Login

Wykład prof. Matthiasa Krecka

W czwartek, 1 czerwca 2017 roku, w godz. 13:45-15:15 w sali posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się odczyt wydziałowy pt. "An overlooked problem: Betti numbers of closed manifolds", który wygłosi prof. Matthias Kreck z Uniwersytetu w Bonn.

Streszczenie: 
Until rather recently nobody seems to have thought about the following very simple problem: Given a sequence of natural numbers b0, ..., bn, is there a closed n-dimensional manifold M with these Betti numbers?
Work by Su, Su-Fowler, Su-Kennard and Kreck-Zagier shows that this is a very delicate problem which relates topology to non-trivial number theory. The role of bordism in attempts to solve this simple problem will be explained.

Odczyt adresowany jest do wszystkich matematyków i doktorantów. Podczas odczytu dowiemy się o zapomnianym i niezupełnie rozwiązanym problemie na styku topologii algebraicznej i teorii liczb.

Prof. Matthias Kreck jest uznanym specjalistą z topologii algebraicznej i geometrycznej. Napisał kilka książek, w tym bardzo cenioną pozycję: "Differential Algebraic Topology: From Stratifolds to Exotic Spheres  Graduate Studies in Mathematics", Vol. 110, AMS 2010.
Był wieloletnim dyrektorem Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach oraz Hausdorff Research Institute for Mathematics w Bonn.

Przed odczytem (godz. 13:15-13:45) w Klubie Profesorskim odbędzie się spotkanie z prof. Kreckiem.

Wielkopolska Liga Matematyczna Gimnazjalistów 2017

W minioną sobotę 28 maja 2017 roku, odbyło się na naszym wydziale zakończenie Wielkopolskiej Ligi Matematycznej Gimnazjalistów, korespondencyjnego konkursu matematycznego przeznaczonego dla uczniów gimnazjów z Wielkopolski, organizowanego przez WMiI UAM w Poznaniu oraz Poznańską Fundację Matematyczną.
Spotkanie uświetnił wykład dra Bartłomieja Bzdęgi.
Laureaci I stopnia: Adamska Natalia, Kasprzak Kosma;
Laureaci II stopnia: Botta Cezary, Kowalska Klaudia, Wachowiak Jakub;
Laureaci III stopnia: Ratajczyk Maksym
Wyróżnieni: Krzyszowski Piotr, Makowska Zuzanna, Ciesielski Marceli, Gwizdek Anna, Gólski Marcin, Wachowiak Filip

Laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Warsztaty z wykorzystania systemu JIRA

Zapraszamy na warsztaty poświęcone wykorzystaniu systemu JIRA w powadzeniu projektów, na których omawiane będą następujące zagadnienia:

  • Podstawy Scrum i Kanban
  • Co to jest JIRA i jak jest używana w Netguru
  • Konfiguracja projektów, boardów
  • Praca z raportami i dashboardami

Uczestnicy pracować będą w grupach nad praktycznymi zagadnieniami pod opieką ekspertów z firmy Netguru.

Warsztaty odbędą się 3 czerwca (sobota) 2017 roku w godzinach 9.00-17.00 na naszym Wydziale. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja na wydarzenie trwa do 31 maja (środa) 2017 roku do godziny 15.00: https://goo.gl/ednWtN.

Bezpieczeństwo aplikacji webowych

W nadchodzącym semestrze planujemy uruchomić przedmiot związany z bezpieczeństwem aplikacji webowych. Zajęcia prowadzone będą w ramach współpracy z firmą Egnyte Polska. Chcąc przybliżyć Państwu tematykę nowych zajęć zapraszamy na spotkanie wprowadzające w temat bezpieczeństwa aplikacji webowych. W trakcie przedstawione zostaną podstawowe błędy bezpieczeństwa jakie może zrobić programista aplikacji webowej i zademonstrujemy wyszukiwanie podatności w aplikacji na przykładzie hackme z OWASP. Spotkanie zakończymy dyskusją o pracy programisty i pentestera, z sesją Q&A.
Prowadzący:
Dawid Bałut - z perspektywy pentestera
Zbyszek Tenerowicz - z perspektywy software developera

Zachęcamy do zainstalowania i próby zaatakowania przykładowej aplikacji we własnym zakresie.

Spotkanie odbędzie się na naszym Wydziale 30 maja 2017r., godz. 11:45-13:00 w auli C. Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez formularz i jest obowiązkowa.

Laureaci 12. edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki

Z radością informujemy, że wśród laureatów dwunastej edycji ogłoszonych przez NCN konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA znalazło się dwoje pracowników naszego Wydziału. W kategorii SONATA zakwalifikowane do finansowania zostały dwa projekty: dr Joanny Berlińskiej zatytułowany „Szeregowanie zadań w sieciach zbierających dane” oraz dra Łukasza Pańkowskiego pt. „Rozmieszczenie wartości funkcji typu dzeta i funkcji typu L”. Serdecznie gratulujemy!

Wykład prof. Jose Bonet

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Jose Boneta (Universitat Politecnica de Velencia) pt. ,,Some questions about spaces of Dirichlet series''. Wykład odbędzie się 30 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału.

Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem.

Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Konferencja Władz Uczelnianych Matematyki i Informatyki

W dniach 12-13 maja br. odbyła się na naszym Wydziale Konferencja Władz Uczelnianych Matematyki i Informatyki 2017 (KWUMI) będąca kontynuacją corocznych spotkań poświęconych wymianie doświadczeń i omawianiu aktualnych problemów działalności naukowej, dydaktycznej oraz kształcenia kadry, tradycyjnie organizowanych w różnych ośrodkach akademickich w Polsce.

Odbyły się cztery panele dyskusyjne:
• model kariery akademickiej w dziedzinie nauk matematycznych,
• co oznacza wysoka jakość kształcenia w dziedzinie nauk matematycznych?
• umiędzynarodowienie – teoria, praktyka, możliwości,
• problemy i trudności w działalności wydziałów.

W konferencji uczestniczyło 42 przedstawicieli władz uczelnianych z 21 ośrodków naukowych.

Po indeks z Pitagorasem

Zapraszamy do udziału w ostatnim w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pan mgr Jędrzej Garnek, doktorant na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 13 czerwca 2017 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Fraktale – zrób to sam”.

W jaki sposób można jednak wygenerować skomplikowaną strukturę samopodobieństwa zbiorów i zapisać ją za pomocą niewielkiej ilości danych? Na wykładzie poznacie odpowiedź na to pytanie, wykorzystane zostanie jedno z najbardziej znanych twierdzeń analizy matematycznej w dość nieoczekiwany sposób. Dowiecie się również jak wygenerować swój „własny” fraktal, wykorzystując odpowiednie pakiety matematyczne.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 18 maja 2017r.

Wykład odbywa się w ramach projektu Potęga Matematyki-kontynuacja. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Fundacji mBanku.

Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta - wykład prof. Grzegorza Lewickiego

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Grzegorza Lewickiego (Uniwersytet Jagielloński) pt. ,,Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta''. Wykład odbędzie się 23 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału. Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem. Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31