Login

Festiwal Matematyki 2017

28 września 2017r. na naszym Wydziale odbędzie się Festiwal Matematyki adresowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Festiwal poświęcony będzie matematyce dyskretnej. Na wykładach uczniowie będą mieli okazję posłuchać o m.in. kombinatoryce, grafach i sieciach. Jednym z wykładowców będzie światowej sławy ekspert od struktur losowych, profesor Tomasz Łuczak. Prócz wykładów odbędą się półtoragodzinne warsztaty dla uczniów, a festiwal zakończy konkurs matematyczno-rozrywkowy.

Projekt Potęga matematyki 2017 finansowany jest przez Miasto Poznań. Organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

I Hackathon Allegro Tech Days

Jeśli chcesz wziąć udział w tworzeniu największego w kraju rowerowego serwisu dla społeczności lokalnych i samorządów, to zapraszamy na I HACKATHON ALLEGRO TECH DAYS, który odbędzie się 15 lipca w Poznaniu. 24-godzinny maraton programowania jest częścią kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię, której organizatorem jest Fundacja Allegro All For Planet. Najlepsza drużyna na I HACKATHON ALLEGRO TECH DAYS podzieli się kwotą 10.000 złotych!

START sobota 15 lipca o 18:00
KONIEC niedziela 16 lipca o 18:00
MIEJSCE ulica Grunwaldzka 182 Poznań (Pixel, siedziba Allegro)

I HACKATHON ALLEGRO TECH DAYS rozpoczyna serię kilku maratonów programowania, na których powstawać będą części serwisu rowerowego przeznaczonego dla lokalnych społeczności i samorządów. Do dyspozycji programistów będą dane z miliona aktywności rowerowych Polaków. Fundacja zdecydowała się je udostępnić w zanonimizowanej formie na otwartej licencji wszystkim zainteresowanym. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc merytoryczną mentorów – inżynierów Allegro, skupionych pod marką Allegro Tech.

Poszukiwani są programiści/ graficy /specjaliści ux i data scientist gotowi w kreatywny sposób podejść do danych o aktywnościach rowerowych Polaków. Na wydarzeniu organizatorzy gwarantują świetną atmosferę, kreatywne miejsce pracy oraz pyszny catering.

Więcej informacji i zapisy na stronie.

Międzynarodowa konferencja Banach Spaces and Operator Theory with Applications

W dniach 3-7 lipca 2017 roku na Wydziale trwać będzie międzynarodowa konferencja Banach Spaces and Operator Theory with Applications. Celem spotkania będzie zgromadzenie specjalistów zajmujących się analizą funkcjonalną i jej zastosowaniami i przedyskutowanie współczesnych aspektów i najnowszych osiągnięć we wspomnianych dziedzianach. W szczególności zakres tematyczny konferencji obejmuje:

  • interpoalcję operatorów między przestrzeniami Banacha
  • geometrię i lokalną teorię przestrzeni Banacha
  • odwzorowania wieloliniowe i wielomiany
  • geometryczne i topologiczne własności krat Banacha
  • faktoryzację operatorów między funkcyjnymi przestrzeniami Banacha.

Konferencji towarzyszą wykłady otwarte skierowane do młodych badaczy i studentów.

[Fot. Bartłomiej Przybylski]

 

Almost everywhere convergent Fourier series

Kontynuowane jest Ogólnopolskie Seminarium z Analizy zainicjowane w styczniu 2015 roku. 

Tym razem Seminarium odbędzie się w środę, 7 czerwca, o godz. 14:30, w sali 321 (III piętro) w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk. Wykład pt. "Almost everywhere convergent Fourier series'' wygłosi prof. Mieczysław Mastyło z naszego Wydziału.

Streszczenie wykładu:
In the first part of the talk we will summarize the essential known results on almost everywhere convergent Fourier series. In the second part we will discuss a recent work with L. Rodriguez-Piazza concerning the novel interpolation estimates for the Carleson maximal operators generated by partial sums of the multiple Fourierseries and all its conjugate series over cubes defined on the d-dimensional torus. Combining these results we prove theorem which improves all established results on the convergence of multiple Fourier series over cubes.

Rozkład posiedzenia:
14:30-15:30 I Część
15:30-16:15 Przerwa na kawę i ciasteczka
16:15-17:15 II Część

Podsumowanie konkursu Matematyka bez granic

2 czerwca 2017r. na naszym Wydziale odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Matematyka bez granic.
Konkurs polega na grupowym rozwiązaniu 12 zadań matematycznych, w tym jednego zadania w języku obcym, a jego historia sięga 1989 roku. W Wielkopolsce w tym roku miała miejsce 14 edycja konkursu, a Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym jest jego organizatorem.
Podczas uroczystości pani dr Jolanta Grala–Michalak wygłosiła wykład "Sztuka przekształceń geometrycznych”, a dyplomy i nagrody wręczali znamienici goście.

Więcej informacji o zwycięzcach oraz podsumowaniu konkursu.

Wyniki Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki - edycja 2016

Miło nam poinformować, że ogłoszono wyniki Konkursu im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki - edycja 2016. Laureatkami są magistrantki naszego Wydziału.

Nagrody zostaną wręczone na Uniwersytecie Pedagogicznym w sobotę 16 września 2017 r. podczas XXVIII Szkoły Dydaktyki Matematyki w Krakowie.
Nagroda Pierwsza:
Anna Plewińska – Sprawdzian szóstoklasisty z matematyki - analiza zmian i stopnia przygotowania uczniów.
Nagroda Druga:
Marta Witkowska – Matematyka w świecie dźwięków – propozycja warsztatów dla uczniów.
Nagroda Trzecia:
Kornelia Jurga – Wpływ gier dydaktycznych opracowanych przez GWO na rozwijanie aktywności matematycznej uczniów gimnazjum.

Wszystkie trzy prace były pisane pod nadzorem dr Edyty Juskowiak. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom oraz Pani Promotor!

Na zdjęciu widzimy Kornelię Jurgę i Annę Plewińską oraz dr Edytę Juskowiak.

Program "Nowe technologie dla dziewczyn"

„Nowe technologie dla dziewczyn” – to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną.

Inicjatywa ma na celu pomoc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce.

Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Niektóre z nich zostaną również zaproszone do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel w Europie.

Więcej informacji na stronie: https://www.stypendiadladziewczyn.pl.

Wykład prof. Matthiasa Krecka

W czwartek, 1 czerwca 2017 roku, w godz. 13:45-15:15 w sali posiedzeń Rady Wydziału odbędzie się odczyt wydziałowy pt. "An overlooked problem: Betti numbers of closed manifolds", który wygłosi prof. Matthias Kreck z Uniwersytetu w Bonn.

Streszczenie: 
Until rather recently nobody seems to have thought about the following very simple problem: Given a sequence of natural numbers b0,...,bn, is there a closed n-dimensional manifold M with these Betti numbers?
Work by Su, Su-Fowler, Su-Kennard and Kreck-Zagier shows that this is a very delicate problem which relates topology to non-trivial number theory. The role of bordism in attempts to solve this simple problem will be explained.

Odczyt adresowany jest do wszystkich matematyków i doktorantów. Podczas odczytu dowiemy się o zapomnianym i niezupełnie rozwiązanym problemie na styku topologii algebraicznej i teorii liczb.

Prof. Matthias Kreck jest uznanym specjalistą z topologii algebraicznej i geometrycznej. Napisał kilka książek, w tym bardzo cenioną pozycję: "Differential Algebraic Topology: From Stratifolds to Exotic Spheres  Graduate Studies in Mathematics", Vol. 110, AMS 2010.
Był wieloletnim dyrektorem Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach oraz Hausdorff Research Institute for Mathematics w Bonn.

Przed odczytem (godz. 13:15-13:45) w Klubie Profesorskim odbędzie się spotkanie z prof. Kreckiem.

Wielkopolska Liga Matematyczna Gimnazjalistów 2017

W minioną sobotę 28 maja 2017 roku, odbyło się na naszym wydziale zakończenie Wielkopolskiej Ligi Matematycznej Gimnazjalistów, korespondencyjnego konkursu matematycznego przeznaczonego dla uczniów gimnazjów z Wielkopolski, organizowanego przez WMiI UAM w Poznaniu oraz Poznańską Fundację Matematyczną.
Spotkanie uświetnił wykład dra Bartłomieja Bzdęgi.
Laureaci I stopnia: Adamska Natalia, Kasprzak Kosma;
Laureaci II stopnia: Botta Cezary, Kowalska Klaudia, Wachowiak Jakub;
Laureaci III stopnia: Ratajczyk Maksym
Wyróżnieni: Krzyszowski Piotr, Makowska Zuzanna, Ciesielski Marceli, Gwizdek Anna, Gólski Marcin, Wachowiak Filip

Laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31