Login

Prof. Jerzy Kaczorowski i prof. Tomasz Łuczak członkami rzeczywistymi PAN

Z wielką radością i przyjemnością informujemy, że dwaj Profesorowie naszego Wydziału prof. Jerzy Kaczorowski i prof. Tomasz Łuczak zostali wybrani członkami rzeczywistymi Polskiej Akademii Nauk osiągając szczyty kariery zawodowej. To nie tylko wielki sukces osobisty Profesorów, ale również powód do dumy dla całej społeczności naszego Wydziału.

Obu Panom Profesorom składamy gorące i serdeczne gratulacje z okazji tak zaszczytnego wyróżnienia!

Wykład dr Giselle Monteiro

W ramach Wydziałowego Seminarium z Analizy Nieliniowej i jej Zastosowań "SONATA" w piątek 9 grudnia 2016 r. o godzinie 11:00 w sali B1-37 Wydziału Matematyki i Informatyki wygłosi wykład dr Giselle Monteiro (Słowacka Akademia Nauk).

Tytuł wykładu: "Kurzweil-Stieltjes integral and some particular classes of functions".

Wykład prof. Michaela Langenbrucha z University of Oldenburg

Zakład Analizy Funkcjonalnej, Zakład Teorii Funkcji Rzeczywistych oraz Zakład Teorii Interpolacji i Aproksymacji serdecznie zapraszają na wykład prof. Michaela Langenbrucha (University of Oldenburg) pt. "Surjective Euler type operators on spaces of smooth functions''. Prezentowane wyniki są efektem wspólnej pracy ze śp. prof. Pawłem Domańskim. Wykład odbędzie się 6 grudnia (wtorek) o godzinie 10:30 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału. Przed wykładem, o godzinie 10:00, zapraszamy do Klubu Profesorskiego na spotkanie z Prelegentem. Zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem wykładu.

V Konferencja "Filozofia matematyki i informatyki"

W dniach 9-10 grudnia 2016 roku na naszym Wydziale odbywać się będzie V Konferencja "Filozofia matematyki i informatyki".

Bliższe informacje, w tym program konferencji i abstrakty referatów, znaleźć można na stronie http://www.logika.amu.edu.pl/konferencjaV.php.

Kolejny wykład z cyklu wykładów otwartych ze statystyki

W dniu 14 grudnia 2016 roku o godz. 17.30 w sali A1.33 Wydziału Matematyki i Informatyki UAM przy ul. Umultowskiej 87 odbędzie się następny wykład z cyklu wykładów otwartych poświęconych wielowymiarowym metodom statystycznym w badaniach technicznych.

Cykl ten organizują Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Wydział Nauk Przyrodniczych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Wykład na temat: "Uczenie się klasyfikatorów ze strumieni danych", wygłosi dr hab. inż. Jerzy Stefanowski z Politechniki Poznańskiej.

Wydziałowy wykład prof. Piotra Pragacza

W ramach Seminarium z Arytmetycznej Geometrii Algebraicznej (organizatorzy: Grzegorz Banaszak, Piotr Krasoń) w środę 30 listopada 2016 o godz. 11:30 w sali A1-33 naszego Wydziału, prof. Piotr Pragacz (IM PAN Warszawa) wygłosi wykład pt: "Dualności dla wiązek Grassmanna".

Abstrakt:
Dualność w rachunku Schuberta pozwala wyznaczyć współczynniki rozkładu dowolnego cyklu na grassmannianie w bazie klas Schuberta. Używając odwzorowania Gyzina ("Gysin map"), uogólnimy tę dualność na wiązki Grassmanna. Naszkicujemy podobne dualności dla izotropowych wiązek Grassmanna. Jeśli czas pozwoli pokażemy pewne zastosowania. Wykład opowiada o wspólnych wynikach z Lionel Darondeau.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie.

Muzyka 12-tonowa

W dniu 19 grudnia 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu odbędzie się wykład popularnonaukowy "Muzyka 12-tonowa". Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce", a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Trzecie spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie technice kompozytorskiej XX wieku, której podstawowym elementem jest seria, czyli ciąg następujących po sobie dwunastu dźwięków. W tym podejściu do kompozycji zakłada się również, że żaden dźwięk nie może być powtórzony, dopóki nie z użyje się wszystkich 12 dźwięków. W konsekwencji taka muzyka może brzmieć w naszych uszach jak losowy ciąg dźwięków i wydawać się mało atrakcyjna do słuchania. Pokażemy jednak, że tego typu kompozycje są dalekie od losowości i są pełne ładu i wewnętrznej logiki. Czytaj dalej...

I edycja konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej

Poznańska Fundacja Matematyczna ogłasza I edycję konkursu o nagrodę im. Edyty Szymańskiej na najlepszy wynik naukowy z zakresu matematyki i informatyki teoretycznej, uzyskany w latach 2015-2016 przez kobietę związaną z polskim środowiskiem matematycznym. Konkurs adresowany jest do wszystkich kobiet nie posiadających stopnia doktora habilitowanego, w tym do studentek i doktorantek.

Zgłoszenia kandydatek do nagrody zawierające krótki opis wyników należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 31 stycznia 2017 roku. Zgłoszenia może dokonać zarówno sama zainteresowana, jak i dowolna inna osoba zaznajomiona z wynikami kandydatki. Spośród zgłoszonych kobiet nagrodzona zostanie tylko jedna z nich wybrana przez kapitułę. Ogłoszenie nazwiska zwyciężczyni nastąpi nie później niż do końca lutego 2017 roku. Materialnym wyrazem nagrody będzie premia pieniężna w wysokości 3000 zł oraz zaproszenie do wygłoszenia wykładu wydziałowego w marcu lub kwietniu 2017 roku.

Więcej informacji na stronie konkursu.

Konkurs dla studentów na start-up

Serdecznie zapraszamy studentów Wydziału Matematyki i Informatyki do wzięcia udziału w konkursie na start-up. Należy do 31.01.2017r. opracować i złożyć business plan z propozycją innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych.

Zwycięskie projekty otrzymają 20.000 zł, 10.000 zł lub 5.000 zł na założenie i rozwój spółki w partnerstwie z firmą Oltimer, w ramach wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego. Szczegóły – p. Agata Szadeberg, tel. 61-829-42-93, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prof. Wacław Marzantowicz ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego

Podczas Zgromadzenia Delegatów, które odbyło się w sobotę 19 listopada 2016 w Warszawie, Prezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego na kadencję 2017-2019 wybrany został ponownie prof. dr hab. Wacław Marzantowicz z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

 

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31