Login

Edukacja matematyczno-informatyczna

Serdecznie zapraszamy wszystkich na naszą stronę poświęconą Edukacji matematyczno-informatycznej. Można tam znaleźć informacje na temat warsztatów, szkoleń, wydarzeń, konferencji i wykładów związanych z kształceniem nauczycieli i uczniów, które wspiera Wydział Matematyki i Informatyki.

Dzień Delty 2019

W imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w „Dniu Delty”. To już trzecia edycja tego wydarzenia na WMiI UAM. Odbędzie się ono  10 maja 2019 roku na naszym Wydziale, w godzinach 10:00 – 14:45.

Jest to popularyzatorska impreza czasopisma „Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki” – czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców. Autorami „Delty” są osoby uprawiające daną dyscyplinę (naukowcy). Adresatami pisma jest młodzież studencka i licealna oraz wszyscy pasjonaci wyżej wymienionych dziedzin. Rubryka „Mała Delta” skierowana jest do młodszej młodzieży. 

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia na stronie poświęconej Edukacji matematyczno-informatycznej.

Memoriał Urszuli Marciniak - galeria

24 marca na naszym Wydziale odbył się Memoriał Urszuli Marciniak, czyli otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych.  Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dostępnej na naszej stronie Edukacja matematyczno-informatyczna.

Po indeks z Pitagorasem #53

16 kwietnia 2019 r. o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.

Dr Bartłomiej Bzdęga wygłosi wykład pod tytułem „Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo”. Na wydarzenie obowiązuje rejestracja

Streszczenie:

Rachunek prawdopodobieństwa jest tak stary jak gry hazardowe, choć jego solidne matematyczne podstawy stworzono dopiero w XVII wieku. Okazuje się, że dopiero model matematyczny zdarzenia losowego pozwala w pełni je zrozumieć. Przekonamy się o tym na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów.

Cykl wykładów „Po indeks z Pitagorasem” w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Horyzonty Matematyki - VI edycja

Na naszym Wydziale odbyła się VI edycja konkursu Horyzonty Matematyki dla uczniów szkół podstawowych. W konkursie udział wzięło łącznie 180 uczniów szóstych, siódmych i ósmych klas z 22 wielkopolskich szkół. Uczniowie wysłuchali wykładu konkursowego pt. "Bryły obrotowe", a następnie przez 45 minut rozwiązywali zadania testu tematycznie związanego z wykładem. Nauczyciele - opiekunowie wzięli udział w warsztatach pt. "Triki Matematyki - dla kogo, gdzie i kiedy?". Ponadto w ramach spotkania, uczniowie i ich opiekunowie wspólnie uczestniczyli w warsztatach składania origami, przygotowanych i poprowadzonych przez studentów Wydziału.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Organizatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa nr 67 im. Jacka Kuronia w Poznaniu i Wydział Matematyki i Informatyki UAM.

Wykład z cyklu Po indeks z Pitagorasem

26 marca 2019 r. o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem".

Dr Bartłomiej Bzdęga wygłosi wykład pod tytułem "Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo". Na wydarzenie obowiązuje rejestracja

Streszczenie:

Rachunek prawdopodobieństwa jest tak stary jak gry hazardowe, choć jego solidne matematyczne podstawy stworzono dopiero w XVII wieku. Okazuje się, że dopiero model matematyczny zdarzenia losowego pozwala w pełni je zrozumieć. Przekonamy się o tym na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów.

Cykl wykładów "Po indeks z Pitagorasem" w 2018 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Horyzonty Matematyki - konkurs dla uczniów szkół podstawowych

Na naszym Wydziale, w piątek 15 marca 2019 r. odbędzie się kolejna edycja  konkursu Horyzonty Matematyki. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi  im. Jacka Kuronia  w  Poznaniu oraz nasz Wydział. Uczniowie po wysłuchaniu wykładu przystąpią do rozwiązywania zadań testu tematycznie związanego z wykładem. Dla biorących udział w konkursie uczniów oraz ich opiekunów zaplanowano też warsztaty origami, prowadzone przez  studentów naszego Wydziału.  Nauczyciele będą mieli  okazję wysłuchać wykład pt. "Triki Matematyki - dla kogo, gdzie i kiedy?", który poprowadzi Pani  Anetta Dropińska-Pawlicka, dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu.

Spodziewamy się, że w konkursie udział weźmie około 200 uczniów.

Memoriał Urszuli Marciniak

Już 24 marca na naszym Wydziale odbędzie się Memoriał Urszuli Marciniak, czyli otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków.
Zawody składają się z dwóch etapów – eliminacyjnego, który odbywa się dla uczniów w szkole, a w przypadku uczestników dorosłych online oraz z Finału Memoriału, który odbędzie się między innymi na naszym Wydziale.
Przypominamy, że formularze zgłoszeniowe można składać do 1 marca 2019 roku. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie naszego Wydziału poświęconej Edukacji matematyczno-informatycznej.

Finał VI edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych - zdjęcia

Na naszym Wydziale, 29 stycznia 2019 r., odbył się Finał 6. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Zwycięzcą tej edycji turnieju została reprezentacja szkolna z II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie, serdecznie gratulujemy zwycięskiej drużynie zdobycia pucharu WMM. Drużyna z LO im. Marii Skłodowskiej Curie z Wolsztyna zajęła II miejsce w turnieju. Zachęcamy do zapoznania się z relacją zdjęciową z tego wydarzenia.

VI konkurs uczniowski KOALA

Zapraszamy uczniów do udziału w kolejnej edycji drużynowego konkursu matematyczno-informatycznego KOALA. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: 1) dla uczniów klas 7 i 8 SP oraz uczniów gimnazjów, 2) dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Udział jest bezpłatny.

Pierwszy etap konkursu rozpocznie się 7 lutego 2019, a zapisy już trwają. Regulamin, zadania treningowe i aktualności znajdują się na stronie: koala.poznan.pl

Calendar

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30