Login

XXV Uroczysty Wykład im. prof. Orlicza

Serdecznie zapraszamy na kolejny, już XXV Uroczysty Wykład im. prof. Orlicza. Wykład pt. "O geometrycznych metodach w teorii grup nieskończonych" wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Januszkiewicz z Instytutu Matematycznego PAN.

Wykład odbędzie się 8 grudnia 2017 r. o godzinie 12:00 w sali posiedzeń Rady Wydziału.

Zachęcamy do zapoznania się z postacią profesora Orlicza oraz informacjami o wcześniejszych wykładach, które znajdują się na stronie naszego Wydziału w części poświęconej Wykładom.

Międzynarodowa Konferencja LTC'17

Ponad 100 naukowców z ponad 28 krajów z całego świata spodziewanych jest w najbliższy weekend 17-19.11.2017 w Poznaniu. Okazją do tego spotkania jest konferencja naukowa pt. Język i Technologia: technologie języka naturalnego - źródło wyzwań dla informatyki i lingwistyki (Language and Technology - Human Language Technologies as a Challenge for Computer Science and Linguistics).

Konferencja LTC 2017 adresowana jest do międzynarodowego środowiska naukowego i specjalistów w zakresie informatycznych technologii informacyjnych języka naturalnego. Organizowana jest przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundację UAM. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Inauguracja będzie miała miejsce w dniu 17.11.2017, g. 11:00 w Sali Śniadeckich, Collegium Mauis, ul. A. Fredry 10. Miejsce konferencji od 17.11.2017, g. 14:00 - Biblioteka Uniwersytecka UAM, ul. Ratajczaka 38/40

Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia zainaugurowanego w roku 1995 jest prof. dr hab. Zygmunt Vetulani, kierownik  Zakładu Lingwistyki Informatycznej i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Szczegóły programu i zasady uczestnictwa oraz rejestracji dostępne są na stronie wydarzenia.

Uczniowska Konferencja Matematyczna

W dniu 17 listopada 2017 roku na naszym Wydziale odbędzie się Uczniowska Konferencja Matematyczna. Jej organizatorami są Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM. Uczestnikami tego wydarzenia będą uczniowie szkół podstawowych klas IV-VII zainteresowani matematyką wraz ze swoimi opiekunami.

Podczas referatów, wykładów oraz warsztatów, które odpowiednio poprowadzą uczniowie, nauczyciele akademiccy oraz studenci. Młodzież będzie miała okazję poszerzyć swoją wiedzę o nowe i ciekawe zagadnienia matematyczne, spotkać się z doświadczoną kadrą oraz studentami Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych. Opiekunowie – nauczyciele oprócz udziału w działaniach skierowanych do swoich uczniów będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak pracować z uczniem, którego interesuje matematyka, także ta niemieszcząca się w programach szkolnych.

Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem konferencji.

Nominacja LUMEN 2017

W dniach 13-14 listopada 2017 roku odbyła się konferencja Leaders in University Management wraz z uroczystą Galą wręczenia nagród w konkursie LUMEN 2017. Miło nam poinformować, że projekt naszej Uczelni „Edukacja akademicka wsparta doświadczeniami praktycznymi – program zaangażowania pracodawców w tworzenie, prowadzenie i mentorowanie programów studiów dostosowanych do potrzeb rynku pracy (pilotaż na WMiI UAM w Poznaniu) (Academic-AMU-Practice)” został wyróżniony nominacją w kategorii „Współpraca”.

W skład zespołu projektowego z ramienia Uczelni wchodzą: prof. zw. dr hab. Jerzy Kaczorowski (Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki), prof. UAM dr hab. Jerzy Szymański (Prodziekan ds. studenckich), prof. UAM dr hab. Marek Wisła (prodziekan ds. finansowych i organizacyjnych), dr Edyta Juskowiak (pełnomocnik dziekana ds. współpracy ze szkołami), mgr Tomasz Piłka (pełnomocnik dziekana ds. współpracy z podmiotami zewnętrznymi w zakresie dydaktyki). Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację wyróżnionego projektu!

Składka ZUS dla studentów zagranicznych

Od 1 stycznia 2018 r. studenci zagraniczni będą opłacali składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS jednym przelewem. Numer rachunku składkowego (NRS), czyli indywidualnego konta, na które należy wpłacać składki, przesyłany jest listem poleconym.

 

 

 

Konferencja "Czy Bóg stworzył liczby pierwsze?"

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu we współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM organizują kolejną sesję naukową z cyklu Dwugłos Nauki pod tytułem: „Czy Bóg stworzył liczby pierwsze? Hipoteza Riemanna a racjonalność przyrody”.

Celem planowanej sesji jest prezentacja hipotezy Riemanna z punktu widzenia matematyki i fizyki, oraz na tym tle, refleksja filozoficzno-kosmologiczna na temat użyteczności języka matematyki w opisywaniu i zrozumieniu Wszechświata.

W czasie sesji referaty wygłoszą: prof. dr hab. Jerzy Kaczorowski, czł. rzecz. PAN, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, dr hab. Marek Wolf, prof. UKSW z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKW w Warszawie, prof. dr hab. Roman Murawski z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu oraz ks. dr hab. Jerzy Dadaczyński, prof. UP JPII z Wydziału Filozoficznego UP JPII w Krakowie.

Sesja odbędzie się 29 listopada 2017 r. w Sali Dużej Oddziału PAN w Poznaniu przy ul. H. Wieniawskiego 17/19, o godzinie 10:00. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.pan.poznan.pl/dn/.

Wykład z cyklu wykładów otwartych poświęconych wielowymiarowym metodom statystycznym

W dniu 15 listopada 2017 roku o godz. 17:30 w sali A1-33 naszego Wydziału  odbędzie się drugi w tym roku akademickim wykład z cyklu wykładów otwartych poświęconych wielowymiarowym metodom statystycznym. Cykl ten organizują Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Wydział Nauk Przyrodniczych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Wykład na temat: "Miary zależności między dwoma wielowymiarowymi procesami losowymi”, wygłosi prof. dr hab. Mirosław Krzyśko z naszego Wydziału.

Wykład z cyklu "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”

W dniu 21 listopada 2017 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87, odbędzie się wykład popularnonaukowy "Geometria dźwięków". Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Nasze spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie geometrii, w szczególności interesującemu obiektowi, jakim jest wstęga Möbiusa. Podczas wykładu dowiemy się, czy Jan Sebastian Bach ukrył wstęgę Möbiusa w swoich kompozycjach. 

Wstęp na każdy z wykładów jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa poprzez formularz rejestracji, który będzie dostępny od 2 do 17 listopada 2017 roku.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu ,,Potęga Matematyki” finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań. Wykład ,,Geometria dźwięków” jest efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), prof. AM dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Izabela Bondecka-Krzykowska (UAM), dr Paweł Kroczek (AM), mgr Piotr Sołkowicz (AM), Zespół Rytmiki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu; opieka artystyczna: dr Kinga Ceynowa (AM), dr Agnieszka Chenczke-Orłowska (AM). Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” jest dr Maciej Grześkowiak (UAM).

Stypendium im. dr. Jana Kulczyka dla studentów i doktorantów

Rozpoczęto nabór wniosków o stypendium im. dr. Jana Kulczyka. Stypendia przyznawane są studentom i doktorantom za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz Uniwersytetu. Uwzględniana jest również sytuacja materialna kandydatów.

Na naszym Wydziale wnioski można składać do 14 listopada 2017 roku. Dokumenty studentów przyjmuje p. Renata Myl, natomiast doktoranci proszeni są o przekazanie ich p. Elżbiecie Skrzypczak.

Wszystkie potrzebne informacje, wnioski oraz regulamin można znaleźć na stronie Uniwersytetu.

Wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Zapraszamy do udziału w kolejnym wykładzie dla młodzieży z cyklu Po indeks z Pitagorasem, który odbędzie się na naszym Wydziale w dniu 21 listopada 2017 roku o godz. 12 w auli A.

Prof. dr hab. Tomasz Szemberg, dyrektor Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pracownik Katedry Geometrii wygłosi wykład zatytułowany Splątane kabelki. Punktem wyjścia wykładu jest prosta zabawa żarówkami. Profesor zaprezentuje jak dla tej zabawy znaleźć model matematyczny oraz w jaki sposób ten model można wykorzystać do stworzenia asymetrycznego protokołu kryptograficznego. 

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy

Wykłady odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki prowadzonego przez Poznańską Fundację Matematyczną. Środki na realizacje projektu pozyskano od Miasta Poznań.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30