Login

Finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych - zdjęcia

Na naszym Wydziale, 29 stycznia 2019 r., odbył się Finał 6. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Zwycięzcą tej edycji turnieju została reprezentacja szkolna z II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie, serdecznie gratulujemy zwycięskiej drużynie zdobycia pucharu WMM. Drużyna z LO im. Marii Skłodowskiej Curie z Wolsztyna zajęła II miejsce w turnieju. Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową z tego wydarzenia.

VI konkurs uczniowski KOALA

Zapraszamy uczniów do udziału w kolejnej edycji drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: 1) dla uczniów klas 7 i 8 SP oraz uczniów gimnazjów, 2) dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Udział jest bezpłatny.

Pierwszy etap konkursu rozpocznie się 7 lutego 2019, a zapisy już trwają. Regulamin, zadania treningowe i aktualności znajdują się na stronie: koala.poznan.pl

Finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych

Na naszym Wydziale, we wtorek 29 stycznia 2019 r. o godz. 11:15 w sali RW, odbędzie się finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych.

O puchar, walczyć będą drużyny: II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie oraz LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie. Po meczu można będzie wysłuchać wykładu pt. "Kolorowanie liczb", który zaprezentuje dr Katarzyna Taczała z naszego Wydziału.

Mecze turniejowe VI edycji WMM, prowadzone są od listopada 2018 r. Organizatorami tej edycji turnieju są Oddział Poznański PTM oraz nauczyciele współpracujący z PTM. Organizację konkursu wspiera WMiI. Koordynatorem konkursu jest mgr Paweł Perekietka z Publicznego LO KSW w Poznaniu. 

Akcja „Złóż Serca dla Hospicjum”

Już po raz 7 Małopolskie Hospicjum dla Dzieci organizuje pod patronatem Polskiego Towarzystwa Origami ogólnopolską akcję „Złóż serce dla hospicjum”. W tym roku nasze koło naukowe StudMat zaprasza studentów oraz pracowników Wydziału do wzięcia udziału w akcji.

Jedyne co wystarczy zrobić to złożyć serce zgodnie z dołączonym diagramem i przekazać je do członków koła StudMat. Od poniedziałku do czwartku na długich przerwach na holu przy aulach studenci będą służyć pomocą i dostarczać papier do składania.

Serca zostaną rozdane przechodniom w Krakowie podczas najbliższych Walentynek przez wolontariuszy wraz z ulotkami informującymi o działalności Hospicjum. Akcja potrwa do 24 stycznia. Zachęcamy do udziału!

First Lego League na naszym Wydziale

5 stycznia 2019 r. na naszym Wydziale odbył się etap regionalny konkursu First Lego League. Dziesięć drużyn zmierzyło się ze sobą w czterech "kosmicznych" konkurencjach. Wszystkie zespoły prezentowały się na bardzo wysokim poziomie i sędziowie mieli przed sobą trudne zadanie. Roboty wykonywały misje w kosmosie, a drużyny prezentowały efekty swojej prawie półrocznej pracy.
W kategorii "Robot Design" statuetkę zdobył zespół Matrobocik, w kategorii "Teamwork" - RoboFani, "Research Project" - Orzesze Team, "Robot Game" - Power Control i to właśnie ten zespół wygrał w klasyfikacji generalnej i przeszedł do dalszego etapu. Równolegle odbyła się wystawa FLL Junior, nagrodę "Na przeciw wszystkiemu" zdobył Junior LEGO Masters, "Niesamowite sposoby poruszania" - Robomaniacy na Księżycu, "Kompleksowość i dekoracje" - Kosmiczna Ekipa, "Wysiłek i nauka" - CosmoTeam.
Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. Na stronie http://www.first-lego-league.org.pl/ można znaleźć wszystkie szczegóły na temat konkursu, może to właśnie Twoja drużyna zmierzy się z misjami w przyszłym roku!

Uczniowskie Sympozjum Matematyczne - relacja zdjęciowa

Na naszym Wydziale, 11 grudnia  2018 r. odbyło się Uczniowskie Sympozjum Matematyczne. W wydarzeniu wzięło udział 70 uczniów szkół podstawowych i 35 nauczycieli.

W ramach sympozjum odbyły się wykłady i warsztaty dla uczniów, seminarium dla nauczycieli oraz wykład dla uczniów i nauczycieli.

Prelegentami byli uczniowie z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu, a także pracownicy naukowi z Wydziału Studiów Edukacyjnych i Wydziału Matematyki i Informatyki. Warsztaty dla uczniów przygotowali i poprowadzili studenci z naszego Wydziału oraz nauczyciele z ZSP nr 9. W ramach warsztatów rozegrano konkursy matematyczne.

Współorganizatorami USM były: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Poznaniu, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej STO, Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM. 

41. Konkurs uczniowski prac z matematyki im. Pawła Domańskiego

Zachęcamy do uczestnictwa w Konkursie, do napisania własnej, oryginalnej matematycznej pracy. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych w klasach 7-8. Propozycje tematów, listę laureatów, wyniki niektórych prac oraz szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie.

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2019 r.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz czasopismo Delta

Kolejny wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

We wtorek 18 grudnia 2018 r. o godzinie 12:00 w auli A odbędzie się kolejny wykład dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Dr Patryk Żywica wygłosi wykład zatytułowany Bitcoin „wirtualne złoto” XXI wieku. Jak to jest z tymi kryptowalutami i jak działa sieć blockchain. Zachęcamy do rejestracji! Więcej informacji oraz streszczenie wykładu można znaleźć na naszej stronie.

 

W roku 2018 wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

50-ty wykład z cyklu Po indeks z Pitagorasem

20 listopada odbył się uroczysty 50-ty wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem. Prelekcję na temat "Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?" przeprowadził prof. dr hab. Roman Murawski. Zachęcamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia.

W roku 2018 wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Tabele przestawne w pracy nauczyciela, czyli jak ułatwić tworzenie analiz, zestawień i raportów

Tabele przestawne przydają się przy analizie danych np. uzyskanych z formularzy, ankiet itp. Okazuje się także, iż wiele zestawień, których przygotowanie zajmuje nam zazwyczaj sporo czasu, można wykonać kilkoma kliknięciami i odpowiednim ułożeniem pól w obszarach tabeli (oszczędzając przede wszystkim swój drogocenny czas). Wykonane w trakcie warsztatów przykłady pomogą zrozumieć, jaka siła tkwi w tym niepozornym i przez wielu niedocenianym narzędziu.

Pracę z tabelami przestawnymi przećwiczymy korzystając z arkusza kalkulacyjnego Google, który w połączeniu z formularzami Google stanowi zgraną parę programów, jakie z powodzeniem można zastosować w pracy w szkole. Nabyte umiejętności pracy z tabelami przestawnymi w arkuszu Google można bardzo łatwo wykorzystać także w pracy z innymi arkuszami (np. MS Excel czy LibreOffice Calc).

Prowadzący: dr Krzysztof Winnicki

REJESTRACJA

Warsztaty dla nauczycieli w 2018 roku są współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA

Calendar

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28