Login

Festiwal Matematyki 2017

28 września 2017r. na naszym Wydziale odbędzie się Festiwal Matematyki adresowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Festiwal poświęcony będzie matematyce dyskretnej. Na wykładach uczniowie będą mieli okazję posłuchać o m.in. kombinatoryce, grafach i sieciach. Jednym z wykładowców będzie światowej sławy ekspert od struktur losowych, profesor Tomasz Łuczak. Prócz wykładów odbędą się półtoragodzinne warsztaty dla uczniów, a festiwal zakończy konkurs matematyczno-rozrywkowy.

Projekt Potęga matematyki 2017 finansowany jest przez Miasto Poznań. Organizatorami są Wydział Matematyki i Informatyki oraz Poznańska Fundacja Matematyczna.

Podsumowanie konkursu Matematyka bez granic

2 czerwca 2017r. na naszym Wydziale odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Matematyka bez granic.
Konkurs polega na grupowym rozwiązaniu 12 zadań matematycznych, w tym jednego zadania w języku obcym, a jego historia sięga 1989 roku. W Wielkopolsce w tym roku miała miejsce 14 edycja konkursu, a Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym jest jego organizatorem.
Podczas uroczystości pani dr Jolanta Grala–Michalak wygłosiła wykład "Sztuka przekształceń geometrycznych”, a dyplomy i nagrody wręczali znamienici goście.

Więcej informacji o zwycięzcach oraz podsumowaniu konkursu.

Program "Nowe technologie dla dziewczyn"

„Nowe technologie dla dziewczyn” – to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną.

Inicjatywa ma na celu pomoc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce.

Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Niektóre z nich zostaną również zaproszone do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel w Europie.

Więcej informacji na stronie: https://www.stypendiadladziewczyn.pl.

List do Maturzystów od prodziekana ds. studenckich

Szanowni Maturzyści,

przed Wami trudny okres, w którym każdy z Was powinien podjąć decyzję dotyczącą kolejnego etapu edukacji, decyzję, która jest zasadnicza dla Waszej przyszłości. Jako dziekan ds. studenckich Wydziału Matematyki i Informatyki UAM serdecznie zapraszam Was do rozpoczęcia studiów na naszym Wydziale.

Oferujemy Wam trzy kierunki: Matematykę, Informatykę oraz jedyny w Polsce kierunek Nauczanie Matematyki i Informatyki. W ramach kierunku Informatyka, istnieje możliwość studiowania w języku angielskim.

Jestem przekonany, iż studia na Wydziale Matematyki i Informatyki po pierwsze, poszerzą Wasze horyzonty myślenia a po drugie, wyposażą Was w precyzyjne narzędzie, dzięki któremu funkcjonowanie w coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości stanie się na pewno łatwiejsze. Narzędzie, które uczy dyscypliny umysłowej i wykształca zdolność logicznego myślenia oraz, jak pisał wielki polski matematyk Hugo Steinhaus, wzmacnia wiarę w potęgę ludzkiego umysłu. Na Wydziale spotkacie duże grono kompetentnych i przyjaznych pracowników naukowo – dydaktycznych, którzy swoją głęboką wiedzą potrafią dzielić się ze studentami.

Poza światem nauki, oferujemy bardzo duże możliwości realizacji Waszych projektów i sposobów na życie, pośród których na pewno każdy z Was znajdzie „to coś” co urozmaici Wam pobyt na Wydziale i spowoduje chęć przebywania w jego murach także poza zajęciami.

Roman Czarnowski – prodziekan ds. studenckich WMiI UAM

Matematyczny trójmecz międzyregionalny: Dolny Śląsk - Pomorze - Wielkopolska

We wtorek 13 czerwca 2017 r., w sali Posiedzeń Rady Wydziału WMiI UAM, odbędzie się trójmecz matematyczny pomiędzy zwycięzcami turniejów meczów matematycznych dla szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska, Pomorza i Wielkopolski. Wielkopolskę reprezentować będzie drużyna z VIII LO w Poznaniu, z Pomorza przyjedzie drużyna z Katolickiego LO w Gdyni, a reprezentanta z Dolnego Śląska poznamy wkrótce (27 maja).

Mecz matematyczny zaplanowany jest ok. godz. 12.00. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych kibiców na to spotkanie.

Po indeks z Pitagorasem

Zapraszamy do udziału w ostatnim w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pan mgr Jędrzej Garnek, doktorant na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 13 czerwca 2017 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Fraktale – zrób to sam”.

W jaki sposób można jednak wygenerować skomplikowaną strukturę samopodobieństwa zbiorów i zapisać ją za pomocą niewielkiej ilości danych? Na wykładzie poznacie odpowiedź na to pytanie, wykorzystane zostanie jedno z najbardziej znanych twierdzeń analizy matematycznej w dość nieoczekiwany sposób. Dowiecie się również jak wygenerować swój „własny” fraktal, wykorzystując odpowiednie pakiety matematyczne.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 18 maja 2017r.

Wykład odbywa się w ramach projektu Potęga Matematyki-kontynuacja. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Fundacji mBanku.

M³ Muzyka Matematyka Malarstwo

Poznańska Fundacja Matematyczna i Wydział Matematyki i Informatyki UAM organizują przedstawienie M³ Muzyka Matematyka Malarstwo, które odbędzie się w piątek, 2 czerwca 2017 roku, godz. 16:00-17:00, w Auli Lubrańskiego, Collegium Minus UAM.

Przedstawienie przeznaczone jest dla młodzieży szkolnej z Wielkopolski i studentów UAM.
Podczas przedstawienia na wiolonczeli będzie grał Matthias Kreck z Uniwersytetu w Bonn, a na fortepianie Marek Kaluba z Polskiej Akademii Nauk i WMiI UAM. Matthias Kreck wygłosi również popularny wykład matematyczny pt. "From reproduction of rabbits over Fibonacci numbers to the golden ratio".

Pokazane będą także obrazy niemieckiej malarki Luitgard Ilg tematycznie związane z treścią wykładu.

Wsparcie finansowe na organizację przedstawienia pochodzi z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz z Poznańskiej Fundacji Matematycznej, która otrzymała środki finansowe od Miasta Poznań na realizację projektu Potęga Matematyki 2017.

Wykłady z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego

Już 24 maja na naszym Wydziale odbędzie się wykład profesora Christosa Papadimitriou w ramach Wykładów z informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego.

Christos H. Papadimitriou urodził się i wychowywał w Grecji. Studiował elektrotechnikę na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach. W 1976 roku w Princeton uzyskał tytuł doktora. W latach 1976 – 1988 wykładał na Uniwersytecie Harvarda, MIT i Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, a od 1996 roku zajmuje prestiżowe stanowisko profesora imienia C. Lestera Hogana na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Profesor Papadimitriou to autor wielu szeroko znanych podręczników i książek z informatyki.

Na wykładzie omówione zostanie algorytmiczne spojrzenie na problemy w ekonomii i ewolucji oraz modele działania symbolicznych wspomnień w mózgu.

PROGRAM

10:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów
15:00 Spotkanie w Klubie Profesorskim WMiI
15:30 Christos H. Papadimitriou - "A computer scientist thinks about the brain", Aula A

Więcej informacji można znaleźć w załączniku oraz na stronie http://enigma.amu.edu.pl/.

Cykl spotkań z trenerem nauczycieli Lambrechtem Spijkerboer

W dniach 8-12 maja br. gościć będziemy w Poznaniu Pana Lambrechta Spijkerboera, cenionego w Holandii trenera nauczycieli oraz studentów.

Podczas swojego pobytu w Poznaniu Lambrecht Spijkerboer m.in. poprowadzi trzy warsztaty dla nauczycieli matematyki oraz dla studentów. Na zajęciach omawiane będą m.in. koncepcje kształtowania pojęć matematycznych, pomysły na efektywne nauczanie matematyki oraz różne sposoby pracy na lekcji. Udział w zajęciach jest darmowy. Liczba miejsc niestety ograniczona.

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Współorganizatorzy tych warsztatów – nauczyciele matematyki w szkołach z wykładowym językiem angielskim, będą pomagać w tłumaczeniu.

Zapisy oraz szczegółowe informacje na temat zajęć można znaleźć w formularzu zgłoszeniowym od środy 26 kwietnia 2017r. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach, drugi raz taka okazja może się nie powtórzyć!

Po indeks z Pitagorasem

Zapraszamy do udziału w kolejnym w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu ,,Po indeks z Pitagorasem” realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pani mgr Eliza Jackowska-Boryc, doktorantka na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 16 maja 2017 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Odkrywanie tajemnic przeliczania”.

Na wykładzie zaprezentujemy różne sposoby zliczania poczynając od tych najbardziej pierwotnych, poprzez standardowe schematy wyboru, aż do tych wyjątkowo interesujących. Nauczymy się przeliczać, porządkować i losować, w taki sposób, że już nie będzie to stanowiło żadnego problemu, a nawet okaże się świetną zabawą.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki-kontynuacja. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Fundacji mBanku.

Calendar

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30