Login

41. Konkurs uczniowski prac z matematyki im. Pawła Domańskiego

Zachęcamy do uczestnictwa w Konkursie, do napisania własnej, oryginalnej matematycznej pracy. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych w klasach 7-8. Propozycje tematów, listę laureatów, wyniki niektórych prac oraz szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie.

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2019 r.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz czasopismo Delta

Kolejny wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

We wtorek 18 października 2018 r. o godzinie 12:00 w auli A odbędzie się kolejny wykład dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Dr Patryk Żywica wygłosi wykład zatytułowany Bitcoin „wirtualne złoto” XXI wieku. Jak to jest z tymi kryptowalutami i jak działa sieć blockchain. Zachęcamy do rejestracji! Więcej informacji oraz streszczenie wykładu można znaleźć na naszej stronie.

50-ty wykład z cyklu Po indeks z Pitagorasem

20 listopada odbył się uroczysty 50-ty wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem. Prelekcję na temat "Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?" przeprowadził prof. dr hab. Roman Murawski. Zachęcamy do obejrzenia nagrania z wydarzenia.

Tabele przestawne w pracy nauczyciela, czyli jak ułatwić tworzenie analiz, zestawień i raportów

Tabele przestawne przydają się przy analizie danych np. uzyskanych z formularzy, ankiet itp. Okazuje się także, iż wiele zestawień, których przygotowanie zajmuje nam zazwyczaj sporo czasu, można wykonać kilkoma kliknięciami i odpowiednim ułożeniem pól w obszarach tabeli (oszczędzając przede wszystkim swój drogocenny czas). Wykonane w trakcie warsztatów przykłady pomogą zrozumieć, jaka siła tkwi w tym niepozornym i przez wielu niedocenianym narzędziu.

Pracę z tabelami przestawnymi przećwiczymy korzystając z arkusza kalkulacyjnego Google, który w połączeniu z formularzami Google stanowi zgraną parę programów, jakie z powodzeniem można zastosować w pracy w szkole. Nabyte umiejętności pracy z tabelami przestawnymi w arkuszu Google można bardzo łatwo wykorzystać także w pracy z innymi arkuszami (np. MS Excel czy LibreOffice Calc).

Prowadzący: dr Krzysztof Winnicki

REJESTRACJA

Warsztaty dla nauczycieli w 2018 roku są współfinansowane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA

Uczniowskie Sympozjum Matematyczne

We wtorek, 11 grudnia 2018 r. na naszym Wydziale odbędzie się Uczniowskie Sympozjum Matematyczne. Sympozjum skierowane jest do uczniów i nauczycieli, a przygotowują je wspólnie: uczniowie, nauczyciele, studenci oraz pracownicy naukowi. W ramach sympozjum odbędą się wykłady i warsztaty dla uczniów oraz seminarium dla nauczycieli. Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Poznaniu, Społeczna Szkoła Podstawowa STO nr 1,  WMiI oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM.

Wykład z cyklu "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce"

W dniu 13 grudnia 2018 roku, o godzinie 10.00, w Auli im. Lubrańskiego w Collegium Minus przy ulicy Wieniawskiego 1 w Poznaniu, odbędzie się kolejne wydarzenie naukowo-artystyczne z cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce''. Referat "Losowość w muzyce" wygłosi prof. dr hab. Jarosław Grytczuk z Politechniki Warszawskiej i będzie on adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Kolejne spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie szeroko rozumianej losowości, którą wykorzystuje wielu kompozytorów w swoich dziełach. Dzięki losowości wykonanie dzieła muzycznego zależy - w pewnym sensie - od rzutu monetą. 

Wstęp na wykład jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa poprzez formularz rejestracji, który będzie dostępny do 7 grudnia br. 

Wydarzenie "Losowość w muzyce" jest efektem współpracy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: prof. dr hab. Jarosław Grytczuk (PW), prof. AM dr hab. Monika Kędziora (AM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM), dr Paweł Kroczek (AM), mgr Piotr Szulc (AM). Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce" jest dr Maciej Grześkowiak (UAM).

50 wykład z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

Już 20 listopada o godz. 12:00 w Auli A odbędzie się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem".

Prof. dr hab. Roman Murawski, pracownik naszego Wydziału wygłosi wykład zatytułowany "Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?".

Streszczenie:
W wykładzie opowiemy, jak matematycy radzili sobie z trudnym i paradoksalnym pojęciem nieskończoności. Opowiemy o podejściu starożytnych Greków, uczonych średniowiecznych i nowożytnych, o próbach omijania trudności poprzez eliminację nieskończoności i wreszcie o współczesnej matematycznej teorii nieskończoności. Wskażemy też pewne (pozornie niezgodne z intuicjami) tezy tej teorii.

Podczas uroczystego 50go spotkania będziemy gościć Panią Prorektor Beatę Mikołajczyk, która podsumuje cały cykl wykładów. Z wydarzenia będzie prowadzona transmisja, zachęcamy do oglądania!

Seminarium dla nauczycieli matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych

Serdecznie zapraszamy do udziału w Seminarium dla nauczycieli matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych na temat „Surface and deep approach in the classroom" („Powierzchowne i głębokie nauczanie i uczenie się"), które poprowadzi Lambrecht Spijkerboer, holenderski trener nauczycieli matematyki.

Spotkanie odbędzie się 13 października 2018 roku w godz. 10:00 - 16:00 w ZSS nr 1 STO w Poznaniu, ul. Grunwaldzka 154. Udział w seminarium jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja

Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Organizatorzy nie zapewniają pełnego tłumaczenia, będzie jednak zorganizowana pomoc językowa.

Organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu STO. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie https://seminarium-sto.wmi.amu.edu.pl/

„ALE PRZEDSZKOLE!” – Ogólnopolski Projekt Współpracy z Przedszkolami

AKCES Edukacja wraz z Partnerami zapraszają do udziału w ogólnopolskim projekcie sieciowania aktywnych i chętnych do współpracy przedszkoli. Pozwól dzieciom pracować na rozwiązaniach edukacyjnych najwyższej jakości. Zostań Ambasadorem Przyjaznej Edukacji i inspiruj środowisko swoimi działaniami. Pokaż, że warto robić więcej.

W ramach pilotażu ALE PRZEDSZKOLE! organizujemy Konkurs “Pszczółka Flora”, dzięki któremu wyłonimy przedszkola do projektu. Placówki te otrzymają wsparcie o wartości przeszło 25 000 PLN: zestawy LEGO® Education, certyfikowane szkolenia kadry oraz opiekę merytoryczną.

Przyjdź na Konferencję, poznaj szczegóły Projektu i przetestuj na warsztatach rozwiązania LEGO® Education – 03.10.2018, godz. 14.30-19.30, na naszym Wydziale.

Noc Naukowców 2018

Już w najbliższy piątek, 28 września odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców!

W tym samym czasie, w całej Europie odbędą się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe. Celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. A wszystko to w atmosferze zabawy.

Od dwóch lat wydarzenie to odbywa się także na naszym Wydziale i gromadzi tysiące odwiedzających oraz uczestniczących w wykładach, warsztatach, pokazach oraz prezentacjach. Jak co roku w aktywną organizację tego ogromnego przedsięwzięcia włączyli się licznie pracownicy Wydziału, zarówno naukowi jak i dydaktyczni, doktoranci, studenci, pracownicy biblioteki oraz administracji.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Wydarzenia. Nie można przespać tej Nocy!

Calendar

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31