Login

Bezpieczeństwo aplikacji webowych

W nadchodzącym semestrze planujemy uruchomić przedmiot związany z bezpieczeństwem aplikacji webowych. Zajęcia prowadzone będą w ramach współpracy z firmą Egnyte Polska. Chcąc przybliżyć Państwu tematykę nowych zajęć zapraszamy na spotkanie wprowadzające w temat bezpieczeństwa aplikacji webowych. W trakcie przedstawione zostaną podstawowe błędy bezpieczeństwa jakie może zrobić programista aplikacji webowej i zademonstrujemy wyszukiwanie podatności w aplikacji na przykładzie hackme z OWASP. Spotkanie zakończymy dyskusją o pracy programisty i pentestera, z sesją Q&A.
Prowadzący:
Dawid Bałut - z perspektywy pentestera
Zbyszek Tenerowicz - z perspektywy software developera

Zachęcamy do zainstalowania i próby zaatakowania przykładowej aplikacji we własnym zakresie.

Spotkanie odbędzie się na naszym Wydziale 30 maja 2017r., godz. 11:45-13:00 w auli C. Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez formularz i jest obowiązkowa.

Laureaci 12. edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki

Z radością informujemy, że wśród laureatów dwunastej edycji ogłoszonych przez NCN konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA znalazło się dwoje pracowników naszego Wydziału. W kategorii SONATA zakwalifikowane do finansowania zostały dwa projekty: dr Joanny Berlińskiej zatytułowany „Szeregowanie zadań w sieciach zbierających dane” oraz dra Łukasza Pańkowskiego pt. „Rozmieszczenie wartości funkcji typu dzeta i funkcji typu L”. Serdecznie gratulujemy!

Wykład prof. Jose Bonet

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Jose Boneta (Universitat Politecnica de Velencia) pt. ,,Some questions about spaces of Dirichlet series''. Wykład odbędzie się 30 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału.

Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem.

Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

Konferencja Władz Uczelnianych Matematyki i Informatyki

W dniach 12-13 maja br. odbyła się na naszym Wydziale Konferencja Władz Uczelnianych Matematyki i Informatyki 2017 (KWUMI) będąca kontynuacją corocznych spotkań poświęconych wymianie doświadczeń i omawianiu aktualnych problemów działalności naukowej, dydaktycznej oraz kształcenia kadry, tradycyjnie organizowanych w różnych ośrodkach akademickich w Polsce.

Odbyły się cztery panele dyskusyjne:
• model kariery akademickiej w dziedzinie nauk matematycznych,
• co oznacza wysoka jakość kształcenia w dziedzinie nauk matematycznych?
• umiędzynarodowienie – teoria, praktyka, możliwości,
• problemy i trudności w działalności wydziałów.

W konferencji uczestniczyło 42 przedstawicieli władz uczelnianych z 21 ośrodków naukowych.

Po indeks z Pitagorasem

Zapraszamy do udziału w ostatnim w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pan mgr Jędrzej Garnek, doktorant na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 13 czerwca 2017 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Fraktale – zrób to sam”.

W jaki sposób można jednak wygenerować skomplikowaną strukturę samopodobieństwa zbiorów i zapisać ją za pomocą niewielkiej ilości danych? Na wykładzie poznacie odpowiedź na to pytanie, wykorzystane zostanie jedno z najbardziej znanych twierdzeń analizy matematycznej w dość nieoczekiwany sposób. Dowiecie się również jak wygenerować swój „własny” fraktal, wykorzystując odpowiednie pakiety matematyczne.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 18 maja 2017r.

Wykład odbywa się w ramach projektu Potęga Matematyki-kontynuacja. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Fundacji mBanku.

Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta - wykład prof. Grzegorza Lewickiego

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Grzegorza Lewickiego (Uniwersytet Jagielloński) pt. ,,Twierdzenie Bernsteina o letargu w przestrzeniach Frecheta''. Wykład odbędzie się 23 maja (wtorek) o godzinie 10.30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału. Przed wykładem, o godzinie 10.00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem. Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

M³ Muzyka Matematyka Malarstwo

Poznańska Fundacja Matematyczna i Wydział Matematyki i Informatyki UAM organizują przedstawienie M³ Muzyka Matematyka Malarstwo, które odbędzie się w piątek, 2 czerwca 2017 roku, godz. 16:00-17:00, w Auli Lubrańskiego, Collegium Minus UAM.

Przedstawienie przeznaczone jest dla młodzieży szkolnej z Wielkopolski i studentów UAM.
Podczas przedstawienia na wiolonczeli będzie grał Matthias Kreck z Uniwersytetu w Bonn, a na fortepianie Marek Kaluba z Polskiej Akademii Nauk i WMiI UAM. Matthias Kreck wygłosi również popularny wykład matematyczny pt. "From reproduction of rabbits over Fibonacci numbers to the golden ratio".

Pokazane będą także obrazy niemieckiej malarki Luitgard Ilg tematycznie związane z treścią wykładu.

Wsparcie finansowe na organizację przedstawienia pochodzi z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz z Poznańskiej Fundacji Matematycznej, która otrzymała środki finansowe od Miasta Poznań na realizację projektu Potęga Matematyki 2017.

Badanie Jakości Kształcenia - akcja „Liczymy ankiety”

Badanie Jakości Kształcenia to coroczna akcja mająca na celu pozyskanie od studentów informacji zwrotnej o funkcjonowaniu wydziałów. W trakcie tegorocznej edycji Badania Jakości Kształcenia po raz pierwszy można w czasie zbliżonym do rzeczywistego obserwować liczbę ankiet wypełnionych przez studentów studiów stacjonarnych. Co więcej, wydział, który uzyska najwyższy wynik procentowy w swojej grupie otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3000zł. Spożytkuje ją na dowolny cel uzgodniony przez dziekanów z wydziałowymi radami Samorządu Studentów.

Nasz wydział rywalizuje z Wydziałem Anglistyki, Wydziałem Chemii oraz Wydziałem Historycznym. Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie.

Wykłady z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego

Już 24 maja na naszym Wydziale odbędzie się wykład profesora Christosa Papadimitriou w ramach Wykładów z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego.

Christos H. Papadimitriou urodził się i wychowywał w Grecji. Studiował elektrotechnikę na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach. W 1976 roku w Princeton uzyskał tytuł doktora. W latach 1976 – 1988 wykładał na Uniwersytecie Harvarda, MIT i Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, a od 1996 roku zajmuje prestiżowe stanowisko profesora imienia C. Lestera Hogana na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Profesor Papadimitriou to autor wielu szeroko znanych podręczników i książek z informatyki.

Na wykładzie omówione zostanie algorytmiczne spojrzenie na problemy w ekonomii i ewolucji oraz modele działania symbolicznych wspomnień w mózgu.

PROGRAM

10:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów
15:00 Spotkanie w Klubie Profesorskim WMiI
15:30 Christos H. Papadimitriou - "A computer scientist thinks about the brain", Aula A

Więcej informacji można znaleźć w załączniku oraz na stronie http://enigma.amu.edu.pl/.

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31