strefa Projektów Edukacyjnych i Społecznych"

Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej, Studenckie Koło Naukowe Kreatywnego Rozwoju Aktywności Młodzieży „KRAM” oraz Studenckie Koło Naukowe „Socialis” KULTURA - JEDNOSTKA - PŁEĆ zapraszają do udziału w I Ogólnopolskiej Konferencji STREFA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH I SPOŁECZNYCH, która odbędzie się 15 marca 2017 r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Głównym celem wydarzenia jest umożliwienie wymiany doświadczeń w zakresie tworzenia i realizacji projektów edukacyjnych oraz społecznych, aktywizujących społeczności lokalne w Polsce. Do udziału w Konferencji zapraszamy społeczność akademicką, jak również pracowników instytucji edukacyjnych i społecznych oraz organizacji pozarządowych.

Program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.strefaprojektow.amu.edu.pl.

Setna rocznica urodzin prof. dr hab. Andrzeja Alexiewicza

11 lutego 2017 roku minęła setna rocznica urodzin prof. dr hab. Andrzeja Alexiewicza, który wniósł ogromny wkład w dynamiczny rozwój poznańskiego środowiska matematycznego. Swoją edukację rozpoczął  we Lwowie, w czasach świetności Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Był studentem Stefana Banacha, a pracę doktorską przygotował pod opieką innej wielkiej znakomitości jaką był prof. dr hab. Władysław Orlicz. Zainteresowania badawcze Andrzeja Alexiewicza dotyczyły głównie różnych działów analizy funkcjonalnej (w tym algebr Banacha, różniczkowania i całkowania funkcji o wartościach wektorowych, analityczności funkcji wektorowych, przestrzeni dwunormowych). Jest autorem obszernej monografii „Analiza Funkcjonalna” opublikowanej w serii „Monografie Matematyczne”. W latach pięćdziesiątych minionego wieku pełnił funkcję prodziekana  i dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, a także prorektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przez osiemnaście lat, do roku 1987, był dyrektorem Instytutu Matematyki, poprzednika dzisiejszego Wydziału Matematyki i Informatyki. Słynął z oryginalnie i specyficznie prowadzonych wykładów. Wykształcił liczne grono uczniów, z których osiemnastu broniło rozpraw doktorskich napisanych pod Jego opieką. Zmarł 11 lipca 1995 roku.

Horyzonty Matematyki

W piątek, 10 marca 2017 r. w godz. 12.00-15.30 na WMiI i w salach Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, odbędzie się konkurs Horyzonty Matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
Organizatorami konkursu są Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia  w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki UAM i Poznańska Fundacja Matematyczna. Spodziewamy się około 300 uczestników konkursu przybyłych z całej Wielkopolski.

XXIV wykład im. Władysława Orlicza

W imieniu Dziekana serdecznie zapraszamy na XXIV Uroczysty Wykład im. Władysława Orlicza pt. O ortogonalności funkcji multyplikatywnych i ciągów deterministycznych w teorii ergodycznej, Który wygłosi prof. dr hab. Mariusz Lemańczyk z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykład odbędzie się 3 marca 2017 r. o godzinie 12:00 w sali posiedzeń Rady Wydziału.

Zachęcamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31