Login

Ogłoszenie o konkursie na partnera w celu wspólnej realizacji projektu

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłasza konkurs na partnera (spoza sektora finansów publicznych), w celu wspólnego przygotowania i realizacji projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Działania 3.1 Kompetencje w Szkolnictwie Wyższym (Konkurs nr 4/SK2.0/POWER/3.1/2016 w programie Ścieżki Kopernika 2.0). Szczegółowe informacje dostępne są w poniższych załącznikach: Warunki konkursu Formularz oferty.

Zmarł prof. zw. dr hab. Paweł Domański

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci, w dniu 4 sierpnia br., prof. zw. dra hab. Pawła Domańskiego.

Odszedł od nas wybitny matematyk, ceniony w świecie specjalista z zakresu analizy funkcjonalnej, człowiek niezwykle zasłużony dla polskiego środowiska naukowego, całym sercem zaangażowany w prace na rzecz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Wniósł trwały, twórczy i nieprzemijający wkład w rozwój nauk matematycznych, odniósł znaczące sukcesy w kształceniu młodych kadr, poświęcał wiele czasu i energii działaniom na rzecz doskonalenia organizacji nauki i zasad jej finansowania. Był cenionym nauczycielem wielu roczników młodzieży akademickiej, niestrudzonym propagatorem matematyki.

Straciliśmy nie tylko znakomitego naukowca, niezwykle sumiennego i kreatywnego pracownika, ale przede wszystkim szlachetnego człowieka, który zawsze, we wszystkich swoich działaniach, przestrzegał bezkompromisowo najwyższych standardów moralnych i etyki zawodowej. Wspomnienia o Nim zachowane będą na długo we wdzięcznej pamięci wszystkich jego uczniów i współpracowników.

W trudnych chwilach pożegnania Drogiego Zmarłego łączymy się z Jego Rodziną i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Drugi nabór na studia w roku akademickim 2016/2017

Rozpoczął się drugi nabór na kierunkach Informatyka, Matematyka oraz Nauczanie Matematyki i Informatyki. Rekrutacja na studia I stopnia potrwa do 15 września, natomiast na studia II stopnia do 26 września.  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Internetowej Rekrutacji.

Sukces naszych studentów na Międzynarodowych Zawodach Matematycznych

Dnia 30 lipca w Błagojewgradzie (Bułgaria) zakończyły się 23. Międzynarodowe Zawody Matematyczne (International Mathematics Competition for University Students), najbardziej prestiżowy konkurs tego typu dla studentów. W zawodach wzięło udział ok. 320 studentów z całego świata.

Drużyna UAM liczyła pięć osób: Mieczysław Krawiarz oraz Grzegorz Adamski zajęli miejsca odpowiednio 41. oraz 60., zdobywając tym samym złote medale, Robert Kwieciński oraz Łukasz Kalinowski zdobyli srebrne medale, zaś Piotr Mizerka - brązowy medal. Drużyna UAM uzyskała 22. miejsce wśród ponad 70 uniwersytetów z Europy, Azji i obu Ameryk. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Wspólne studia matematyczne w systemie Double Degree na WMiI i na uniwersytecie w Perugii (Włochy)

Od roku akademickiego 2016/2017 studenci przyjęci na studia II stopnia na kierunek Matematyka będą mogli ubiegać się o możliwość odbycia tych studiów w systemie Double Degree wspólnie na WMiI i w Dipartimento di Matematica e Informatica Uniwersytetu w Perugii. Studia Double Degree dają możliwość uzyskania dyplomów obu uczelni po spełnieniu wymogów programowych obowiązujących na każdej z nich i po napisaniu jednej pracy magisterskiej pod opieką dwóch (współ)promotorów.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi programu studiów DD i zasad ubiegania się o udział w nich.

Pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Automatic Post-Editing Task

Zespół reprezentujący Wydział Matematyki i Informatyki UAM, w składzie dr Marcin Junczys-Dowmunt oraz mgr Roman Grundkiewicz, zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie pod nazwą Automatic Post-Editing Task.

Konkurs został zorganizowany w ramach najbardziej prestiżowej na świecie konferencji z dziedziny tłumaczenia maszynowego, Workshop for Machine Translation (WMT) 2016. System opracowany przez badaczy UAM uzyskał znaczącą przewagę nad rozwiązaniami zaproponowanymi przez inne ważne ośrodki zajmujące się tłumaczeniem automatycznym, m.in. University of Edinburgh czy Universität des Saarlandes.

Sukces studentki naszego Wydziału

Miło nam poinformować, że studentka naszego Wydziału Aleksandra Marta Ostrowska otrzymała pierwszą nagrodę za najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki za rok 2015 w konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Promotorem zwycięskiej pracy pt. „Warsztaty z matematyki finansowej dla młodzieży na IV etapie edukacji” była pani dr Edyta Juskowiak. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wykłady poświęcone teorii złożoności i metodom konstrukcji schematów aproksymacyjnych

W dniach 28 i 29 czerwca br. w sali posiedzeń Rady Wydziału Matematyki i Informatyki odbędą się wykłady poświęcone teorii złożoności i metodom konstrukcji schematów aproksymacyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z abstraktami. Wykładowcami będą dr Y. Shafransky oraz prof. Mikhail Kovalyov z Białoruskiej Akademii Nauk.

      Harmonogram wykładów jest następujący:
  1. Y. Shafransky - Complexity Theory: Basic Notions (28 czerwca, 9:15-10:45)
  2. M. Kovalyov - Solving Problems by Dynamic Programming (28 czerwca, 11:00-12:30)
  3. Y. Shafransky - Complexity Theory: Approaches to Proving NP-hardness of Optimization Problems (29 czerwca, 9:15-10:45)
  4. M. Kovalyov - General Techniques for Fully Polynomial Time Approximation Schemes Development (29 czerwca, 11:00-12:30)

Przed wykładami planowane jest spotkanie z wykładowcami przy kawie i herbacie (godz. 9:00, Klub Profesorski).

Współpraca z firmą Capgemini

Miło nam poinformować, że w czerwcu 2016 została podpisana umowa o współpracy między naszą Uczelnią a firmą Capgemini. Firma Capgemini specjalizuje się w usługach konsultingowych, technologicznych i outsourcingowych na szeroko rozumianym rynku informatycznym. W firmie zatrudnionych jest ponad 180 tys. pracowników w 40 krajach, posiada ona 7 oddziałów w Polsce, w tym nowo otwarty oddział w Poznaniu.

Jesteśmy pewni, że współpraca z tak dużą międzynarodową firmą jaką jest Capgemini przyniesie wiele korzyści naszym studentom szczególnie w zakresie transferu specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Warsztaty Git

Już w piątek 17 czerwca na naszym Wydziale odbędą się warsztaty wprowadzające do Git - powszechnie stosowanego systemu kontroli wersji. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się do czego służy ten system, poznać jego podstawowe komendy oraz przeprowadzić instalację i konfigurację środowiska. Podstawy Git-a przybliży nam Dariusz Tarczyński z firmy Ciber. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzenia.

Warsztat odbędzie się o godz. 9:00 w sali D1. Liczba miejsc ograniczona. Rejestracja potrwa do 15 czerwca. Do osób, które się zakwalifikują zostanie wysłany e-mail z potwierdzeniem. Zapraszamy!

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31